Slováci platia vyššie dane, ako Škandinávci

V poslednom čase sa opäť občanom Slovenska podsúva, že platia nízke dane. Donedávna ešte poradca našej soc.-dem. premiérky používa demagogické tvrdenie, že „nemôžeme mať krajinu so škandinávskymi verejnými službami, anglosaskou mierou prerozdelenia, a balkánskym rozšírením korupcie". Aj ekonomický expert KDH nás presviedča, že by sme mali platiť viac. Ponúkam iné čísla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)

Celé to „nedorozumenie", či presnejšie demagógia je v klamaní pomocou HDP. Čo je pre mňa najväčším sklamaním, že vyjadrenie daňového zaťaženia ako podielu daní k HDP používa aj minister Mikloš. Problém je v tom, že slovenský daňovník neplatí dane z nejakého hypotetického HDP, ale zo svojej mzdy.

Najprv sa pokúsim na jednoduchom príklade ukázať, prečo zástancovia zvyšovania daní tak radi používajú pomer k HDP, resp. prečo je tento pomer na Slovensku nižší, ako v iných krajinách:

Slovensko je pro-exportná ekonomika. Podiel exportu na HDP je na Slovensku oveľa vyšší, ako v iných (porovnávaných) krajinách. Je priepastný rozdiel v tom, či Slovák pracujúci v automobilke vytvorí hodnotu HDP v ekvivalente 10.000,- euro (napr. jedno auto) oproti tomu, že podobnú hodnotu vytvorí napríklad Rakúšan v turistickom ruchu. Na výplate bude mať Slovák z tých 10.000,- euro oveľa menej, ako Rakúšan. A vonkoncom to nebude v tom, že by slovenský zamestnávateľ bol väčší zdierač.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dane a iné povinné platby sa platia zo mzdy. Presnejšie zo mzdových nákladov, ktoré zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi (tzv. superhrubá mzda). To je logická a správna cesta, ako vypočítať daňové zaťaženie daňového poplatníka. A práve to je zobrazené v tabuľke S.1, ktorá je súčasťou materiálu OECD (na konci).

Slovák teda zaplatí dane a iné povinné poplatky v porovnateľnej výške, ako Švéd a Fín a jasne vyššie, ako Dán, či Nór. A preto platí: Slovák má jednoznačné právo požadovať škandinávsku kvalitu verejných služieb. Alebo naopak: Slovák má právo pri existujúcej kvalite verejných služieb žiadať zníženie daňového a odvodového zaťaženia.

SkryťVypnúť reklamu

Nenechajme sa donekonečna obabrávať socialistickými bludmi o tom, aké nízke dane platíme. Nenechajme sa tlačiť euro-soc. úradníkmi tam, kam iných potlačiť nedokážu. Grécko už rok žije z pôžičiek medzinárodného spoločenstva. A až teraz, keď sa ukázalo, že ani tak nedokážu žiť bez astronomických deficitov, blahosklonne sľubujú, že znížia nezdaniteľné minimum z 1000,- na 666,- euro mesačne. Ale pán Marcinčin z KDH by stále chcel našimi vyššími daňami plátať grécke diery.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu