Ako socializmus umelo zväčšuje majetkové rozdiely

Zväčšujúce sa majetkové rozdiely sú celkom správne považované za vážny problém, ktorý môže prerásť v rozklad spoločnosti. Tragédiou debaty je však to, že ako vinník sa uvádza kapitalizmus. Ten kapitalizmus, ktorý je v tom úplne nevinne. Pretože sa v západnej spoločnosti nevyskytuje už dlhé desiatky rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Skutočný kapitalizmus je totiž od slova kapitál. Kapitál je zasa odložená spotreba. Skutočný kapitalizmus vyžaduje, aby pred vznikom kapitálu bola odvedená práca a jej výsledky neboli spotrebované, ale odložené do budúcnosti. Čím je množstvo kapitálu jasne a silne obmedzené. Nikto predsa netúži pracovať od vidím do nevidím len preto, aby si potom výsledky svojej práce zaslúžene neužil, ale odložil ich kamsi do budúcnosti.

Ten paškvil, čo tu máme a ktorý ľavičiari celého politického spektra nazývajú kapitalizmom je v skutočnosti jedna veľká pyramídová schéma, vrcholný kúsok finančného sociálneho inžinierstva, ktorej hlavnou charakteristikou je masívne prerozdeľovanie hodnôt od jednej veľkej skupiny ľudí na majetkové účty úzkej skupiny vyvolených, ktorí sú zapojení na začiatku systému. Je pravdou, že na ten začiatok sa môže zapojiť ktokoľvek, kto má príslušné schopnosti. Čo však nemení nič na skutočnosti, že systém je umelo a násilím udržiavaná pyramídová hra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pyramídový kapitalista si od vás žiadnu odloženú spotrebu požičiavať nepotrebuje. Príde do banky, podpíše dlžný úpis a kapitál (nové, predtým neexistujúce peniaze) je na svete. Týmto novým kapitálom potom platí za vašu prácu. Pyramídový kapitalista sa k novým peniazom dostane ako prvý; je to on, kto rozhodne, akú časť si ponechá vo svojom majetku a akú časť reálne použije na následné (po vzniku kapitálu) vytvorenie skutočných hodnôt.

Ale on si tie nové peniaze nemusí požičiavať osobne. Dlžný úpis (hypotéku) podpíšete aj vy, keď si chcete kúpiť nehnuteľnosť. Najprv vzniknú nové peniaze a až následne nové nehnuteľnosti. A keďže pyramídový kapitál nepodlieha obmedzeniam kapitálu skutočného, jeho objem môže rásť do astronomických výšok. To ale neplatí o množstve hodnôt, ktoré sú pomocou umelo vytvoreného pyramídového kapitálu vytvorené. Počet občanov zďaleka nerastie pyramídovým tempom, počet reálne potrebných nehnuteľností je preto oveľa nižší, ako počet tých, čo budú úplne zbytočne postavené.

SkryťVypnúť reklamu

Bežný človek nevie pochopiť, ako je možné, že všetci majú dlžoby. Komu to vlastne tie peniaze dlhujú? Parádna živná pôda pre gazdinky a ich Sobotné Vysávače, či lyžiarske magazíny Zjem aj Vlek. Pritom skutočnosť je oveľa prozaickejšia: každé jedno euro, ktoré máte v peňaženke, alebo na svojom účte si niekto musel v minulosti požičať. Všetky peniaze vznikli podpisom dlžného úpisu. Suma dlžôb a suma kladných zostatkov na účtoch sa musia v bankovom systéme rovnať.

Pre banku je váš vklad pasívom. Je to záväzok banky vyplatiť vám sumu, ktorú na účte máte. Aktívami banky sú dlžné úpisy, na základe ktorých tie peniaze vznikli. Suma aktív a pasív musí byť vyrovnaná. Ak hodnota aktív banky klesne, banka má veľký problém. A problém jednej banky hrozí prerásť do problémov (run na banky) celého bankového sytému krajiny, či zoskupenia štátov, platiacich rovnakou menou, napríklad eurom.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa však v pyramídovom systéme logicky a nevyhnutne stane: aktíva (nehnuteľnosti, či iné investície) boli vytvorené umelo. V rádovo vyšších objemoch, ako dokáže trh reálne upotrebiť. Vznikajú rôzne investičné bubliny. Dot.com, nehnuteľnosti, komodity, štátne dlhopisy ...... Vysoká cena aktív je držaná umelo pyramídovým systémom stále nových a nových pôžičiek. Systémom dopĺňania nových peňazí do systému, proste nevyhnutnou a pre systém životodarnou infláciou. Reálne nikto nepotrebuje ani toľko nehnuteľností, ani toľko investícií, ani toľko korupcie, ehm štátnych dlžôb. V skutočnom kapitalizme by toľko „aktív“ nikdy nebolo vzniklo. Trhovo nevyhnutný pokles cien aktív je však pre pyramídový finančný systém pohroma.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si v súčasnej dobe budete pozorne čítať ekonomické správy, špeciálne správy, týkajúce sa ECB (Európska centrálna banka), dočítate sa, že kvôli hrozbe deflácie bude ECB na trhu vykupovať aktíva. Deflácia je pritom len vítaná výhovorka. Aktíva musí ECB vykupovať preto, aby pyramída prežila. Pričom priliehavejší význam pojmu „aktívum“ je v danom prípade skôr investičný šrot. Banky, ani nikto iný nemá dôvod predávať do ECB skutočné aktíva, ktoré majú nejakú skutočnú trhovú hodnotu a dá sa s nimi reálne obchodovať. ECB bude vykupovať aktíva, o ktoré je na trhu malý záujem, resp. ich trhová cena nezodpovedá hodnote, s ktorou ju majú banky zaúčtované na strane aktív. Lebo presne o to ide. Umelo udržať rovnováhu v súvahách bankového systému.

Sociálne finančné inžinierstvo v podaní ECB (a ostatných centrálnych bánk) teda bude umelo udžiavať hodnotu „aktív“, ktoré sú vo vlastníctve malej skupiny ľudí. Nie, nie je to žiadne sprisahanie. Medzi tých ľudí môžete patriť aj vy. Ale opäť to nemení nič na tom, že hodnota aktív úzkej skupiny ľudí bude držaná na netrhovo vysokých úrovniach umelo, socialistickým systémom menovej politiky. Všetko pre blaho spoločnosti (vyvolených).

No a tak sa stane, že na trhu bude neskutočne veľké množstvo nepredajných nehnuteľností, pretože ich cenu niekto drží umelo vysoko nad skutočnou trhovou. Len preto, aby pokles ceny týchto skládok investičného šrotu nespôsobil kolaps umelého pyramídového finančného systému. Na druhej strane budú možno ľudia, ktorí nemajú kde bývať, pretože netrhovo vysoké ceny nehnuteľností si nemôžu dovoliť a tak vysokú sumu si už nedokážu z pyramídy požičať, pretože tá narazila na tvrdý strop reality.

Je tragédiou súčasnej spoločnosti, že ako „pravicové“, či „pro-trhové“ sa majú tú odvahu označiť aj médiá, ktoré ekonomický systém vidia očami Vladimíra Baláža, či Thomasa Pikketyho. Títo súdruhovia vidia riešenie jednoznačne: socializmom umelo nafúknuté majetkové rozdiely chcú riešiť komunistickou daňou z majetku. Tak schválne, ako to bude vyzerať v našom modelovom príklade s nehnuteľnosťami:

Povedzme, že bežný byt má hodnotu 50.000 eur. Zo začiatku nebude majektová daň vysoká, nech sú to „skromné“ 2% ročne. To pre vás znamená nový výdavok 1000 (slovom: tisíc) eur ročne. Na ktoré si budete musieť zarobiť prácou. Pretože veľká väčšina ľudí si na živobytie zarába výlučne prácou, každá daň (aj DPH, aj iné majetkové dane) je pre veľkú väčšinu len daň z príjmu, daň z práce.

A ako to bude vyzerať z podľadu bohatého rentiéra, ktorý vlastní nehnuteľnosti nielen na bývanie, ale aj ako investíciu? Ako prvé po zavedení dane z majetku sa mu jeho portfólio nehnuteľností rozšíri. Nemálo ľudí si totiž nebude môcť dovoliť platiť daň z majetku (bytu v osobnom vlastníctve), pretože ten byt im predsa nezarába a ďalšia položka, ktorú je nutné financovať z príjmu z práce sa do rodinného rozpočtu už proste nezmestí. A tak pôvodný majiteľ bytu ho predá a bude v ňom žiť ako podnájomník. Majetkové dane bude platiť bohatý vlastník nehnuteľností.

Pre toho je však situácia odlišná. Jeho nehnuteľnosti na seba zarábajú. Platíte mu predsa za prenájom. Ktorým takto sprostredkovane budete reálne tú majetkovú daň z časti platiť aj vy. Pričom však naďalej budete čítať Baláža a Pikketyho a budete im tlieskať, ako vyrovnávajú majetkové rozdiely. No a o tom to celé je. V tom je neskutočné kúzlo a majstrovstvo socialistickej politiky.

Socialisti vás dokážu presvedčiť, že je to všetko vo váš prospech. Stúpajúce ceny, majetkové dane, regulácia (čítaj zachraňovanie) bankového sektora, podpora „investícií“ z vašich skromných príjmov, emancipácia žien (nárast obmjemu a teda pokles ceny pracovnej sily), právo na eutanáziu (reálne riešenie vytunelovaného dôchodkového systému) ....... A tých „liberálov“, čo sa na tom dokážu dobre uživiť. Keby som mal na to žalúdok, tiež by som konvertoval podobne, ako Rado Baťo a jemu podobní.

---------------------- Pod čiarou, doplnené 13:10:

Draghi: ECB je pripravená na nekonvenčné kroky | Svet | ekonomika.sme.sk

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu