Prezident Kiska navštívil našich kenských startupistov

Členovia Sote Hubu sa zúčastnili podujatia, na ktorom prezentovali svoje projekty slovenskému prezidentovi, Andrejovi Kiskovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V nairobskom iHube sa vo februári konalo podujatie, na ktorom sa predstavili hlavní hýbatelia startup scény v Keni. Zúčastnil sa ho aj slovenský prezident Andrej Kiska. Ten členom Sote Hubu rozpovedal svoj životný príbeh. Podelil sa o svoje skúsenosti na ceste od manuálneho pracovníka v USA, cez úspešného podnikateľa a filantropa na Slovensku, až po jeho rozhodnutie meniť krajinu k lepšiemu vstupom do politiky. 

Prezident SR, Andrej Kiska, na stretnutí s členmi Sote Hubu.
Prezident SR, Andrej Kiska, na stretnutí s členmi Sote Hubu. 


A. Kiska spoznával kenské startupy
Prezident SR, Andrej Kiska mal na tomto podujatí šancu spoznať aj miestne startupy. Zoznámil sa napríklad s iHubom, najstarším startup hubom v Afrike, ktorý funguje siedmy rok. Ďalším bol startup Andela, ktorého úlohou je školiť a hľadať prácu pre budúcich podnikateľov v Keni a Nigérii. Okrem nich mal možnosť spoznať aj startup Gearbox, ktorý je miestom pre digitálnu fabrikáciu a poskytuje podporu začínajúcim firmám, zameraným na rozvoj hardvérovej techniky. Za povšimnutie stojí tiež ročný program AkiraChix. Ten pomáha dievčatám zo slabších sociálnych pomerov, učí ich programovať a napokon aj začať kariéru v IT. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bývalí študenti dnes úspešnými startupistami 
Náš náš kenský projektový partner, David Ogiga, sa na podujatí podelil o príbeh programu Sote ICT. Porozprával, ako sme s dlhoročnou podporou spoločne mohli rozšíriť projekt z IT klubov na cvičné firmy. Súčasťou projektu je momentálne dvanásť škôl v kraji Taita Taveta, ktorých absolventi sú schopní rozbiehania vlastných startupov. Veľmi úspešným príkladom sú napríklad absolventky nášho programu Lucy Muthoni a Joseph Mwadime. Tie spoločne založili startup ReAfrika, ktoré s použitím recyklovaných súčiastok vyrábajú sledovacie zariadenia na motorky, ktoré sú v Keni najrozšírenejším dopravným prostriedkom. V prípade ich krádeže sú majitelia schopní so zariadením od ReAfrika vypátrať, kde sa motorka nachádza. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ako sa projekt Sote ICT postupne rozrastal
Program Sote ICT začal školeniami učiteľov v používaní počítačov v projektovom vyučovaní. Pomocnú ruku im podali slovenské učiteľky zo Základnej školy v Bošanoch. V lete 2010 Jana Kontúrová, Jana Valachová a Ivana Mikulová Bátovská navštívili dve školy, kde sa podelili o svoje know-how. O niečo neskôr sa projekt rozrástol na päť škôl a začal spolupracovať aj s Obchodnou akadémiou Levice. Učiteľky Daniela Skladanová a Zuzana Meszárošová školili kenských učiteľov, ako v Keni, tak aj na Slovensku. S ich pomocou sa mohli na školách rozbehnúť IT kluby. Neskôr sa do projektu zapojila aj Gabriela Horecká zo Slovenského centra cvičných firiem. Aj vďaka jej pomoci boli v roku 2013 súčasťou desiatich škôl cvičné firmy. Teraz, o štyri roky neskôr, sa nachádza v Keni 26 aktívnych cvičných firiem. Dôkazom ich aktivity sú účasti na veľtrhoch v Keni, no taktiež aj u nás v Bratislave. To viedlo pred rokom k otvoreniu Sote Hubu. Prostredníctvom neho podporujeme potenciál absolventov na vytvorenie reálnych firiem. Takto sme podporili už štyri startupy a veríme, že ich počet bude v nasledujúcom roku stúpať.

SkryťVypnúť reklamu

Viac informácií o programe môžete nájsť na tejto webovej stránke. Podporiť program Sote ICT môžete dobrovoľným príspevkom na Dobrej krajine

Autor: Jakub Šimek, programový manažér Nadácie Pontis

Nadácia Pontis

Nadácia Pontis

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Je jednou z najväčších grantových nadácií na Slovensku. Podporuje firemnú a individuálnu filantropiu, firemné dobro­voľníctvo a presadzuje zodpovedné podnikanie. S firmami spolupracuje na ich filantropických aktivitách, pri tvorbe filantropickej stratégie a spravuje ich nadačné fondy. Strategicky sa sústreďuje predovšetkým na skvalitňovanie vzdelávania a zvyšovanie zamestnateľnosti, odstraňovanie korupcie a netransparentnosti, prekonávanie chudoby a kritických sociálnych problémov, ale aj na vytváranie prívetivejšieho prostredia k ľuďom so znevýhodnením. Podpore komunity nepočujúcich sa venuje už viac ako 10 rokov. Firemné dobrovoľníctvo a pro bono rozvíja aj vďaka najväčšiemu podujatiu firemného dobrovoľníctva v strednej Európe, Nášmu Mestu a Pro Bono Maratónu. Firmy dlhodobo vedie k zodpovednému podnikaniu, aby mali lepší prístup k svojim zamestnancom, zákazníkom, dodávateľom, komunite, životnému prostrediu a podnikali poctivo. Nadácia Pontis je administrátorom združenia zodpovedných firiem — Business Leaders Forum a organizuje ocenenie filantropických aktivít a zodpovedného podnikania, Via Bona Slovakia. Zameriava sa tiež na rozvíjanie darcovstva jednotlivcov cez DobraKrajina.sk a Srdce pre deti. Strategicky sa vo Fonde pre transparentné Slovensko venuje odstraňovaniu korupcie. K jej prioritám patrí aj vzdelávanie, kde oceňuje a rozširuje najinovatívnejšie prístupy cez projekt Generácia 3.0. Presadzuje zahraničnú politiku Slovenska a Európskej únie založenú na hodnotách demokracie, rešpektovaní ľudských práv a solidarite. Skúsenosti, ktoré Slovensko získalo pri budovaní demokratickej spoločnosti a komunity zodpovedných občanov a firiem, posúva ďalej do zahraničia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

318 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu