V nairobskom iHube sa vo februári konalo podujatie, na ktorom sa predstavili hlavní hýbatelia startup scény v Keni. Zúčastnil sa ho aj slovenský prezident Andrej Kiska. Ten členom Sote Hubu rozpovedal svoj životný príbeh. Podelil sa o svoje skúsenosti na ceste od manuálneho pracovníka v USA, cez úspešného podnikateľa a filantropa na Slovensku, až po jeho rozhodnutie meniť krajinu k lepšiemu vstupom do politiky.

A. Kiska spoznával kenské startupy
Prezident SR, Andrej Kiska mal na tomto podujatí šancu spoznať aj miestne startupy. Zoznámil sa napríklad s iHubom, najstarším startup hubom v Afrike, ktorý funguje siedmy rok. Ďalším bol startup Andela, ktorého úlohou je školiť a hľadať prácu pre budúcich podnikateľov v Keni a Nigérii. Okrem nich mal možnosť spoznať aj startup Gearbox, ktorý je miestom pre digitálnu fabrikáciu a poskytuje podporu začínajúcim firmám, zameraným na rozvoj hardvérovej techniky. Za povšimnutie stojí tiež ročný program AkiraChix. Ten pomáha dievčatám zo slabších sociálnych pomerov, učí ich programovať a napokon aj začať kariéru v IT.
Bývalí študenti dnes úspešnými startupistami
Náš náš kenský projektový partner, David Ogiga, sa na podujatí podelil o príbeh programu Sote ICT. Porozprával, ako sme s dlhoročnou podporou spoločne mohli rozšíriť projekt z IT klubov na cvičné firmy. Súčasťou projektu je momentálne dvanásť škôl v kraji Taita Taveta, ktorých absolventi sú schopní rozbiehania vlastných startupov. Veľmi úspešným príkladom sú napríklad absolventky nášho programu Lucy Muthoni a Joseph Mwadime. Tie spoločne založili startup ReAfrika, ktoré s použitím recyklovaných súčiastok vyrábajú sledovacie zariadenia na motorky, ktoré sú v Keni najrozšírenejším dopravným prostriedkom. V prípade ich krádeže sú majitelia schopní so zariadením od ReAfrika vypátrať, kde sa motorka nachádza.

Ako sa projekt Sote ICT postupne rozrastal
Program Sote ICT začal školeniami učiteľov v používaní počítačov v projektovom vyučovaní. Pomocnú ruku im podali slovenské učiteľky zo Základnej školy v Bošanoch. V lete 2010 Jana Kontúrová, Jana Valachová a Ivana Mikulová Bátovská navštívili dve školy, kde sa podelili o svoje know-how. O niečo neskôr sa projekt rozrástol na päť škôl a začal spolupracovať aj s Obchodnou akadémiou Levice. Učiteľky Daniela Skladanová a Zuzana Meszárošová školili kenských učiteľov, ako v Keni, tak aj na Slovensku. S ich pomocou sa mohli na školách rozbehnúť IT kluby. Neskôr sa do projektu zapojila aj Gabriela Horecká zo Slovenského centra cvičných firiem. Aj vďaka jej pomoci boli v roku 2013 súčasťou desiatich škôl cvičné firmy. Teraz, o štyri roky neskôr, sa nachádza v Keni 26 aktívnych cvičných firiem. Dôkazom ich aktivity sú účasti na veľtrhoch v Keni, no taktiež aj u nás v Bratislave. To viedlo pred rokom k otvoreniu Sote Hubu. Prostredníctvom neho podporujeme potenciál absolventov na vytvorenie reálnych firiem. Takto sme podporili už štyri startupy a veríme, že ich počet bude v nasledujúcom roku stúpať.
Viac informácií o programe môžete nájsť na tejto webovej stránke. Podporiť program Sote ICT môžete dobrovoľným príspevkom na Dobrej krajine.
Autor: Jakub Šimek, programový manažér Nadácie Pontis