Kto stráži strážcov kvality?

Kvalita vysokoškolského vzdelávania je iste veľkou témou, ktorá sa na Slovensku stále vracia bez signifikantného výsledného zlepšenia. Za kvalitu je spoluzodpovedná Akreditačná komisia SR. Sú jej rozhodnutia kvalitné? Vie to niekto?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

S novou vládou sa obyčajne otvárajú aj nové témy vo verejnej diskusii. Vo vysokom školstve to tak celkom neplatí. Už roky znie „evergreen“ s názvom kvalita.

Zatiaľ nikto nebol schopný uspokojivo zadefinovať kvalita čoho to má byť. Iste všetkým je jasné, že ide o kvalitu vzdelávania, ale keď sa započúvame do vyhlásení ľudí ohľadne kvality vzdelávania zistíme, že si za tým predstavujú rôzne veci. Reťazí sa to od, dnes tak vychvaľovaných, praktických zručností až po štúdium čistej teórie. Tých možností je veľa, čo chýba je predstava a áno (tak sprofanovaná) vízia, čo to kvalitné vzdelávanie je. Až keď si ujasníme túto otázku môžeme prejsť k otázke ako ho dosiahnuť a nie naopak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na tému čo je kvalitné vzdelávanie sa dajú písať dlhé traktáty, ale tomu sa nechcem dnes venovať. Chcem poukázať na systém zabezpečovania kvality vo vysokom školstve u nás.

Na jeho zabezpečovanie bola vytvorená Akreditačná komisia SR (AK SR), teda skupina vymenovaných ľudí, ktorí rozhodujú čo je ešte kvalitné a spĺňajúce kritéria a čo už nie. Iste AK SR je iba poradným orgánom vlády a minister školstva rozhoduje či ich odporúčanie podpíše alebo nie. V praxi sa stáva veľmi zriedkavo, že minister rozhodne v rozpore s odporúčaním AK SR. AK SR teda de facto rozhoduje o akreditácii študijného programu, o práve vysokej školy kreovať docentov či profesorov a pod. AK SR rozhoduje teda o bytí a nebytí vysokej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcem hodnotiť členov AK SR, ich odborné či morálne kvality. Na to nemám kvalifikáciu a žiadne oprávnenie. Poukázať chcem na iné.

Pred pár dňami odchádzajúci minister školstva podpísal niekoľko „odporúčaní“ AK SR, ktoré sa mi zdali na základe poznaných skutočností pochybné. Snažil som sa zistiť viac o tom, čo viedlo AK SR dať takéto „odporúčania“. A nič som nezistil.

Teda zistil. AK SR je úplne nezávislá od akejkoľvek vonkajšej kontroly. Nie je šanca získať oficiálnou cestou podklady, na základe ktorých AK SR vypracúva svoje „odporúčania“ aký funguje jej rozhodovací proces. Hneď na začiatku narazíte na skutočnosť, že AK SR nespadá pod zákon o slobodnom prístupe k informáciám. V zmysle právneho poriadku SR ide iba o poradný orgán vlády, a teda nemáte de iure komu adresovať svoju žiadosť, keďže ani AK SR a ani vláda SR nemá právnu subjektivitu. Na dôvažok AK SR ani de iure nerozhoduje, oni iba „radia“. S týmto poznaním som pristúpil k ďalšej možnosti ako získať potrebné údaje. O „odporúčaniach“ rozhoduje ministerstvo školstva a podpisuje ich minister školstva. Situácia však nie je jednoduchá ani tu. AK SR nepatrí pod ministerstvo a tak ministerstvo ani nemôže poskytnúť podklady použité pre vytvorenie odporúčania AK SR. A keby aj mali tieto podklady, je tam množstvo osobných údajov a tak nie je možné ich prakticky zverejniť.

SkryťVypnúť reklamu

Takže nemám žiadne podklady. Mám iba poznanie, že tí čo kontrolujú kvalitu vysokých škôl nie sú nijak kontrolovaní a to všetko v situácii, keď spoločnosť sa zhoduje v tom, že kvalita, ktorú má AK SR už dlhé roky zabezpečovať, rýchlo upadá.

Michal Považan

Michal Považan

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Optimistický konzervatívec alebo konzervatívny optimista. Zoznam autorových rubrík:  ŠkolstvoUkrajinaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu