Predstavte si, že sa Vám ponúkajú dve možnosti investície:
Vložíte 100.000,- Sk. Po štyroch rokoch dostanete späť v najlepšom prípade 160.000,- Sk, v najhoršom prípade 103.000,- Sk, v skutočnosti 101.000,- lebo 2.000,- zaplatíte za 2% vstupný poplatok.
Vložíte 10.000,- Sk. Po štyroch rokoch dostanete späť v najlepšom prípade 60.000,-, v najhoršom prípade o celých 10.000,- Sk prídete, späť nedostane nič.
Zhodnotenie pritom v oboch prípadoch závisí na vývoji cien akcií na európskom trhu.
Ktorú z uvedených možností si vyberiete? Temer absolútna väčšina z nás sa aj v oblasti financií rozhoduje emocionálne a preto zvolí jasne prvú možnosť. Racionálna kalkulácia nás však presvedčí, že ponúkané investície sú z hľadiska rizika ekvivalentné. Obe totiž popisujú fungovanie tej istej zaistenej investície. Prvý opis je určený pre klientov, druhý opisuje finančnú konštrukciu zaistenej investície tak, ako bude realizovaná v skutočnosti.
Vložíte teda 100.000,- Sk. Tieto peniaze správcovská spoločnost rozdelí na dve časti: 90.000,- uloží na bezpečný termínovaný vklad s úrokom 3,5% ročne. Po štyroch rokoch vznikne cca 103.000,- Sk, ktoré dostanete v každom prípade. Zostávajúcich 10.000,- použije správcovská spoločnosť vo finančom kasíne, kde sa pomocou rizikových a špekulatívnych operácií dá dosiahnuť príslušné zhodnotenie, v našom príklade sa tam 10.000,- zhodnotí na 60.000,-.
Celá finta na klienta je postavená na „opomenutí" časovej hodnoty peňazí. Hodnota vložených 100.000,- je po štyroch rokoch v skutočnosti totiž cca 114.750,-, pretože na finančnom trhu v danom prípade existovala bezriziková možnosť 3,5% p.a. zhodnotenia prostriedkov, ktorú ste mohli použiť rovnako Vy, ako ju použila správcovská spoločnosť.
Na trhu máme ešte zaistené fondy, ktoré fungujú inou stratégiou, ako je vyššie popísaná a sľubujú výnos zhora neobmedzovať a zdola istiť, čo má byť dosiahnuté „záhadnou" investičnou stratégiou. V predajnom prospekte fondu však nie je uvedená garancia vrátenia aspoň investovanej sumy. Medzi rizikami investície je uvedené: „riziko realizácie investičnej stratégie podľa modelu ...". Ak teda investičná stratégia nezafunguje, zdola istení nie ste, na druhej strane však zhora obmedzovaní (investičnou stratégiou) ste v každom prípade.
Aby sme sa správne rozumeli: aj napriek vyššie napísanému nie som a priori proti zaisteným (modernejšie sa používa „štruktúrovaným") investičným produktom. Dokonca ani netvrdím, že takýto produkt by som nepoužil. Považujem však za vhodné, aby prípadný investor aspoň principiálne a zjednodušene chápal, ako štruktúrovaný produkt funguje. Hlavne aby chápal, že garancia vrátenia celého vkladu v časovej hodnote vložených prostriedkov znamená v skutočnosti stratu 12% (13.750,- zo 114.750,-). Pretože pri riziku 12% straty sa dajú realizovať aj zmiešané akciovo/dlhopisové stratégie. Tie majú výhodu v tom, že bezpečná, dlhopisová časť je v prípade potreby počas doby investície k dispozícii a riziko nie je viazané na jeden termín ukončenia investície, ale v prípade nepriaznivého vývoja rizikovej časti investície je možné počkať a teda nie je nevyhnutné stratu realizovať.