Aj voliči v Taliansku sa vyslovili jasne. Vo voľbách do každej z komôr talianskeho parlamentu získali euroskeptické strany (Berslusconiho koalícia a protestná strana Piera Grilla) spolu približne 54% hlasov. V Smemovni reprezentantov však majú podobný mechanizmus, ako v Grécku, a preto víťazní (ex?)Komunisti získajú prémiové poslanecké mandáty pre víťaza volieb a počet poslancov bude opačný, ako pomer hlasov.
V talianskom Senáte to však zrejme tak jednoduché nebude a proeurópske sily tam nezískajú väčšinu poslancov. V Taliansku majú však obe komory parlamentu temer rovnocenné postavenie a preto bude zostavenie proeurópskej vlády problematické. Uvidíme, či sa podarí kúpiť potrebný počet poslancov pre vládny tábor, alebo sa budú musieť voľby opakovať. Alebo sa bude opakovať situácia, ktorá viedla k týmto predčasným talianskym voľbám, t.j. že "technokratická" vláda bude dosadená na vrelé odporúčania finančných trhov.
Nech už znásilnenie demokratickej voľby v Taliansku dopadne akokoľvek, na Slovensku netreba nič znásilňovať. Proeurópsku orientáciu tunajších voličov nám môže závidieť nejeden bývalý funkcionár Goldman Sachs.
============ Doplnené 26.2.2013 o 8:00 na základe konečných výsledkov
Volebný zisk euroskeptických strán:
Snemovňa (Camera): Berlusconi + Grillo dostali spolu 54,73% hlasov
Senát: Berlusconi + Grillo dostali spolu 54,51% hlasov