Ako vás oberú o úspory z 2.dôchodkového piliera

Pokúsim sa zosumarizovať nástrahy na úspory 2.dôchodkového piliera, ktoré ich postupne znehodnotia tak, že si to ani neuvedomíte. Pokúsim sa vám ukázať, že úspory v 2.pilieri ani náhodou nie sú vašim majetkom, že ich použitie na skutočné dôchodkové zabezpečenie je silne problematické až vylúčené. Že na prvý pohľad kapitalizačný a zásluhový pilier vo finále skončí socialistickým prerozdeľovaním. Sexuálne asociálnym.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (226)

Hneď na začiatku si dovoľujem upozorniť, že tento článok ani náhodou nie je obhajobou piliera prvého. Som síce presvedčeným zástancom zrušenia 2.pilera, ale skutočného zrušenia povinných príspevkov do stranícky spriaznených DSS, nie znárodnenia úspor v prospech štátneho fondu na kupovanie voličov - dôchodcov.

Fáza sporenia

Výpis zo sporiaceho účtu za rok 2010 by ste už od vašej DSS-ky mali mať doma. Skúste sa pozrieť, akú sumu ste od začiatku do sporenia vložili a akú hodnotu majú úspory aktuálne. Samozrejme vám budú nahovárať, že znehodnotenie má na svedomí istý R.F. Ja by som si tým však tak istý nebol. O zhodnotení v akciových investičných fondoch (ktoré by vraj vyniesli viac) totiž viem svoje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Avšak aj v kaníkovskej verzii 2.piliera nie sú všetky úspory po celý čas v akciových fondoch. Aj modrí socialisti počítali so „stabilizačnou" fázou dlhé roky pred skončením sporenia, kedy vám úspory (bez ohľadu na váš názor, resp. aktuálny vývoj na finančných trhoch) presunú do štátnych dlhopisov. O „výhodnosti" investície, či sporenia v dlhopisoch sa tu na blogu už tiež písalo.

A keď už sme pri dlhopisoch: isto ste zachytili diskusiu, že (napr.) grécke dlhy by sme nemali splácať my, občania, ale že by to mali zatiahnuť zlé banky, resp. iné finančné inštitúcie, ktoré do nich investovali. No tak skúste hádať, aké že to dlhopisy má v portfóliu váš fond 2.piliera? Že grécke už určite nie? No ale nejaké portugalské, írske, belgické, španielske .... sa určite nájdu. Reštrukturalizáciu, t.j. prepadnutie časti dlhopisov bez náhrady, ku ktorej v konečnom dôsledku v nejakej forme dôjde, budú znášať aj dôchodkové fondy. To si ešte súčasné nulové zhodnotenie úspor budeme veľmi pochvaľovať.

SkryťVypnúť reklamu

Fáza na konci sporenia

Na konci dôchodkového sporenia bude treba vaše úspory premeniť na spotrebné statky, ktoré budete ako dôchodcovia potrebovať. Keďže ale dôchodcov (finančné aktíva predávajúcich) bude stále pribúdať a aktívne pracujúcich (kupujúcich) bude ubúdať, ceny finančných aktív v majetku dôchodkových fondov budú klesať. Proste dnes draho nakúpite (akcie, dlhopisy) a pred odchodom do dôchodku vás prinútia lacno predať.

Zdanenie úspor 2.piliera

Že o zdanení úspor 2.piliera ste ešte nepočuli? Tak skúsim vysvetliť:

Dnes na dôchodok platíte 22,75% z vymeriavacieho základu. Ale len 9% z vymeriavacieho základu ide na sporenie do 2.piliera. 13,75% zostáva v sociálnej poisťovni, z ktorej by ste mali dostávať polovicu budúceho dôchodku. LEN polovicu. Napriek tomu, že vaše príspevky do priebežného piliera tvorili 60% z celkovej sumy, ktorú vám na dôchodkové poistenie štát berie. Štát vás proste penalizuje (efektívne je to obyčajná daň) za to, že ste sa odhodlali vstúpiť do 2.piliera. Ale daňová penalizácia zodpovedných sporiteľov sa žiaľ netýka len 2.piliera.

SkryťVypnúť reklamu

Použitie nasporených prostriedkov a poistná finta

A teraz si predstavte, že ste sa dožili dôchodkového veku a chcete si „vaše vlastné" úspory užiť. Ak by boli úspory skutočne vašim vlastníctvom, mali by ste ich na nejakom účte (kde by sa ďalej zhodnocovali) a z tohto účtu by ste si ich postupne vyberali na živobytie. Rodinne založení pravicoví konzervatívci (muži) by dokonca od začiatku sporili tak, aby z nasporeného mohla na dôchodku žiť aj ich žena. Ktorá v aktívnom veku venovala viac energie deťom a rodine a nie zárobkovej činnosti, z ktorej sa platí dôchodkové poistenie (aj do 2.piliera). A keďže muži žijú štatisticky kratšie, ako ženy, niekto by mohol logicky predpokladať, že zabezpečenie manželky bude pokryté „vlastnými" dôchodkovými úsporami jej muža. Ale nebude, pretože dôchodkové úspory nie sú vlastníctvom (vo vyššie uvedenom význame) sporiteľa, ale budú solidárne prerozdelené.

SkryťVypnúť reklamu

Z nasporených prostriedkov v 2.pilieri totiž budete štátom nútení si zakúpiť doživotnú rentu (dôchodok). Na tento účel budú zriadené finančné inštitúcie. Ktoré budú mať svojich dobre platených zamestnancov, ktoré nebudú šetriť na sponzoringu politických strán a podobne. Isto netreba explicitne písať, z akých prostriedkov budú hradené tieto ich výdavky.

Nuž a týmto spôsobom „vaše" dôchodkové úspory skončia v poistne-solidárnom systéme, kde budú menej šťastní dôchodcovia (ktorí zomrú skôr) solidárni s tými šťastnejšími. Ak ste v poslednom čase zachytili niečo o zákaze sexuálnej diskriminácie v poistných vzťahoch, tak napriek mediálnej manipulácii skutočne nejde o drahšie poistky pre ženy. Ale presne naopak. O vyššie dôchodkové renty pre ženy. Ktoré žijú dlhšie a za normálnych okolností im teda poisťovňa vypočíta nižšiu rentu, ako mužovi rovnakého veku a pri rovnakej, na dôchodok nasporenej sume. Takže to nebude vaša žena, ale nejaká menej rodinne založená (a preto s vyšším kontom 2.piliera) s ktorou budete poistne-solidárni.

Ale to ešte nie je všetko. Skutočnú pravdu o vlastníctve úspor 2.piliera žiaľ pocítite najsilnejšie v situáciách, keď sa vám osud otočí tou horšou stranou. Nedajbože ešte v aktívnom veku stratíte (zo zdravotných, či iných dôvodov) schopnosť si zarobiť na živobytie, či v horšom prípade stratíte schopnosť sa postarať o seba samých. Ak by úspory na horšie časy boli skutočne vašim vlastníctvom, mohli by vám aspoň čiastočne trápenie zmierniť. Ale skutočným súkromným vlastníctvom sú prostriedky z 2.piliera až po smrti sporiteľa. Takže v krajnom prípade môžete byť ešte vďační úžerníkovi, ktorý vám požičia výmenou za jeho právo zinkasovať nasporené prostriedky z 2.piliera po vašej smrti. A že to nebude príjemné precitnutie z modrej rozprávky o 2.pilieri, to mi môžete veriť.

Záver:

nech si urobí každý (a každá) sám (sama) za seba.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu