Arogantné a protiprávne konanie usporiadateľa festivalu Uprising

Že ste si po predchádzajúcej skúsenosti prečítali aj všeobecné podmienky, uvedené malými písmenkami na zadnej strane vstupenky na koncert? Že ste si na internete vyhľadali oficiálnu stránku akcie, pozorne si prečítali podmienky určené pre návštevníkov a podriadili ste sa im? O vstupe na akciu nakoniec aj tak rozhodne univerzálne právo. Právo silnejšieho. Títo páni v čiernom, označení nápisom SBS, ma už vážne hnevajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (124)

Pri návšteve letného jazzového festivalu OpenJazzFest v otvorenom areáli na Zelenej vode nás pri vstupe usporiadateľská SBS obrala o pol litrovú plastovú fľašu vody. Preste takú, aká sa dala vnútri areálu kúpiť. Neverím, že existoval jediný racionálny dôvod na ich konanie. Ale ja sa snažím ctiť si dohodnuté podmienky, aj keď sú úplne nezmyselné. A vtedy som si nebol istý, či ich poznám.

Reggae festival Uprising je dvojdňový sviatok tejto hudby na Slovensku, ktorý sa koná v areáli na Zlatých pieskoch v Bratislave. Na oficiálnej stránke festivalu je dosť podrobne uvedené, či návštevník môže, čo by nemal a čo je zakázané. Je tam uvedené aj to, že po vstupe dostane návštevník náramok - identifikáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Festival je dvojdňový a náramok sa nedá z ruky zložiť bez jeho mierneho poškodenia. Nie som zvyknutý sa umývať s náramkom na ruke, ani s niečím podobným spať. Nikto nám pri vstupe po jeho nasadení ani len nenaznačil, že na druhý deň nás pustia skutočne len vtedy, ak si náramok na ruke necháme aj v noci a pri umývaní, či inej činnosti sa nepoškodí. Samozrejme nič také nie je uvedené ani na stránke festivalu.

Na druhý deň nás však jednoducho do areálu nepustili. Dôvod: porušený náramok. Odvolávali sa na presne tie isté podmienky, ktoré som mal špeciálne pre tento prípad naštudované. Argumentácia nepomohla, SBS-kár podmienky zjavne nepoznal. Ani nepotreboval. Bol silnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže je to akcia väčšieho rozsahu, zohnať policajta nebol problém. Ale kto sa už niekedy pokúšal sa dovolať pomoci u policajta, isto vie, ako to dopadlo. Ako správny profík vedel odcitovať mnohé dôvody, prečo sa tým určite zaoberať nebude. Policajti ma svojou (ne?)činnosťou už obrali o oveľa väčší majetok, ako je vstupné na koncert. A navyše tu aj ja uznávam, že polícia nemôže mať kapacitu na riešenie podobných občianskych sporov.

Dovolím si však jednu odbočku. My sme sa kvôli nekorektnému správaniu SBS-kára nedostali dnu, prišli sme o rádovo desiatky eur. Môže sa vám však stať aj to, že sa z rovnakého dôvodu nemôžete dostať odniekiaľ von. V tomto prípade ide jasne o trestné konanie a policajného zásahu sa treba dožadovať. SBS-kári totiž bežne fungujú bez znalosti príslušných zákonov, predpisov, či dohôd. Spoliehajú sa na univerzálny zákon silnešieho aj vtedy, keď sa dopúšťajú protiprávneho obmedzenia osobnej slobody.

SkryťVypnúť reklamu


Zaujímalo by ma, čo takto striktnou požiadavkou na identifikačný náramok na ruke sledoval organizátor festivalu? Náramky sme mali celé, nechýbala žiadna ich časť. Mali sme aj lístky, samozrejme už bez kontrolného ústrižku, ale so špeciálnym označením, ktoré bráni ich falšovaniu. Je za tým snáď snaha o to, aby sa prvý a druhý deň festivalu mohla na jeden lístok zúčastniť len jedna a tá istá osoba? Ale toto nie je ani len náznakom uvedené či už na lístku, alebo v podmienkach na stránke festivalu. Toto skutočne nemajú právo vynucovať, pretože to nie je súčasťou uzatvorenej dohody.

Dovolím si poznamenať, že útrata za vstupné je povedzme polovica z celkovej sumy, ktorú človek na takejto akcii (za dva celé dni) utratí. Okrem pre mňa úplne nepochopiteľného prístupu pri vstupe bol totiž festival zorganizovaný veľmi dobre. Okrem dobrej, kvalitne nazvučenej hudobnej produkcie je k dispozícii rozmanitá ponuka jedla, pitia a aj tovarov s reggae tématikou. Že sme tie vstupenky nesfalšovali, muselo byť organizátorom jasné. Že prišli o našu útratu v hodnote približne v cene vstupenky, to mi môžete veriť.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký, silný, arogantný, gramotnosť nie je podmienkou, neznalosť zákona výhodou. Tak nejako mi pripadá, že sú postavené podmienky na ideálneho člena SBS. Aké máte skúsenosti vy?

Alebo sa nebodaj nájde aj zástupca organizátora podobnej akcie a pokúsi sa mi vysvetliť, čo je nebezpečné na donesenej plastovej fľaši vody (keď taká istá sa dá vnútri kúpiť) a na čo presne je určený náramok, ktorý si návštevník nemôže dať dole z ruky ani medzi dvoma dňami festivalu?

A nebolo by možné zorganizovať to napríklad tak, že dvojdňová vstupenka bude obsahovať fyzicky dva lístky, na každý deň jeden a ten náramok potom bude nutné nosiť len v priestoroch akcie?

=============

Na moju sťažnosť promptne reagoval aj zástupca usporiadateľa festivalu Uprising, pán Rasťo Pružinec. S akceptovateľným návrhom (voľný lístok na budúci ročník, alebo finančná kompenzácia) riešenia vzniknutého konfliktu. Ponuku som prijal, ale jasne som uviedol, že tento článok budem publikovať. Je to hlavne z dôvodu, že podobne postihnutých môže byť viac. A mne primárne nejde o kompenzáciu škody, ktorá vznikla mne osobne, ale o porušenie dohôd, ktoré boli s kúpou lístka uzatvorené. Informáciu o tom, či ku kompenzácii zo strany usporiadateľa skutočne došlo, doplním do textu tohto blogového článku.

============= update 6.9.2013

Ponuka na kompenzáciu bola zjavne myslená pod podmienkou, že svoju skúsenosť nebudem publikovať, či inak šíriť. Takže nakoniec ku kompenzácii zo strany usporiadateľa neprišlo.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu