O vplyve rastu HDP na šťastie jednotlivca

Hodpodársky rast je mantrou politikov bez rozdielu farby trička. Stačí vraj zabezpečiť dlhodobý hospodársky rast a nastane raj na Zemi. Prestanú existovať problémy ako nezamestnanosť, chudoba, bude viac peňazí na školstvo, zdravotníctvo a podobne. Skutočne nás môže rast HDP urobiť spokojnejšími a vyriešiť naše problémy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Aj pod vplyvom omieľania mantry o potrebe rastu HDP, či až glorifikácii spotreby mnohí ľudia získajú odpor k ekonomickému uvažovaniu, peniaze považujú za niečo nečisté a sú presvedčení, že keby bol život menej „ekonomický", bol by šťastnejší. On ale existuje aj alternatívny a stále ekonomický uhol pohľadu. V ktorom to všetko môže vyzerať úplne inak.

Každý človek disponuje hlavne svojim obmedzeným časom a svojimi schopnosťami. Je to čas a práca, ktoré sú jedinými protihodnotami do výmeny pre veľkú väčšinu ľudí. Aj keď sa rozhodnete vymeniť čas v práci za chvíle strávené s najbližšími, robíte ekonomickú transakciu. Alternatívny pohľad tvrdí, že na slobodnom trhu každá transakcia prináša úžitok obom (všetkým) stranám. Pretože ju urobia len vtedy, ak im prinesie úžitok. Každá jedna transakcia zvyšuje sumu individuálnych úžitkov (SIU). V tomto svete je nekonečný rast (SIU) niečo, čo je dlhodobo udržateľné a želané zároveň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa na to, v akom vzťahu je SIU ku HDP. Na príkladoch si ilustrujme bežné ekonomické transakcie a pozrime sa, ako prispejú k rastu SIU a ako k rastu HDP.

Rozhodnete sa menej pracovať a viac času tráviť s najbližšími. Odopriete si teda nejaké spotrebné statky, ktoré by ste získali prácou a získate niečo nemateriálne, ale pre vás oveľa hodnotnejšie. Aj toto je úplne normálna ekonomická transakcia. Rozhodli ste sa svoj veľmi obmedzený zdroj, čas, použiť špecifickým spôsobom. Prispeli ste k rastu SIU a zároveň ste neprispeli k rastu HDP.

Mnoho ľudí je frustrovaných tým, že by chceli čo najviac podobných transakcií, t.j. robiť to, čo ma skutočne baví a nemusieť robiť to, čo ma živí. Táto frustrácia nie je spôsobená nejakým zlým ekonomickým systémom, ale skôr neochotou priznať si, že je úplne normálne a správne, ak musím časť svojho častu stráviť aj prácou pre získanie obživy.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme ďalej. Rozhodnete sa žiť vo viacgeneračnej rodine. Tu už celkom isto ide o ekonomické transakcie. Starí pomôžu mladým s ďeťmi, mladí sa postarajú o starých. Proste mnoho služieb, či tovarov, ktoré by ste si zabezpečovali na trhu prostredníctvom peňazí, si zabezpečíte vnútri viacgeneračnej rodiny bez potreby externých transakcií. Ak ste sa takto rozhodli slobodne, ak presne toto chcete, bezpochyby ste prispeli k zvýšeniu SIU a zjavne ste neprispeli k rastu HDP v takej miere, ako by to bolo, keby ste tie transakcie realizovali s externým prostredím.

Rozhodnete sa usporiadať párty pre väčší okruh pozvaných. Môžete si organizáciu aj zabezpečenie akcie objednať u externej firmy. Alebo môžete párty usporiadať na svojom pozemku ako spoločnú grilovačku. Kde príjemný čas strávite nielen konzumáciou, ale zabavíte sa aj pri samotnej príprave podávaných dobrôt. Takáto uvoľnenejšia atmosféra vám môže priniesť vyšší úžitok (vyššie SIU), ako akcia v podniku. Ale bezpochyby vygeneruje nižší príspevok ku HDP.

SkryťVypnúť reklamu

A poďme ešte ďalej. Rozhodnete sa žiť v komunite. Niekde na statku s podobne zmýšľajúcimi a s jasným cieľom byť čo najviac sebestační a minimalizovať externé transakcie. Nejeden dezorientovaný pravičiar vás vysmeje. Aj väčšina ľudí, ktorí sa takto rozhodli, bude presvedčená, že bojuje proti kapitalizmu, presnejšie proti zlej neviditeľnej ruke trhu. Omyl a nepochopenie na oboch stranách. Pretože vaše rozhodnutie bolo práve oveľa pravicovejšie, oveľa bližšie slobodnému trhu, ako rozhodnutia majority. Samozrejme len dovtedy, pokým je život v komúne slobodným rozhodnutím jej jednotlivých členov.

Život v komunite však nemusí nutne znamenať život na odľahlom statku. Môže to kľudne znamenať, že určité transakcie uskutočníte priamo s druhou stranou povedzme na báze kamarátstva, či hoci aj v anonymnej internetovej komunite. Každá jedna slobodne uzatvorená transakcia zvýši SIU a zároveň neprispeje k rastu HDP.

SkryťVypnúť reklamu

A prečo teda ekonómovia nepoužívajú SIU, ale preferujú HDP? Napríklad preto, že SIU sa nedá vyčísliť. Vieme len, že každá jedna transakcia na slobodnom trhu zvýšila SIU. Nevieme o koľko, nevieme porovnať, ktorá z dvoch transakcií zvýšila SIU viac. Zástancovia HDP však chcú dosiahnuť viac. Chcú ísť na to (ekonomiku) vedecky a preto potrebujú nejaké merateľné veličiny, ktoré by im poslúžili napríklad na porovnávanie blahobytu jednotlivých štátov. Proste, ide im o všeobecné blaho. Či až priamo o vaše blaho. My, čo sme žili dostatočný čas pred rokom 1989 vieme, že pred takýmito ľuďmi treba byť maximálne obozretný.

Zoberte si teraz nejaký bloček z pokladne, ktorý je dokladom ekonomickej transakcie, ktorú ste urobili v obchode. Veľmi pozorne si ho prezrite a hľadajte tam HDP. Určite ho tam nájdete. Je to povinná položka každého pokladničného bločku. Áno, tie písmenká „H", „D" a „P" sú tam inak zoradené. Podľa mňa je na tom bločku uvedený skutočný dôvod preferencie HDP, ako modelu hospodárskeho rastu, či prosperity. Pretože ten údaj hovorí o tom, že transakcia nebola dvojstranná, medzi vami a obchodníkom, ale bola trojstranná. Z tej transakcie profitoval ešte niekto tretí. Ak sa vám zdá, že nejaký tovar je drahý, že úžitok z tovaru je nižší, ako ste museli na oplátku obetovať, môže to byť spôsobené aj tým, že z tansakcie, ktorá prispieva k rastu HDP má úžitok aj tretia strana. Ktorá sa na transakcii zúčastnila proti vôli tých dvoch hlavných strán a „podelila" sa s ich úžitkami.

Vám budú tvrdiť, že účasť tretej strany je nevyhnutná preto, že niektoré potrebné transakcie by sa na slobodnom trhu nikdy neuskutočnili. A majú úplnú pravdu. Napríklad štúdiu ekonomického fungovania nemocnice v Žiline od firmy Kurič a syn, taká by sa veru za 10.000,- euro na slobodnom trhu temer isto nepredala.

Budú vám tiež podsúvať, že transakcia, pri ktorej sa dobrovoľne vzdáte svojich prostriedkov v prospech objektívne potrebného spoluobčana vám neprinesie žiaden úžitok, preto sa neuskutoční a potrebný občan sa dostane do vážnych problémov. Čo v preklade do slovenčiny znamená, že vás považujú za sviňu, ktorá nepomôže blížnemu v núdzi. Za osobu bez citu, ktorá nevidí úžitok v pomoci druhému. Nielen, že vás obrali o vaše prostriedky, oni to urobili so zdôvodnením, že nie ste hodní označenia človek. Nezabudnite sa im za to vo voľbách poďakovať vysokou volebnou účasťou.

Ako fungujú tie ich transakcie s vašimi prostriedkami v prospech spoluobčanov v núdzi a kto ich reálne zachraňuje pomocou z tej menšej časti, čo mu nechali, to si môžete prečítať napríklad tu.

Je to len a len na vás. Či budete dookola hľadať tú spravodlivú, čestnú, morálnu tretiu stranu, ktorá tie transakcie, čo vy „sociálni autisti" nechcete financovať, skutočne za vaše prostriedky zrealizuje. Alebo tretej strane vyhradíte pevne danú časť vášho úžitku, ktorú dostane k dispozícii. A o zbytok sa postaráte snahou o rast SIU bez ohľadu na nejaké HDP.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu