Študoval som na Mat-fyze kybernetiku a teóriu systémov. Základným kameňom automatizácie často opakujúcich sa činností sú algoritmy. A tak nás na prednáške vážený a obľúbený profesor zasvetil do algoritmu základného; algoritmu varenia čaju:
Z police zoberieme čajník. Naplníme ho vodou. Postavíme na sporák. Sporák zapneme. Počkáme, kým sa voda v čajníku uvarí. Vypneme sporák. Vodou z čajníka zalejeme čaj v nádobe. Čaj je uvarený.
Študent, vtipálek, nahráva profesorovi na smeč otázkou: Ale čo keď prídeme do kuchyne a tam už je plný čajník postavený na sporáku? Profesor: Je potrebné dostať sa do východzieho bodu zaužívaného a spoľahlivého algoritmu. A preto vylejeme obsah čajníka, uložíme ho na policu a potom pokračujeme podľa algoritmu, uvedeného vyššie. Plná prednášková sála buráca smiechom. Ale nie preto, že aj profesor je vtipálek. On je vo svojom odbore kapacita. Aj keď vtipne a zaujímavo, práve nám prezentoval naozaj dôležitú skutočnosť z teórie algoritmov, či povedzme modernejšie, riadenia procesov.
Je len na moju škodu, že si na to väčšinou spomeniem až vtedy, keď už mi do smiechu zrovna nie je. Pracujem v oblasti komunikačných sietí. Navrhujem, realizujem a spravujem komunikačné prepojenia. Dnes už je normálne, že firmy majú medzi sebou privátne komunikačné prepojenie, realizované bezpečným komunikačným kanálom (VPN spojením) cez Internet. U zákazníka ochorel pracovník, spravujúci takého spojenia. Jeden ich partner zmenil internetové pripojenie (=IP adresu ich konca spojenia). VPN spojenie bolo potrebné prekonfigurovať. Sieťové prostredie detailne nepoznám, ale to by predsa nemal byť problém. Na VPN koncentrátore u zákazníka mením IP adresu vzdialeného konca spojenia. Informatici partnerskej organizácie tiež menia len IP adresu na svojom koncovom bode VPN spojenia. Naozaj nemajú dôvod robiť niečo iné. Všetko by malo fungovať. Nefunguje. Skúšam všeličo možné. Nakoniec (už dosť zúfalý) si nechám zaslať konfiguráciu koncového zariadenia vzdialeného partnera. Tú som mal aj predtým. Niektoré príkazy sa mi zdali zbytočné. Ale veď keď to s nimi fungovalo na pôvodnom internetovom pripojení, musí to fungovať aj na novom. Spúšťam algoritmus "čajník". Pekne nech prekonfigurujú svoje koncovné zariadenie tak (odznova), že tam ostanú len príkazy, ktoré som pre VPN spojenie zvyknutý používať ja. Bingo! Všetko zrazu zázračne funguje.
Veľa ľudí hovorí, že poriadok je pre blbca, inteligent vraj zvládne chaos. Ja však svoju inteligenciu (no dobre, aspoň nejaké jej náznaky, či zbytky :-)) chcem používať na riešenie skutočných problémov. Nie pseudoproblémov, ktoré si spôsobím vlastným neporiadkom či nedôslednosťou. Jednoduché činnosti by som si rád usporiadal, automatizoval. Aby som s nimi nestrácal viac času, ako je nevyhnutne nutné. Na automatizáciu rutinných činností sa však treba naučiť a dôsledne používať overené a vyskúšané postupy, nie improvizáciu.
Do nového roku 2006 vám všetkým prajem veľa zdravia, lásky, šťastia a úspechov v osobnom aj pracovnom živote. Z toho zdravia by som rád zdôraznil zdravý rozum. Chaos je zbytočný. Inteligent, odborník, špecialista, bystrá hlavička, fachman, profesionál, šikulka, ......... svoju pridanú hodnotu najlepšie uplatnia v usporiadanom prostredí, kde základné veci fungujú bez toho, aby sa im bolo potrebné špeciálne venovať a riešiť. Nech je tých základných a samozrejme fungujúcich vecí čoraz viac. To prajem nám všetkým.