Keď financmajster predložil svoj „šetriaci" plán, vzbudilo to vo mne dojem, že bol na rýchlokurze štátneho účtovníctva v Grécku. Nepodarilo sa mi už nájsť ten zoznam, ale na tieto dve „šetriace" perly nezabudnem:
Štát zníži platby za svojich poistencov do zdravotných poisťovní. A akože tým ušetrí. Pričom ale zdravotné poisťovne o tie peniaze neprídu, lebo štát ich druhou rukou zoberie z vreciek iných ľudí.
Štát vykázal ako úsporu oproti roku 2010 to, že v roku 2011 nezaplatí za povodňové škody. Proste v roku 2011 žiadne povodne nebudú a hotovo.
Výdavky rozpočtu 2011 sú plánované na 16925,5 mil. euro. Očakávané výdavky rozpočtu roku 2010 sú vo výške 15846,6 miliónov. Proste vyššie výdavky znamenajú väčšie šetrenie. Aspoň podľa našich kreatívcov.
Predseda rozpočtového výboru parlamentu to vysvetľuje nasledovne:
Ocakavana skutocnost 2010 vydavky (bez vydavkov statneho dlhu, transferov do SP a spolufinancovania eurofondov): 10,757 mld. eur, ten isty udaj rozpocet 2011: 10,101 mld. eur, t.j. medzirocna USPORA 6,1% !!! Ak totiz chcete byt OBJEKTIVNY, vydavky statneho dlhu tam nemozete zapocitat, kedze ide o splacanie istiny a urokov naakumulovanych dlhov, na ktore tato vlada nemala vplyv, dtto eurofondy a spolufinancovanie. Totiz vyrazne vyssie cerpanie eurofondov (ktore je potrebne spolufinancovat z rozpoctu) je sice pozitivne, ale zvysuje deficit.
Takže postupne:
... bez výdavkov štátneho dlhu
Toto by som uznal vtedy, keby nová vláda sama hospodárila bez navršovania štátneho dlhu. Alebo keby aspoň v cieľovom roku 2013 nerozpočtovala deficit na úrovni 18,90% príjmov. Ale vláda, ktorá v rokoch hospodárskeho rastu plánuje používať tak vysoké pôžičky na financovanie štátu nemá právo z výpočtov vyhadzovať náklady na obsluhu štátneho dlhu. Navyše: táto vláda nastúpila v období extrémne nízkych úrokových mier a teda bude mať splácanie dlhu „lacnejšie".
... bez transferov do sociálnej poisťovne
To by sa dalo chápať vtedy, ak by vláda plánovala zrušiť druhý pilier (ktorý tvorí cca polovicu deficitu SP). Ale vláda sa k dôchodkovej reforme ministra Kaníka hlási. Za časť deficitu SP je zodpovedná finta, ktorú poradil mamičkám minister Mihál. Vianočné príspevky dôchodcom a „mamičkovské" bude tiež vyplácať sociálna poisťovňa. Námietka sa neuznáva.
... bez spolufinancovania eurofondov
Tu je akceptácia argumentu relatívne opodstatnená. Akurát nie je pravda, že by sa tu nedalo šetriť. Dotácie pre silnú lobistickú skupinu poľnohospodárov, ktorých hlavným argumentom sú ťažké mechanizmy, ktorými sú schopní blokovať dopravu ... v mojich očiach u pravicovej vlády nešetrenie v tejto oblasti neobstojí.
... úspora 6,1%
Ani toto nie je pravda. Pretože aj v „čistom" rozpočte sú úspory dosiahnuté kreatívne, ako o tom píšem na začiatku. Ak uznáme námietku pre vyňatie eurofondov z výpočtu výdavkov, dostávame sa k úspore 270 miliónov (cca 2%). Po zohľadnení kreativity sme na plus-mínus nula. Ropočet 2011 (rozpočet 1.roku "zodpovednej" vlády) má plánované rovnaké výdavky, ako predvolebné (!) hospodárenie vlády R.Fica. A to ešte len preto, že nová vláda, hoci mohla a mala konať, rozpočet 2010 ignorovala.
Rozpočet v oblasti eurofondov prináša ešte zaujímavú pikošku:
Očakávané príjmy z eurofondov v roku 2010 sú 1.930.586,- euro. Plánované príjmy v rozpočte na rok 2011 sú už vo výške 3.343.890,- euro, čo je nárast o 73,21%. Toto už nie je kreativita, toto sú rozprávky starej matere.
Ako to už býva zvykom, kreativitu politikov sa snažia prekonať kreatívni novinári. A tak nadpis článku o schválenom rozpočte je „Rozpočet chce znížiť zadĺženie". Nechce a ani to neplánuje. Čísla v článku hovoria o úplnom opaku. Nuž ale, čo iné by ste očakávali od absolventky marketingovej komunikácie.
Ale prečo sa ja vlastne čudujem? Však predsa minimálne SaS mala v programe opatrenia, u ktorých bolo jasne napísané, že budú rozpočtovo neutrálne. Pričom ku rozpočtovej konsolidácii sú nevyhnutné opatrenia rozpočtovo prínosné. Buď vyššie dane, alebo nižšie výdavky, alebo ich kombinácia. Len určite nie žiadna neutralita.
Preto je komické, ako predseda rozpočtového výboru jakešovskými „argumentami" útočí na odborárov, ktorí chcú presne to isté: konsolidovať rozpočet pomocou rozpočtovo neutrálnych opatrení. Však vláda presne toto robí. Ustupuje jednotlivým lobistickým skupinám, základnou filozofiou je „aby na krízu nedoplatili obyčajní ľudia" ... (v preklade: aby na nezodpovednú vládu nedoplatili jej nezodpovední voliči).
Slovensko stratilo (možno ju nikdy nemalo) zodpovednú elitu. Elitu, ktorá by občanom povedala na rovinu krutú pravdu: dlhy bude treba zaplatiť. A čím neskôr, tým budú väčšie a tým viac to bude bolieť. Elita vedie Slovákov ku štátnemu bankrotu. Tu vôbec nemajú miesto argumenty, že Fico (by) išiel skratkou.