Najväčší šok som zažil, keď som konečne pochopil spôsob fungovania peňazí.
Vždy sa dobre pobavím, keď sa ma niekto snaží presvedčiť, že udelením pokuty ministerstvu (napr. vnútra) vznikne štátu, a teda daňovým poplatníkom škoda vo výške udelenej pokuty. Keď sa presunú peniaze z jedného podúčtu štátneho rozpočtu na iný podúčet toho istého štátneho rozpočtu. Vôbec tu nechcem obhajovať praktiky úradníkov v oblasti obstarávania tovarov a služieb za štátne peniaze. Ale akokoľvek oprávnená nedôvera ku konaniu štátnych úradníkov nemôže byť dôvodom opustiť svoj zdravý rozum a elementárnu logiku.
Dlho som hľadal neutrálny a jednoduchý príklad, na ktorom by som mohol ukázať pravdivosť tvrdenia z perexu tohto článku. Hľadal som hľadal, nájsť nemohol. Až mi ho švacla medzi oči moja 14-ročná dcéra, ktorá mi zadala jednoduchý, nevinne vyzerajúci príklad:
Televízna súťaž o auto. Súťažiaci je postavený pred troje dvere. Má si vybrať jedny z nich. Ako výhru si odnesie to, čo bude za vybranými dverami. Za dvoma z troch dverí sú kozy, za tretím je auto. Súťažiaci označí jedny dvere, ale tieto sa zatiaľ otvárať nebudú. Moderátor otvorí iné dvere, za ktorými je koza (moderátor vie, čo je za ktorými dverami). Potom dá súťažiacemu možnosť zmeniť svoj výber dverí, t.j. vybrať si tie "tretie" dvere.
Otázka: môže zmena rozhodnutia (označiť iné dvere) súťažiaceho zvýšiť pravdepodobnosť výhry auta?
Ale to je predsa jasné, že zmena rozhodnutia pravdepodobnosť výhry auta zmeniť nemôže. Za každými z neotvorených dverí je predsa buď koza, alebo auto. Je preto úplne jedno, ktoré dvere súťažiaci vo finále označí. Pravdepodobnosť výhry bude 1:2. Toto presne som si myslel aj ja, keď mi dala otázku dcéra. Myslel som si, že mi zle číta zadanie, že niekde v zadaní bude nejaký podraz, ktorý si ona nevšimla A tak som si knižku zobral do rúk ja. Zadanie mi prečítala úplne presne, žiadny podraz sa nekonal. Konalo sa moje neskonalé prekvapenie. V knižke bol aj výsledok. Napísaný na jednej stránke. Jednoducho. Jasne. Bez možnosti pochybovať. Čistý matematický dôkaz správnosti úplne nepochopiteľného výsledku. Zmena rozhodnutia zvýši pravdepodobnosť výhry auta na dvojnásobok. Pravdepodobnosť výhry bez zmeny rozhodnutia bude 1:3, po zmene rozhodnutia 2:3.
Nebudem vás podceňovať vysvetlením správneho riešenia. To určite zvládnete. Stačia na to prsty jednej ruky. Ani ten hárok papiera nebudete nutne potrebovať. Problém nie je v tom, nájsť správne riešenie. Problém je v tom, že človeka vôbec ani len nenapadne, že by mal hľadať iné riešenie, ako to úplne jasné, čo ho napadne ako prvé.
A tak dávam na zváženie častejšie používanie zdravého rozumu, zdravo kritickej oponentúry aj voči na prvý pohľad najjasneším pravdám. Najväčším súperom jednotlivca nie sú tí, ktorí popísané fungovanie ľudského uvažovania používajú na jeho manipuláciu. Najväčším "súperom" každého z nás je naše druhé ja. Lenivé a pohodlné ja. To ono sa nám snaží podsúvať jasné riešenia. Pretože je to oveľa, oveľa ľahšie, ako sa namáhať používaním zdravého rozumu. Myslenie totiž bolí.