
Lacná letenka, ubytovanie u spolužiačky z výšky, novoročná várka dovolenkových dní. Tomu sa hovorí skvelá ponuka. A tak som sa v tresknúcich mrazoch spolu so svojou polovičkou vydala obdivovať krásy Chicaga. Zima nebola to jediné, čo ma škrelo.
Nechcem kávu to go!
Celé sa to začalo v kaviarni. Študujem si nápojový lístok a moju dušu pohladí nápis Ponúkame kávu s certifikátom Rainforrest Alliance, ktorý zaručuje prispievanie k ochrane životného prostredia a zlepšovanie životných podmienok farmárov a ich rodín. Úsmev na tvári mi však zamrzol, keď som svoju kávu dostala v jednorazovom papierovom pohári - napriek tomu, že som si nepýtala kávu so sebou. Pozerám sa okolo seba a klasické šálky, ktoré sú v európskych kaviarňach bežné, nie sú nikde.
Prečo ma to štve
Napriek tomu, že jednorazové poháre voláme „papierové", nie je to pravda. Väčšina totiž obsahuje polyetylén (do 5 %) a z tohto dôvodu nemôžu byť recyklované. Odhaduje sa, že každú minútu skončí na skládkach viac ako 1 milión jednorazových pohárikov.
S(tarb)UCKS
Najväčšia sieť kaviarní s 18-tisíc predajňami po celom svete Starbucks ročne použije až 2,3 miliárd jednorazových pohárikov. Kávu so sebou si v Starbuckse kúpi až 80 % zákazníkov. Spoločnosť sa preto zaviazala znížiť svoju mieru odpadu a do roku 2015 chce 5 % nápojov podávať vo vratných pohároch. Nie však hocijakých. Takýto vratný pohár si musíte doniesť sami. Či už termo, plastový Keep Cup, porcelánový alebo keramický. Your choice.
Ak teda nechcete prispievať k haldám nerecyklovateľných jednorazových pohárov, prineste si svoj vlastný. Pre mňa platí: Nabudúce to dáš dievča!
Obalománia fast foodov
Situácia však bola ešte horšia, keď sme sa chceli najesť. Keďže sme nemali peňazí na rozhadzovanie, naša voľba často padla na (tie lepšie) fast foody. Podľa mojej skúsenosti ich necharakterizuje iba rýchlosť obsluhy, vaše skromné menu pohltia kvantá plastových a papierových obalov.
Opäť je každému jedno, či chcete svoje hranolčeky či tacos zjesť priamo v reštaurácii alebo si ich chcete vziať na neskôr. Balenie dostanete to isté.
Aj vy sa samých seba pýtate, či sú naozaj takí leniví, či šetria na „dishwasherovi" alebo je pre nich najdôležitejšia sloboda zákazníka, ktorý si to môže kedykoľvek rozmyslieť a spolu so svojim úlovkom sa vydať do rušných ulíc veľkomesta? Tak či onak, mne to príde krátkozraké. Trio troch R - reduce, reuse, recycle - sú pre „rýchlovýkrmovne" neznáme pojmy.
Všetko v jednom koši
Myslím, že každý z vás už očakáva, že kaviarňach a reštauráciách som tie haldy odpadu nemala ani kde vytriediť. Napokon, recykláciu nepodporujú ani fast foody na Slovensku.
Prekvapilo ma však, že odpad netriedili ani chicagské domácnosti. Či už zvyšky potravín, plasty, papier, sklo. Všetky končilo v jednom koši. Podľa údajov Oddelenia pre životné prostredie mesta Chicago sa v 600-tisíc domácnostiach triedi iba 8 % odpadu. Hoci by mali mať k dispozícii modré kontajnery, ktoré majú jednotlivé mestské časti pravidelne vynášať, často sa tak nedeje. Bežný obyvateľ môže separovať, iba ak je proaktívny a svoj odpad odnesie na jedno z 33 zberných miest.
Aspoň dopravu majú eko
Obyvatelia a návštevníci Chicaga sa od leta minulého roku tešia sieti verejných bicyklov DI>>Y s takmer 400 stanicami a 4 000 bicyklami. Cyklodoprava je v meste stále populárnejšia, čo odzrkadľujú aj pribúdajúce kilometre cyklistických trás. Škoda, že sme boli v Chicagu v zime. Za lepšieho počasia by som bike sharing určite využila.
Bicykle domácim ponúkajú skvelú náhradu za autá. S tými do centra jazdí iba hŕstka vyvolených, ktorí si môžu dovoliť 15 dolárové parkovné za hodinu.
Vlastné autá obyvatelia Chicaga nahrádzajú aj zdieľanými autami, tzv. car sharingom. Najznámejším prevádzkovateľom car sharingu je spoločnosť Zip car. Car sharing ponúka celú škálu vozidiel, ktoré sa dajú kedykoľvek použiť bez toho, aby ste nejaké museli vlastniť. Autá sú odstavené na vyhradených stanovištiach, rozmiestnených po celom meste. Zákazníci si v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú hodinu môžu zarezervovať auto. Auto si potom vyzdvihnete v dohodnutom čase a na vyhradenom stanovišti. Po vybavení svojich záležitostí ho vrátite späť na to isté miesto.
Verejná doprava sa tiež teší z eko vizitky. Po meste jazdí viacero hybridných autobusov a taxíkov.
Čo z toho plynie
Hoci som bola po dovolenke trochu rozladená kvôli obrovským kopám odpadkov, ktoré som po sebe za ten krátky čas zanechala, zistila som, že všetko sa dá, keď človek chce. Aj za veľkou mlákou sa dá žiť zodpovedne. Nikto vám tam však neponúkne riešenia na striebornom podnose. Musíte mať široké lakte a sami to chcieť aj presadzovať. Nabudúce sa preto vyzbrojím vlastným pohárom a najem sa radšej v malom (hoci o niečo drahšom) bistre u Anne. :)
Máj, zodpovednosti čas
Správať sa zodpovedne chcem aj doma, nielen na cestách. Aby som nezaspala na vavrínoch, hľadám inšpiráciu, kde sa dá :). Už sa teším na tipy, ako nakupovať, konzumovať a vyhadzovať zodpovedne, ktoré nazbieram v máji na Týždni zodpovedného podnikania, ktorý spolu s kolegami pripravujeme.
Slávka Urbanová, programová koordinátorka Nadácie Pontis.
V nadácii som členkou tímu, ktorý pomáha rozvíjať zodpovedné podnikanie na Slovensku. Podieľam sa na koordinácii činnosti združenia Business Leaders Forum a na realizácii projektov zameraných na udržateľnú dopravu a zodpovednú spotrebu. Som aj spolueditorkou webového portálu zodpovednepodnikanie.sk.