Poznáte to. Stačí, že vkročí do miestnosti a každému sa hneď zvýši tep a stúpne hladina adrenalínu v krvi. Večne kričí, dáva šibeničné termíny a s ničím nie je spokojný. Mnohými je preto obávaný a radšej obchádzaný. Šéf, a.k.a. (also known as) boss.
Raz mi jeden známy prezradil, že vždy keď sa jeho šéf objaví v kancelárii, okamžite na všetkých nakričí. Údajne, aby mal rešpekt a ľudia makali ako o dušu. Mne sa to však vôbec nepozdáva. Nedá sa to aj inak? Mal by naozaj šéf všetkých buzerovať a byť nepríjemný?
Ako by mohol vyzerať svet, keby....
Ak ste už na trhu práce nejaký ten piatok, iste mi dáte za pravdu, že na výbere šéfa záleží a nájsť toho pravého nemusí byť vôbec jednoduché. Niekedy je ťažké sa v nich vyznať. Stane sa, že na začiatku ľuďom motajú medové fúzy a zrazu PRÁSK. Šetria na nesprávnych miestach (ešte aj ceruzky si kupujete sami), všetky návrhy na zlepšenie odkladajú do šuplíka (v tom lepšom prípade) a čo je najhoršie - zamestnanci pre nich nič neznamenajú. A pritom ľudia sú to najcennejšie, čo firma má. Niekedy divných šéfov odhalíte hneď. Máte z nich zvláštny pocit už pri prvom stretnutí, pri priamych otázkach kľučkujú, zahovárajú a veci proste nerobia kóšer.
Čo s tým? Veľa môžeme o firme zistiť ešte pred pohovorom, ale aj na samotnom pohovore. Vyberajme preto zodpovedne. Tých zodpovedných.
Pýtate sa: „No dobre, ale ako spoznám zodpovedného zamestnávateľa?“ Spolu s Michalom Kiššom sme v rámci Business Leaders Forum pri Nadácii Pontis spísali pár tipov, ako sa v tom vyznať a spoznať zodpovedného zamestnávateľa. Denne pracujeme s firmami, ktoré dbajú nielen na svoj vlastný prospech a zisk, ale aj prospech svojich zamestnancov, zákazníkov a okolia a odporúčame vám nasledovné:
Na čom teda záleží? Možno vás to prekvapí, ale skvelého šéfa nerobí skvelým to, koľko ľuďom zaplatí na výplatnej páske. Spravodlivá odmena je veľmi dôležitá, ale peniaze sa u nás väčšinou aj tak dlho neohrejú. Rýchlo nami pretečú, ani nevieme kedy a ako.
Dôležitejšie je, ako si firma vyberá svojich zamestnancov. Stačí byť niekoho teta, ujo, mama, brat? Zodpovedný šéf si váži svojich zamestnancov a oceňuje ich výsledky. Platí ich spravodlivo a načas a nemá podlžnosti v sociálnej poisťovni alebo v zdravotných poisťovniach. Vytvára zdravé a bezpečné pracovisko a umožňuje svojim ľuďom rozvíjať sa a kariérne rásť. Správny šéf nedurí svojich ľudí z „bezpečnej vzdialenosti“ od všetkého diania. Naopak, vyhrnie si rukávy a pracuje spolu so svojim tímom. Zaujíma ho názor zamestnancov a ľudia majú šancu reálne niečo zmeniť.
Podľa štúdie Best Employers Slovenko, ktorú každý rok pripravuje organizácia Aon Hewitt, je pre zamestnancov na Slovensku, ale aj vo svete najdôležitejšie, ako si ich cení vrcholový manažment. Ľudia v práci si všímajú, či k nim vedenie pristupuje ako k tomu najcennejšiemu, čo firma má.
Potvrdzujú to aj výsledky najnovších Odporúčaní Business Leaders Forum.
Aby sa zamestnanci cítili ako to najdôležitejšie, je potrebné sa o nich zaujímať, počúvať ich názory a brať ich do úvahy. Generálni riaditelia a top manažéri firiem by mali k svojim ľuďom pristupovať ľudsky a správať sa k nim férovo. Prejavte svojim ľuďom uznanie. Oslavujte s nimi aj malé úspechy a skúste im verejne poďakovať. Motivujte aj priemerných úspechmi šikovných a vaši zamestnanci sa budú posúvať vpred.
Je to síce popísané veľmi v skratke, ale dáva vám to aspoň trochu zmysel? Podľa mňa je to prosté a prirodzené. Snáď o pár rokov nepochopíme, prečo je slovíčko boss v spojení „bossing around“ ;).
Slávka Urbanová
V Nadácii Pontis som členkou tímu, ktorý pomáha rozvíjať zodpovedné podnikanie na Slovensku. Administrujem činnosť združenia Business Leaders Forum a podieľam sa na realizácii odborných seminárov, konferencie o zodpovednom podnikaní CEE CSR Summit, ako aj ocenenia za inšpiratívne príklady zodpovedného podnikania a firemnej filantropie Via Bona Slovakia. Okrem toho som šéfredaktorkou dvojmesačníka o zodpovednom podnikaní BLF Newsletter.