Kto je to ten „Slovensko“, čo má prijať utečencov?

Pohľad priaznivca klasického liberalizmu na aktuálny problém utečencov, ktorých má prijať Slovensko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Zachytil som názor, že (klasický) liberálny, či libertariánsky postoj sa ukáže v názore dotyčného na otázku, či by sme mali prijať utečencov z Afriky. Ponúkam teda svoj názor s cieľom získať spätnú väzbu, či by som prešiel testom liberálnosti.

Považujem za potrebné uviesť, že označenie „liberálny“ budem používať v klasickom zmysle. Nie, ako je to dnes zvykom, ako eufemizmus pre „socialistický“.

Nemám nič proti tomu, aby na územie Slovenska prišli utečenci, ktorí sa po mori (či inak) dostali najprv do Európy a slobodne a na svoje vlastné náklady sa rozhodnú usídliť sa na území Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úplne konzekventne nemám nič proti konaniu tu už žijúcich spoluobčanov, ktorí z dôvodov, ktoré považujem za absolútne neprijateľné zisťovať, nebudú ochotní umožniť týmto utečencom prístup na svoj pozemok, či do svojej nehnuteľnosti. Nebudú im ochotní poskytovať služby, ktoré iným ľuďom poskytovať budú. Ktorí s utečencami nebudú chcieť uzatvárať zmluvné vzťahy (pracovno-právne, o predaji, či prenájme nehnuteľností a podobne). Samozrejme, tento môj názor sa netýka len vzťahu k utečencom, ale komukoľvek, mňa nevynímajúc.

Skrátene: Za svoje a na vlastnom. To nech platí pre všetkých bez výnimky.

Pričom s ohľadom na (možno chybný) predpoklad, že utečenci sa budú realizovať hlavne v nízkopríjmových činnostiach pridávam svoje obvyklé: Bez bločku. Samozrejme pre všetkých, t.j. aj tu už žijúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na veľké nadšenie, ktoré pozorujem u niektorých svojich spoluobčanov, predpokladám, že mnohí z nich sa budú snažiť (opäť za vlastné a na svojom) vytvoriť utečencom také podmienky pre život, aby tu zostali žiť dlhodobo a nesnažili sa migrovať ďalej. Podobne, ako tak činia v prípade Rómskej populácie.

Ja sám by som napríklad podporil združenie „Nie je to vaša vojna“, zamerané na cielenú imigráciu vzdelaných Ukrajincov. Aj príchodu povedzme Vietnamcov by som v rámci možností pomohol.

A zasa konzekventne: ak sa iná skupina spoluobčanov bude naopak snažiť (zo svojho a bez použitia akéhokoľvek násilia či nátlaku) presvedčiť (nielen) utečencov, že inde im bude oveľa lepšie, nie je možné im v tom brániť. Sme predsa v jednotnej Európe. Kúpa a následný výhodný „humanitárny“ prenájom bytových priestorov, čo ja viem, napríklad v Bruseli, nemôže byť dôvodom k perzekúcii.

SkryťVypnúť reklamu

Neviem, s koľkými klasickými liberálmi, či libertariánmi sa s vyššie uvedeným názorom zhodnem. Ale dovolím si napísať, čo určite v danej problematike za (klasicky) liberálne, resp. libertariánske nepovažujem:

Nemôže to dopadnúť tak, že prínos z migrácie bude mať jedna skupina obyvateľov. Napríklad zo spoločného financovaní úradníci. A že náklady na migráciu (sociálne dávky, zhoršenie bezpečnostnej situácie a podobne) bude znášať iná skupina existujúcich obyvateľov.

Skrátka a dobre: utečencov by nemalo prijímať nejaké „anonymné“ Slovensko, ale tí jednotlivci, súkromné organizácie, ktoré za vlastné a na svojom dokážu utečencom vytvoriť slušné miesto pre život. A samozrejme konzekventne: týmto potom treba priznať aj právo „inkasovať“ prínos z tejto ich činnosti.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu