Poďme teda pekne po jednotlivých skutkoch, ktoré sa chrabrí českí žandári tvária, že vyšetrujú:
Bývalý premiér Nečas sa zamiloval do spolupracovníčky, ktorá nenechala nič na náhodu a zadala vojenským tajným službám sledovanie milencovej zákonitej. Z pozície vedúcej sekretariátu predsedu vlády. B-čkový milostný trojuholník skrížený so Švejkom. Pretože keby bol generál tajnej služby skutočným vojakom, tak by ani nemusel byť obdivovateľom japonskej kultúry, aby sa zastrelil ešte v tú noc, čo sa to prevalilo. Skutky okolo sledovania pani Nečasovej sú jasne trestné a tragické je na tom poznanie, kto sa môže stať veliteľom vojenskej tajnej služby v členskom štáte NATO, prípadne kto sa môže stať predsedom vlády v členskom štáte EÚ. Ak by to skončilo tu, tak by žandárom patrila chvála za poukázanie na marazmus, v ktorom súdobá „demokratická" spoločnosť žije.
Druhým skutkom je však kontroverzný policajný útok na podstatu demokratických ústavných pravidiel. Viem si predstaviť, že sa otázka slobody výkonu poslaneckého mandátu bude v spoločnosti diskutovať. Mimochodom, takáto diskusia prebieha v Čechách už hodne dávno. Do istej miery je predstaviteľné aj to, že diskusia bude „akcelerovaná" nejakým konkrétnym obvinením. Ale akcia, ako z akčného filmu, držanie „podozrivých" v celách dlhé týždne ??? A to všetko len pre jednu konkrétnu kontroverznú interpretáciu ústavy? O ktorej žandári budú tvrdiť, že je jediná správna?
Dostávame sa k mediálnej manipulácii, za ktorú by sa nemuseli handbiť ani spindoktori zo smeru. Teda aspoň zatiaľ dúfam a verím, že za touto nie sú oni.
Rozhovor s Ivom Ištvanom, mediálne viditeľným riadiacim celej akcie, je ukážka excelentného zneužívania o ohýbania významov slov a hry na dobrého a zlého. Keď sa novinár tvári, že spovedaného akože svojimi otázkami atakuje. Pričom v skutočnosti hraje jeho hru.
Nebol zásah z júna zbytočne teatrálny?
„Nerozumiem pojmu teatrálny zásah. Policajný orgán dostal od súdu príkaz, aby vykonal tridsať domových prehliadok a prehliadok nebytových priestorov. Ak vám súd nariadi prehliadky, ako ich vykonáte? Pôjdete tam a zazvoníte, či sa môžete vnútri na niečo pozrieť? Veliaci dôstojník zodpovedá za to, že prehliadka prebehne nielen zákonne, ale aj za to, že nebude zmarená."
Áno, ak k vám žandári prídu urobiť domovú prehliadku, budú mať pri sebe papier, ktorého nadpis bude skutočne znieť v zmysle „Súdny príkaz". Je to proste právnický žargón, ktorý zrejme má svoj zmysel, aj keď v realite je význam tých slov úplne opačný. Totiž súd vydal „príkaz" na základe žiadosti vyšetrovateľov. Ktorí ho podložili svojimi podozreniami. Často získanými odpočúvaním, ktoré sudca povolil tiež len na základe žiadosti vyšetrovateľov, podloženej inými podozreniami. A ako to s tými podozreniami môže byť, to si prečítajte tu.
Takže to rozhodne nebol sudca, ktorý z vlastnej vôle a na základe svojich predchádzajúcich činností prikázal urobiť u niekoho domovú prehliadku. Boli to vyšetrovatelia, ktorí sa snažili získať od sudcu súdny „príkaz", do slovenčiny preložené POVOLENIE. Žandárom vykonanie domových prehliadok nikto neprikázal, im ho len povolili. A to je sakra rozdiel.
No a dostávame sa k tretiemu skutku, ktorým žandári argumentovali na začiatku celej akcie. Vraj tie stovky žandárov vyšetrovali podozrenia z korupcie pri verejnom obstarávaní. Prideľovanie verejných zakázok vybraným subjektom. Žandári na začiatku tvrdili, že tie vyššie spomenuté dva prípady sú len vedľajším produktom hlavného vyšetrovania českých „kmotrov", ktorí si delia verejnú korisť.
Uplynulo približne 6 týždňov od začiatku akcie. Dodnes nepadlo jediné obvinenie, nie to, že by bol niekto zadržaný v súvislosti s prezentovaným hlavným cieľom akcie. Áno, pri domových prehliadkach bolo zadržaných množstvo majetku, desiatky miliónov korún a kilá zlata. Ale nebolo to náhodou len z dôvodu získania verejnosti na stranu žandárov? Pretože kým o zadržaní majetku sme sa dozvedeli z titulkov, o jeho vrátení už zrejme tak masívne informovaní nebudeme. Pretože to si ani českí žandári a sudcovia nedovolia, zadržiavať niekomu majetok bez legitímneho dôvodu.
Takže ohľadne kmotrov sa dá výsledok akcie zhrnúť nasledovne: nešťastne zamilovaný predseda strany, ktorý sa v strane pokúsil znížiť ich vplyv je zdiskreditovaný. Odvolaný bol aj pražský primátor, ktorý bol v strane v tom čistejšom krídle. Na pražskej radnici aj vo vláde sú už iní politici. Napríklad ministrom financií je Jan Fischer, neúspešný kandidát na prezienta, ktorý v 2.kole podporil súčasného prezidenta. Ten Jan Fischer, ktorý minimálne pol roka nebol schopný splatiť dlhy z kampane, ale po menovaní ministrom už problém nájsť zopár miliónikov nemal.
Ale to sa už pán redaktor kmotra Ištvana samozrejme nepýtal. Aké sú výstupy z aspoň niekoľko mesačného sledovania telefónov napríklad pána Fischera. Pretože podozrenie, že tie dlhy splatí „záhadným" spôsobom, to snáď mal aj český žandár.
Pán redaktor sa nespýtal ani na to, kedy už konečne uvidíme výsledky hlavnej akcie, t.j. záťahu na kmotrov? Prečo do väzby na dlhé týždne z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov zobrali politikov, ktorí sa nejak zvlášť nebránili tomu, že ich menovanie do funkcií bolo v rámci politických dohôd. Ale kmotri a úradníci sa mohli nerušenie dohovárať na čomkoľvek.
A samozrejme: nielen slovenskí, ale ani tí českí sa podobné otázky veľmi nepýtajú. Asi vedia svoje, tiež chcú dostávať výplatu, tiež majú rodiny a hypotéky.
Môj záver:
Som hodne alergický na navážanie sa do určitej časti spoluobčanov, ktorých „elita" nazýva ficovoličmi, často s prívlastkom hlúpi. Pretože ten okamžitý jasot nad zadržaním politikov nesvedčí zrovna o nejakej masívnej intelektuálnej prevahe. Nepriateľ vášho nepriateľa nemusí byť vždy váš priateľ.
Politické súperenie je dnes už temer úplne o ideológii. Naši sú dobrí a vaši sú zlí. Navrhované riešnie je dobré, keď ho navrhnú naši. Keby to isté opatrenie navrhli oni, tak je to celé zle.
Racionálna diskusia (napríklad nad charakterom výkonu poslaneckého mandátu) nie je reálne možná. Nie je teda dôvod sa tejto hry zúčastňovať. Nie je dôvod chodiť voliť.