Peniaze a viera

Skutočná hodnota peňazí je len taká, akú veríme, že majú. Ak predávajúci nebude veriť v hodnotu toho "bavlneného papierika", na ktorom sú symboly moci a zopár ochranných znakov proti falšovaniu, tak bude kupujúci musieť použiť iné platidlo. Bez ohľadu na to, či ten "bavlnený papierik" bola dolárová, euro alebo rubľová bankovka. Predávajúci neveril v jej hodnotu, tak preňho jednoducho hodnotu nemala - bola bezcenná. Akokoľvek abstraktne to znie. A nie je to tak len s peniazmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Hodnota peňazí sa teda mení. A na to má tiež vplyv hlavne viera. Veríme, že 10Eur je niečo, že to je nejaká hodnota. Žiaľ, keď väčšie množstvo ľudí (nielen predavač v úvode článku) prestane veriť v to, že 10Eur je nejaká hodnota, poklesne aj ich reálna hodnota. Zdá sa, že je to "sila viery", čo mení hodnotu peňazí.Táto teória je podporená tým, že peniaze nie sú viazané na nič reálne. Staré spomienky, na to, že bankovky boli kryté zlatom pomaly vyhasínajú a kurzy eura, dolára a iných mien sa pohybujú podľa nálady na burze. A tá vyplýva práve z viery v hodnotu tej či onej meny. Ak krajina prosperuje a vytvára dojem ekonomicky silného subjektu, posilňuje aj hodnota jeho meny, ale platí to aj naopak.Ak je viera v silu krajiny, krajina je silná. Ak nie, môže sa aj roztrhať, nič jej to nepomôže. Kedysi sme verili, že Sovietsky zväz (ba celý východný blok) je veľmoc a aj tak bolo. Keď sme prestali veriť v túto moc, postupne naozaj tú silu stratil a čím viac nás bolo, tým sa to stávalo reálnejším. Dnes takto prestávame veriť v moc USA a začíname veriť v moc Číny. Ktovie, kam to povedie, ale nie o tom som chcel.Kedysi sa kňazi falošných náboženstiev snažili udržať vieru všetkých ľudí v to "ich" božstvo. Inak by celé náboženstvo padlo. Snažili sa o to dvojako: sľubovaním priazne a strašením hnevom ich božstva. Myslím, že jedine v kresťanstve bolo Pánom Ježišom predpovedané prenasledovanie nezávislé od viery, či skôr práve pre tú vieru (Ján 15:20). Dnes sa bankári - kňazi peňažného viero-vyznania snažia budovať vieru obyčajných ľudí v peniaze, pretože len od toho závisí ich prosperita. Majú veľké honosné chrámy s hrubými múrmi, čím vyvolávajú dojem, že tam ukrývajú bohatstvo. Pretvorili (znetvorili) vnímanie sveta cez optiku svojho božstva a keď chcú prosperovať a prežiť, musia túto vieru v peniaze živiť vo všetkých ľuďoch, v ktorých sa to len dá. A keď sa to u niektorých nedá, od tých sa poučiť a potom ich eliminovať (Neo u Architekta).Čo sa stane, ak prestaneme veriť v hodnotu/moc peňazí? V tej chvíli zistíme, že ich božstvo je úplne bezzubé. Zistíme, že vo svojich super-chrámoch neskrývajú takmer nič. Tie čísla, ktoré nám každý mesiac prichádzajú poštou nereprezentujú absolútne nič. (A keďže peniaze nie sú ničím kryté, hrozí, že to môže prepuknúť každú chvíľu - bez ohľadu na našu vieru v peniaze.) Ale vtedy nám to už bude celkom jedno, lebo práve v to sme prestali veriť. Horšie na tom budú tí, ktorí slepo verili a veriť neprestali. A najhoršie dopadnú kňazi tohto božstva.V čo budeme veriť potom? Musí to byť niečo, čo bude skutočné, čo platí bez ohľadu na to, či v to veríme, alebo nie. Lebo len niečo také má reálnu hodnotu. Objaviť to ale musí každý sám. Tak začnime hľadať!

Ján Poloha

Ján Poloha

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek bežného výskytu, ale nie hromadného typu. Kresťan, technik, so záujmom o históriu, ale vždy hľadajúci iný pohľad na veci ako je ten "bežný". Zoznam autorových rubrík:  Kresťanstvo s ručením obmedzenParadoxyCamino de SantiagoEkonomické rozprávkyPoéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu