Na Slovensku som chodil na základnú školu 8 rokov a za celú tú dobu som nebol ani na jednej hodine informatiky. To bolo zapríčinené tým, že vyučovanie informatiky nieje povinné. Ale pýtam sa sám seba prečo?! Niesú na to peniaze? To má byť dôvod? Vlastne niesú peniaze na vývoj mládeže a ich prípravu do života. Dnes žijeme v informačnej dobe, kde sa musí každý starať sám o seba a vedieť sa orientovať v informačnych technológiach. Tie sú budúcnosť nielen nášho národa, ale aj celého sveta. A to je dôvod na to aby sa zaviedla povinná informatika do všetkých Slovenských škôl.
Štát by mal rozbehnúť rôzne projekty na podporu tejto výučby. V štátnej pokladnici na to peniaze sú, len ich treba rozumne prerozdeliť, investovať najmä tam kde je to najviac nevyhnutné a priškrtiť nezmyselné investície. Privatizujú sa štátne podniky (tiež podľa mňa dosť nerozumné rozhodnutie) z ktorých je spústa peňazí, taktiež sú tu možnosti získať granty na podporu výučby z Európskej únie. Aj keď možno štát už túto podporu získal, ale investoval to tak, že to nieje vôbec poznať, prinajlepšom trochu.
Každá škola by mala zamestnávať najmenej dvoch programátorov, ktorý by boli schopní riadiť školské siete a odovzdať kvalitnú výučbu žiakom a študentom. Kvalitná sieť je jedna z možností ako obmedziť zneužívanie hodín informatiky na hranie počítačových hier, chatovia na internete, atď. Každý žiak alebo študent by mal svoje vlastné prihlasovacie meno a heslo. Po prihlásení do systému by mal prístup do obmedzeného konta v ktorom by mohol vykonávať iba určité činnosti. Hodinu by viedol skúsený programátor a nie učiteľ ktorý ma s počítačmi menšie skúsenosti ako sami žiaci.
Áno, možno očakávam od našeho školstva toho príliš mnoho, ale všetko sa dá, treba len vedieť rozumne využiť všetky možnosti ako získať čo najväčšiu finančnú podporu a zlepšiť vyučovanie na školách.
Takže verdikt znie: informatika by mala byť každopádne uznaná ako povinný predmet na všetkých základných a stredných školách.