Zneužitie občianskeho preukazu

Predstavte si, že vám ukradnú doklady: občiansky preukaz, vodičský preukaz, platobnú kartu. Bojíte sa zneužitia týchto dokladov, a preto ich chcete zneplatniť. Aby nimi nebolo možné konať vo vašom mene, či na váš účet. U platobnej karty je to štandardná komerčná služba. Zneplatniť občiansky preukaz však nie je možné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

Po krádeži dokladov zavoláte na 24-hodín fungujúcetelefónne číslo autorizačnej centrály platobných kariet, požiadate o vydaniezákazu na platobnú kartu. V závislosti od banky a platobnej karty zazneplatnenie platobnej karty zaplatíte od 0,- do 2000,- Sk a vaša zodpovednosťza transakcie kartou končí buď momentom nahlásenia, alebo dokonca 24, či 48hodín pred nahlásením jej straty/odcudzenia. Rozdielne parametre sú dané tým,že bankové služby sa poskytujú v konkurenčnom trhovom prostredí. Každý sislobodne vyberie platobnú kartu s podmienkami, ktoré mu najviac vyhovujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Optimista (=zatiaľneinformovaný pesimista) si pomyslí, že podobne je to so stratou občianskehopreukazu. Stratu, alebo krádež nahlásite na polícii, o strate/krádeži OPdostanete potvrdenie. Polícia prevádzkuje databázu stratených/ukradnutých OP,do ktorej sa ten váš dostane. Neviem, koľko peňazí stojí vybudovanie aprevádzka tejto databázy. Trúfam si však odhadnúť, že vyradeniekradnutého/strateného OP z databázy nestojí viac, ako povedzme 2000,- Sk anetrvá viac, ako povedzme pár minút. O existencii databázy totiž vedia ajľudia, ktorí plánujú váš OP zneužiť a preto ho upravia. Povedzme, že vámukradli OP s číslom DE 123456. V ďalšom pokračovaní vášho príbehu sa budete stretávaťs OP povedzme s čislom povedzme DF 123456 (BE 123456 a tak podobne), ktorý vdatabáze stratených/ukradnutých nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý, povedzme technický,rozdiel medzi stratou platobnej karty a občianskeho preukazu je ten, že kýmautorizácia platobnej karty zisťuje, či takáto karta existuje a či nie jeblokovaná, autorizácia občianskeho preukazu zisťuje len to, či sa číslo danéhoOP nenachádza medzi číslami stratených/ukradnutých OP. Verte mi, že tentorozdiel je veľmi, naozaj veľmi veľký.

Váš príbeh so stratenýmidokladmi potom môže pokračovať tak, že začnete dostávať výzvy od mobilnéhooperátora, že ste si kúpili dotovaný mobil a neplatíte za dohodnuté služby, žeste na splátky kúpili rôzne tovary, ale splátky neplatíte. Možno sa tieždozviete, že ste konateľom firmy Čojaviemaká s.r.o., že ste si zobrali na lízing autoa že ho nesplácate. Alebo na dvere vášho bytu zaklope jeho nový vlastník,ktorý tvrdí, že ho od vás kúpil a má na to právoplatný doklad z Katastrálnehoúradu.

SkryťVypnúť reklamu

Banka od predajcov, ktorí prijímajú platby platbyplatobnými kartami, vyžaduje on-line autorizáciu transakcie. Štát napríklad od notárovnevyžaduje pri overení totožnosti ich klienta ani len kontrolu predloženého OPvoči databáze stratených/ukradnutých dokladov, nieto ešte on-line autorizovanieplatnosti predloženého OP. T.j. notár nemusí overiť, či daný OP bol skutočnevydaný políciou s údajmi, ktoré sú predmetom ním vydávaného notárskehopotvrdenia, t.j. meno, adresa, rodné číslo.

Ak zistíte zneužitie vášhostrateného OP, budete to pravdepodobne chcieť oznámiť na polícii. Tam sa vásbudú od nahlásenia udalosti snažiť dosť vehementne odradiť. Pretože policajtisú hodnotení aj podľa objasnenosti prípadov a vy im vlastne len pridávaterobotu. Oni vedia, že objasniť daný prípad bude náročné, pretože od zneužitiaprešiel už dosť dlhý čas (trvá pár mesiacov, kým sa o zneužití dozviete) apáchatelia už dávno používajú na svoje aktivity iný podobne získaný OP.

SkryťVypnúť reklamu

Klasická výhorovka policajtovje tá, že nevznikla žiadna škoda. Zatiaľ totiž dostávate len výzvy na uhradeniepohľadávok, ktoré na váš účet niekto vytvoril. Nedajte sa odradiť. Polícia musítrestné oznámenie prijať. Ako trestný čin uveďte zneužitie osobných údajov,prípadne podajte len trestné oznámenie vo veci (t.j. bez konkretizácietrestného činu), nech si s klasifikáciou lámu hlavy policajti.

Aj keď od vás polícia trestnéoznámenie príjme a nebodaj prípad aj začne vyšetrovať, stále sa budete potýkaťs dôsledkami riadne nahlásenej krádeže OP. Budú vás kontaktovať spoločnosti,voči ktorým vám niekto spravil záväzky, postupom času sa ozvú vymáhačské firmy,či nebodaj exekútor. Niečo podobné vám po riadne nahlásenej strete/krádežiplatobnej karty nehrozí. Transakcie po nahlásení straty/krádeže platobnej karty idú na vrubbanky, banka má toto riziko zakalkulované v poplatkoch za službu.

Za optimálne riešenieproblému zneužitia OP považujem konkurenciu systémov identifikácie občanov. Abyna konkurenčnom trhu vzniklo viacero poskytovateľov identifikácie a občan simohol vybrať takého, ktorý splní jeho požiadavky. Napríklad zabezpečí, aby nímvydané ID doklady bolo možné použiť len podobne, ako platobné karty tak, že každépoužitie musí byť autorizované voči databáze vydaných a platných ID. Isteže,takýto systém môže byť drahší, pretože napríklad zmluvní notári budú musieť byťvybavení systémom, ktorý on-line autorizáciu zabezpečí. Ale vďaka viacerýmposkytovateľom si občan bude môcť slobodne vybrať stupeň zabezpečenia svojho IDdokladu a s ním aj stupeň rizika jeho zneužitia.

Porovnanie komerčného systémuplatobných kariet a štátneho systému občianskych preukazov podľa mňa ukazuje naďalšiu z dôležitých služieb, ktoré štát vykonáva neefektívne, resp.nezabezpečuje v kvalite, ktorá by bola želateľná práve preto, že neexistujemožnosť použiť službu konkurenčnú.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu