V základnej škole, ktorú nedobrovoľne navštevuje moja dcéra sa uskutočnia monitoringy. To je nejaké osvieteným štátnym úradníkom nariadené preskúšanie žiakov deviatych ročníkov. Neviem prečo sa pri monitoringoch do školy zrazu nepomestia všetci žiaci, ale dcéra priniesla v žiackej knižke informáciu pre rodičov, že v tento deň nebude zabezpečené riadne vyučovanie, ale deti sa budú prechádzať okolo jazera. Už aj pre tých bezdomovcov vie štát zabezpečiť vyhrievané stany, tak prečo je nutné v rámci povinnej školskej dochádzky vyhodiť deti na treskúci mráz len preto, že si osvietený súdruh úradník zmyslí, že budovu školy potrebuje na svoje osvietené experimenty?
Ako rodičia sme rozhodli, že niekoľkohodinové mrazivé bezcieľne potulovanie okolo jazera naša dcéra neabsolvuje. Napíšeme jej ospravedlnenku a ostane doma. Ale nastal problém. Ona do "školy" chce ísť. Nie preto, že by prišla o deň so spolužiakmi, ale preto, že bude musieť triednej učiteľke odovzdať a vysvetľovať ospravedlnenku. V ospravedlnenke bude napísané, že sa nezúčastnila zo zdravotných dôvodov. Ale dcéra očakáva uštipačné otázky triednej učiteľky, aké zdravotné dôvody trvajú jeden deň, keďže už na druhý deň mohla prísť na riadne vyučovanie. Tak som teraz na pochybách. Mám dcére vysvetľovať, že v istých prípadoch je žiaľ potrebné nehovoriť celkom pravdu a trocha si skutočnosť prispôsobiť? Alebo mám triednej na rovinu napísať, že ak nie je škola schopná zabezpečiť riadne vyučovanie, tak nie je nutná ani účasť mojej dcéry?
Podobný problém mám s "proti"DROGOVOU "výchovou", ktorú je dcéra nútená absolvovať. Prečo štát považuje za potrebné, aby sa aj dieťa zo slušnej rodiny oboznámilo s jednotlivými druhmi návykových látok, s ich rozdelením na "menej" a "viac" škodlivé? Prečo je nutné, aby jej boli opisovené spôsoby, akými sa drogy aplikujú a aké sú ich účinky na ľudský organizmus? Aj negatívna reklama je reklama. Moje dieťa žiadnu reklamu na drogy nepotrebuje.
V článku 42 Ústavy SR sa píše: "Každý má právo na vzdelanie. Školská dochádzka je povinná. Jej dĺžku po vekovú hranicu ustanoví zákon". Klasický komunistický trik. Že vraj právo !? Kto by vám dobrovoľne zaplatil za vzdelávanie pomocou ľadovej prechádzky, prípadne bezcieľneho potuľovania sa po nákupnom centre? Tiež ak majú niektorí rodičia potrebu vzdelávať svoje deti v oblasti návykových látok, prosím. Ale zásadne za svoje peniaze a bez nútenej účasti detí tých rodičov, ktorí v tejto problematike vedia svoje ratolesti zorientovať aj bez zbytočných podrobností.