Prečo pôjdem voliť

Úvaha nad otázkou voliť, či nevoliť? Čo vedie ľudí k rozhodnutiu sa svojho volebného práva vzdať? V prospech koho sa vzdávajú svojho práva?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Mnoho ľudí som počul povedať, že nepôjdu voliť, resp. že niet koho voliť. Tento názor zdieľajú aj ľudia, ktorí majú inak na spoločnosť diametrálne odlišné názory.1. Klasický nevoličNepáčia sa mu konkrétne politické strany. Pretože ich predstavitelia sú skorumpovaní. Klasický nevolič neverí, že politici slúžia občanom, že len realizujú politiku na základe požiadaviek občanov. Že politici sú obrazom spoločnosti. Podľa nich sú „obyčajní“ ľudia lepší, morálnejší ..... Paradoxne (?) však napriek tomu veľká väčšina klasických nevoličov uznáva potrebu štátom riadenej spoločnosti, či vysokú mieru prerozdeľovania. Proste zlí sú politici, nie systém (prerozdeľovania, regulácií) samotný. Klasický volič je ideálnym klientom pre rôzne nevládne/neziskové organizácie (NGO), ktoré predávajú ilúziu svojej nezávislosti, morálnosti, potrebnosti ...... pričom však drtivá väčšina týchto organizácii nespochybňuje vysokú mieru štátnych zásahov. Skôr naopak. NGO majú jednoduchý recept: Nie (zlí) politici, tobôž nie občania samotní, ale „nezávislí odborníci“, „morálne autority“, „vedci“, „ochrancovia spotrebiteľa“, „umelci“ ......... majú rozhodovať o životoch ostatných ľudí. Klasický nevolič chce neúčasťou na voľbách vyjadriť nedôveru politikom. Keďže je však (väčšinou) silným zástancom štátom riadenej spoločnosti, reálne (a treba povedať, že celkom konzistentne s jeho názorom na spoločnosť) jeho konanie smeruje k posilneniu postavenia NGO, či podobných skupín s veľmi pochybnou legitimitou.2. Spokojný nevoličAj keď to nechce prizať, existujúci stav mu vyhovuje. Štátne zásahy mu nevadia. „Vie v tom chodiť“, takže obmedzenia a regulácie sa netýkajú jeho vlastnej slobody. Respektíve „sloboda“ nie je v rebríčku jeho hodnôt na podstatnom mieste. Spokojný nevolič trávi voľby v nákupnom centre a užíva si výhody relatívne bohatej spoločnosti.3. Nevolič - libertariánNeuznáva štát ako taký, respektíve súčasnú mieru štátnych zásahov a regulácie občanov považuje za nehoráznu. Nevolí, pretože by tým legitimizoval nenávidený štát. Jeho cieľom je zrušenie vlády, nie zostavenie nejakej „ideálnej“ vlády. Za zlých nepovažuje politikov, ale systém ako taký.Ja považujem existujúcu mieru štátnych zásahov do života jednotlivca za nehoráznu a zdravým rozumom neodvôvodniteľnú. Navyše miera štátneho zasahovania do konania jednotlivca sa neustále zvyšuje. Tiež považujem za problém nie politikov, ale systém ako taký. Ale napriek tomu voliť pôjdem. Z pragmatického hľadiska totiž nevidím cestu k obmedzeniu štátu vo výmene demokratického systému politických strán za systém „morálnych“, „vedeckých“ či inak pochybných autorít, ktoré prevezmú už beztak nehorázne vysokú mieru štátnych zásahov nie na základe legitímne získaného mandátu, ale na základe nespokojnosti, frustrácie samým sebou, zápornej motivácie závisťou ....... klasického nevoliča.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu