Prečo my rómske ženy musíme čeliť ponižovaniu a segregácii v nemocniciach a u lekárov?

Chceli by sme, aby sa k nám zdravotnícky personál správal tak, ako k iným ženám - aby sme neboli segregované, ponižované a urážané.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (76)

V rámci mojej práce v Poradni pre občianske a ľudské práva sa okrem iného venujem aj ľudsko- právnemu monitoringu v rómskych komunitách. V teréne sa veľakrát rozprávam so ženami, ktoré mi rozprávajú o svojich skúsenostiach s diskrimináciou. Hovoria tiež o nedostatočnej zdravotnej starostlivosti, s ktorou sa stretávajú v gynekologických ambulanciách alebo na pôrodniciach v nemocnici.

Porušovania práv rómskych žien v gynekologických ambulanciách

Niektoré zo žien sa sťažujú na svojich gynekológov, ale aj na zdravotné sestry. Hovoria, že zdravotné sestry uprednostňujú nerómske ženy aj keď rómska žena je v čakárni prvá. Bežne im tykajú, nadávajú, zvyšujú hlas a kričia po nich ako keby boli hluché. Často sa im stáva, že ak majú nejaký zdravotný problém a prídu za lekárom, tak im ani nevysvetlí, že čo za problém majú, len im predpíše lieky, tiež na nich kričí a nadáva im. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj čo sa antikoncepcie týka, poniektoré ženy ani nevedia, čo to je, lebo gynekológ im o nej nehovorí. Ak chcú nejakú formu antikoncepcie, ponúkne im len vnútromaternicové teliesko DANA, ktoré si ženy dávajú vložiť, aby neotehotneli. Ale ak po nejakom čase sa rozhodnú, že DANU nechcú buď zo zdravotného, alebo iného hľadiska, poniektorí gynekológovia ich prehovárajú, aby si ju nechali, aby ju nevyberali. Ak sa žena rozhodne, že ju nechce vo svojom tele a to je už jedno z akého dôvodu, prečo lekár to jednoducho neurobí, ale snaží sa ju prehovoriť? Veď žena vie, čo je pre jej telo najlepšie. Alebo prečo im nepovie o iných možnostiach antikoncepcie ako sú tabletky, náplasť a podobne?

Skryť Vypnúť reklamu

Pýtala som sa rómskych žien, že ak sa k nim ich gynekológ správa takto, prečo od neho neodídu a nenájdu si iného. Poniektoré ženy sa o to pokúšali, no žiaľ stretli sa aj s tým, že iný gynekológ či gynekologička ich za pacientky nechce vziať a to len kvôli tomu, že sú rómskeho etnického pôvodu. 

Porušovania práv rómskych žien v pôrodniciach

Ženy okrem zlého zaobchádzania v gynekologických ambulanciách hovoria aj o zlom zaobchádzaní zdravotníckeho personálu na gynekologicko – pôrodníckom oddelení v nemocniciach. Hovoria o slovných či fyzických útokoch, ponižovaní a urážaní. Po pôrode či počas pôrodu im neposkytujú dostatočnú zdravotnú starostlivosť a tiež im neposkytujú dostatok informácií. Prvorodičkám často nevysvetľujú priebeh a postup pôrodu. Niektoré ženy hovoria, že počas pôrodu im škaredo nadávajú a sem tam ich aj udrú po stehnách.

Skryť Vypnúť reklamu

Od nerómskych žien sú rómske ženy oddelené na takzvaných rómskych izbách. V niektorých nemocniciach majú aj oddelené jedálne či toalety. Ak sú napríklad rómske izby preplnené, rómske rodičky nedajú medzi ženy z majority aj keď je tam voľné, ale vytvoria im priestor na chodbe (dajú tam postele), alebo na jednej posteli spia aj dve rodičky. Mnohé ženy tiež hovoria, že nemocnica, v ktorej boli, nezabezpečila hygienu a čistotu v izbách pre rómske ženy a neposkytla im takú úroveň služieb, ako ženám z majority.

Rómske ženy majú právo na zdravotnú starostlivosť bez diskriminácie ako ostatné ženy

Ja sama som Rómka a viem, že my rómske ženy by sme chceli, aby sa k nám zdravotnícky personál správal tak, ako k iným ženám - aby sme neboli segregované, ponižované a urážané. Veríme, že raz budeme na izbách spolu s nerómskymi ženami a že sestričky, lekári, lekárky nám poskytnú zdravotnú starostlivosť bez predsudkov a nenávisti.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto praktiky, ktoré rómske ženy zažívajú, sme sa rozhodli v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Centrum pre reprodukčné práva (CRR) zdokumentovať podrobnejšie. Na základe našich zistení sme koncom novembra 2017 vydali správu s názvom VAKERAS ZORALES – HOVORÍME NAHLAS: skúsenosti rómskych žien so zdravotnou starostlivosťou o reprodukčné zdravie na Slovensku, ktorá zachytáva výpovede 38 rómskych žien zo štyroch lokalít východného Slovenska. V správe si okrem príbehov žien môžete prečítať aj naše odporúčania zodpovedným štátnym inštitúciám.

V Poradni veríme, že praktiky, ako je zlé zaobchádzanie zo strany zdravotného personálu, oddelené rómske izby či ponižovanie a urážanie voči rómskym ženám budú čo najskôr minulosťou. Veríme, že zodpovedné inštitúcie zoberú príbehy rómskych žien popísané v našej správe vážne a prijmú príslušné opatrenia, aby k takýmto prípadom v budúcnosti už nedochádzalo. 

Agáta Duchoňová

Poradňa pre občianske a ľudské práva

Snažíme sa zlepšovať dodržiavanie ľudských práv na Slovensku. A aj vy sa na tom môžete podieľať. Kliknutím na obrázok nižšie môžete finančne podporiť našu prácu. Ďakujeme. 

Obrázok blogu
Poradňa pre občianske a ľudské práva

Poradňa pre občianske a ľudské práva

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Tým, ktorých ľudské práva boli porušené, poskytujeme potrebnú podporu tak, aby sa porušovaniu svojich práv aktívne bránili.

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu