Sú tomu už štyri mesiace, čo česká polícia brutálne zasiahla do politického života v krajine. Zámienkou bolo vyšetrovanie miestnych kmotrov, politických "podnikateľov", prisatých na štátne zakázky. Politické "delikty" skupina mocného štátneho zástupcu Iva Ištvana vraj vyšetrovala len ako vedľajší produkt. Isteže, vláda, ktorej predseda nedokáže zabrániť odpočúvaniu svojich najbližších (nielen) spolupracovníkov jednoducho nevládne. Nemá žiadnu moc a preto je logické, že skončila.
Oveľa zásadnejšie je však to, že v právnom systéme bol vytvorený precedens, pomocou ktorého je možné kriminalizovať akékoľvek politické dohody, ktorých súčasťou je rozdelenie postov v štátnej správe, resp. v štátnom riadených podnikoch a organizáciách.
Polícia v priebehu zásahu odstavila kmotrov od ich majetku v hodnote rádovo desiatok miliónov českých korún. Tento majetok polícia zadržiavala dlhé týždne bez toho, aby ho čo i len rozpečatila. Je skutočne tak neuveriteľná predstava, že tento čas slúžil (či ešte stále slúži) na to, aby si kmotri mohli rozmyslieť ponuku, ktorá sa neodmieta? Buď začnete hrať podľa našich nôt, alebo vyšetrovanie vašej účasti na obchodoch so štátom skutočne posunieme ďalej.
Zarážajúce je to mediálne ticho. Novinári dokážu politikov bombardovať jednou otázkou dookola celé týždne. Ale otázky na Iva Ištvana, kedy padnú prvé obvinenia v prípade, ktorý poslúžil ako zámienka pre politický proces proti ODS, tie akoby nemal kto položiť. Aj keď, veľmi opatrné články v tomto smere sa občas objavia.
Z pohľadu tzv. demokratického procesu však vyzerá byť všetko v najlepšom poriadku. Občania sa jednoznačne a vo veľkom počte postavili na stranu policajných zložiek. Politické dohody väčšina z nich skutočne považuje za korupciu a trestné konanie. Odovzdanie politickej moci do rúk polície a prokuratúry potvrdili aj v demokratických voľbách.
Nové zloženie českého parlamentu vylučuje, aby sa našla sila, ktorá silové zložky vykáže mimo politický priestor. Naopak. Ak príde k vytvoreniu vládnej zostavy, bude to netriviálne zložité a bude to musieť obsahovať aj neštandardné politické dohody. A že sa tie dohody budú uzatvárať aj so záznamom na technické prostriedky policajných zložiek, o tom je pochybovať veľmi ťažké.
Ale opakujem: z pohľadu demokratického systému je to správne. Voliči sa vyjadrili jasne, presne takto si to želajú.
A presne tak jasne a zreteľne sa vyjadrujú vo voľbách aj slovenskí voliči. Ktorí však zvolili konzervatívnejšiu cestu a moc do rúk kmotrov odovzdávajú cez silný mandát politickej strane, ktorá ich záujmy obhajuje. Na rozdiel od Čiech, my na Slovensku poznáme mená aj mechanizmy, ktorými kmotri svoju vládu vykonávajú. Opäť treba zdôrazniť, že úplne v súlade s demokraticky vyjadrenou vôľou občanov.
Vzhľadom na mieru prerozdeľovania, na aktuálnu mieru zásahov do práv a slobôd občanov zo strany štátu je pochopiteľné, že politické "podnikanie" je najlukratívnejším podnikaním v súčasnom systéme korporátneho socializmu (skrátene fašizmu). A je úplne jedno, či je realizované podľa českého, či slovenského modelu demokracie. Keďže veľká väčšina občanov (nielen) bývalého Československa vidí riešenie v ďalšom zväčšovaní miery štátnych zásahov, je výnosnosť politického "podnikania" logickým a demokratickým výsledkom politických preferencií obyvateľov. Krajina od krajiny sú odlišné len spôsoby odovzdávania moci do rúk reálnych majiteľov demokratického štátu.