Putin stratil Ameriku a teraz sa chce kompenzovať Ukrajinou

Rusko stratilo Ukrajinu v roku 2014 ale Putin si myslí že on môže zvráťiť minulosť.

Putin stratil Ameriku a teraz sa chce kompenzovať Ukrajinou
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Titulok je vtip, ale ako každý vtip, je založený na nejakej pravde. A to takej, že Trump pracoval viac pre Putina ako pre Ameriku.

Prvá vec, ktorú potrebuje každý rozumieť je, že súčasná situácia na hranici Ukrajiny bola vyprovokovaná len a len Putinom a nikým iným. Toto nie je situácia ako napríklad na hranici Pakistanu a Indie, kde obe strany provokujú jedna druhú. A teda sú zhruba rovnako zodpovedné za konflikt. Podobne to je na hraniciach Číny a Indie. Situácia medzi Ukrajinou a Ruskom je veľmi podobná situácii medzi Severnou a Južnou Kóreou. Severná Kórea provokuje, aby vyvolala konflikt a Južná Kórea sa nanajvýš bráni. A niekedy ani len to, proste ignoruje provokácie Kima. Rozdiel je v tom že „agent provocateur“ Putin provokuje z pozície sily, naproti tomu Kim Čong-il provokuje zo slabosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto je tiež jeden z mála prípadov, kde vieme vyhodnotiť udalosť, ktorá priamo spustila dnešný konflikt. Bol to Putinov článok, publikovaný 21. júla 202l o tom, ako Ukrajina nie je skutočná krajina, ale časť historického ruského impéria. Od toho dňa Putin začal pripravovať Rusko vrátane armády na možný útok na Ukrajinu, aby si zobral to, čo si myslí, že je jeho.

Chcem zdôrazniť, prečo stále spomínam Putina, a nie Rusko. Preto, lebo to jednoznačne vyzerá tak, že je to Putin a pár jeho nacionalistických poradcov, ktorí túto provokáciu rozbehli a riadia. Nevidíme žiadne demonštrácie „ruského ľudu“ za vojnu proti Ukrajine. A prečo by aj demonštrovali? Ukrajina Rusku nikdy nič neurobila. Naopak, terajší ukrajinský prezident bol zvolený na základe sľubov, že sa s Rusmi dohodne. A aj sa snažil, ale Putin sa s ním odmietol vôbec čo len baviť.

SkryťVypnúť reklamu

Putin sa baví o tom, či má napadnúť Ukrajinu s USA, Európskou úniou, Francúzskom, Veľkou Britániou. Aj do Činy išiel hľadať podporu pre svoju gangsterskú politiku - ale nie s Ukrajinou. Počul Putin niekedy o Mníchove, „o nás bez nás“? Putin nasleduje hitlerovskú politiku, a ani o tom nevie. Nikdy nepočul pravdepodobne najviac opakovaný diktát o histórii: Tí ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení si ju zopakovať (George Santayana). A preto jeho neo - mníchovská súčasná politika.

Aký je Putinov motív? Keby sme sa na to mali pozerať racionálne, tak by sme museli povedať, že treba len počúvať to, čo sám Putin vraví - aby sme vedeli, čo chce. Ale väčšina expertov, ktorí sa zaoberajú politikou si myslí, že u Putina toto nepracuje. Lebo on je tak múdry a ľstivý, že určite hovorí jednu vec a plánuje niečo iné, aby nás, somárov na západe a inde - oblbol. Toto je populárny názor medzi mnohými na východe a na západe. Podľa tohto názoru Ukrajina je len zámienka a Putin v skutočnosti chce len vytĺcť čo najviac ústupkov od západu, vrátane ekonomických (zdvihnúť sankcie), osobných (neuvaliť nové sankcie na Putina a jeho oligarchových zlodejov (a poprípade aj zdvihnúť existujúce sankcie), politických (prestať s podporou Ukrajiny a iných bývalých sovietskych satelitov) atď.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z hlavných zástancov tohto názoru je Navaľný. Navaľný povedal nedávno z Putinovej basy v písomnom interview pre Time magazín, že Putin veľmi dobre rozumie, že jeho požiadavky voči Ukrajine a západu sú priamo komické. Ale bojí sa (Navaľný) že Amerika a západ sú takí hlúpi, že znovu spadnú do tej istej pasce ako často predtým. A opäť odmenia Putina. Za to, že neurobil to, čím sa vyhrážal, že urobí. I keď to od samého začiatku nedával žiaden zmysel, aby to urobil (že Putin napadne Ukrajinu).

Z reportáží z Ruska aj Ukrajiny je jasné, že veľká väčšina obyvateľstva v oboch krajinách neverí, že Putin začne vojnu. Britský vplyvný magazín Economist o tom uverejnil článok (platený). Ich dopisovateľ nebol schopný nájsť nikoho v Moskve, kto by veril, že Putin naozaj pripravuje vojnu. Tento dopisovateľ dokonca hovoril s bývalým veliteľom ruských povstalcov v Donbase Igorom Girkinom. A aj ten tvrdí, že už je na porazenie Ukrajiny neskoro. Rusi to mali urobiť v roku 2014, keď nebola Ukrajina pripravená.

SkryťVypnúť reklamu

Ale na druhej strane máme malú, ale rastúcu skupinu expertov, ktorí poukazujú na to že ak Putin aj bol v minulosti politický génius, dnes to vyzerá, že mu začína, ľudovo povedané - šibať. Tento bod je dobre reprezentovaný nedávnym článkom vo Financial Times. Vieme, že Putin dnes väčšinou sedí zavretý vo svojom bunkri a málokedy vychádza von, lebo má panický strach z Covid-19. Prístup k Putinovi je veľmi obmedzený a skoro s nikým sa nestretáva. Len niekoľko najbližších poradcov má dovolené sa s ním stretnúť. Aj to až potom, ako prejdú cez niekoľko dezinfekčných procedúr. Takto je Putin izolovaný od sveta a reality a nečudo, že sa stáva paranoidný a nerozmýšľa jasne.

Putin je paranoidný, lebo si myslí, že západ dnes nejako ohrozuje Rusko. A ak nie dnes, tak určite bude zajtra, keď Ukrajina vstúpi do NATO. Každý, kto len trochu sleduje politiku na západe (a Putin by mal mať tucty ľudí, čo toto robia) vie, že Ukrajina za normálnych okolností nebude pripustená do NATO ďalšie desiatky rokov, možno nikdy. Ale najrýchlejšia cesta pre Ukrajinu do NATO je, ak Rusko napadne Ukrajinu. Takže súčasná Putinova politika voči Ukrajine priamo núti Ukrajinu, aby žiadala o vstup do NATO. Toto je definícia bláznovstva na strane Putina.

Jeden z najlepších komentátorov o Rusku a Putinovi je Carl Bildt - bývalý ministerský predseda Švédska. V článku publikovanom vo Washington Post hovorí, že pre Putina je šialenstvo vôbec čo len rozmýšľať o útoku na Ukrajinu. Inými slovami - Bildt tiež naznačuje, že dnes možno nie je v Putinovej hlave niečo v poriadku.

Posledná skupina ktorej sa budem venovať, je na západe síce malá a dosť bezvýznamná, ale existuje a má hlas aj v kruhoch americkej diplomacie. Táto skupina politikov, komentátorov a diplomatov berie Putinove reči o hrozbe západu voči Rusku seriózne. Tvrdia, že Putin má nejakú pravdu, keď hovorí ako západ ohrozuje ruskú bezpečnosť. Máloktorý z týchto ľudí si myslí, že hrozba je dnes aktuálna alebo skutočná. Ale „rozumejú ako sa môže Rusko cítiť ohrozené z historických príčin“. Týmto ľudom by som odporučil, aby študovali stránkuWikipedie, ktorá popisuje všetky vojny Ruska tisíc rokov dozadu. Vo veľkej väčšine vojen bolo Rusko alebo priamy agresor, alebo časťou agresorskej koalície. Ak sa niekto môže cítiť ohrozený, tak sú to susedia Ruska - od Japonska po Fínsko. Preto chcú mnohé štáty susediace s Ruskom vstúpiť do NATO. Takže celý ruský argument je postavený na hlavu, Rusko je ten vlk (alebo medveď), ktorý číha na susedné ovce - a nie naopak.

Ako som písal tento článok a čítal rôzne zdroje, tak som pomaly začal rozumieť tomu, čo Putin robí. Má dve hlavné motivácie. Prvá je historická. Keď sa Putin skrýval pred vírusom v bunkri, začal čítať ruskú históriu (najlepší dôkaz je hore citovaný článok Putina) a uvedomil si, že on vojde do histórie Ruska ako vládca, ktorý stratil Ukrajinu. Po viac ako 200 rokoch Ukrajina nielenže nebude formálne časťou Ruska, ale nebude ani len Ruským priateľom, ak dnešná ukrajinská politika orientácie na Európu a západ eventuálne uspeje. Pre Putina a ruských nacionalistov to je nemysliteľné, a preto musia zastaviť Ukrajinu za každú cenu. Ak treba, tak aj za cenu vojny.

Ale Putin má ešte jednu osobnú motiváciu - aby za každú cenu zastavil pokrok Ukrajiny. Ak by Ukrajina uspela, či už to bude trvať 20 rokov alebo viac, to ohrozí Putinov mafiánsky,kleptokratický(zlodejský) režim. Ruský národ si povie, že ak Ukrajinci môžu žiť v normálnej krajine, prečo nie oni? Ak tu už Putin aj nebude, doplatí na to jeho rodina, . ktorá sa podieľa na mnohých Putinových zlodejstvách.

Rastislav Profant

Rastislav Profant

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  205x

Narodil som sa na Slovensku, ale od roku 1985 žijem v Kanade. Bol som politický utečenec tak, ako väčšina Čechov a Slovákov, ktorí v tom čase odišli. V takom zmysle, že som odišiel (ilegálne), lebo sa mi nepáčil politický systém. Teda nie preto, že som bol politicky prenasledovaný. Od desiatich rokov sa zaoberám politikou a je to stále moje hobby. Veľmi dobre rozumiem americkej politike, celkom dobre anglickej politike, ale slovenskú politiku nesledujem a nerozumiem jej. Keď prídem na Slovensko mám dojem, že krajina a ľudia veľmi nerozumejú tomu, čo sa deje vo svete, čo sú dôležité politické, ekonomické a sociálne trendy. Tiež mám dojem, že ich to ani veľmi nezaujíma. Domáca tlač a médiá veľmi nepomáhajú, lebo je v nich málo článkov zo sveta a ešte menej faktuálnej, nezaujatej analýzy. Toto je to, čo by som chcel trochu zmeniť. Povedať čitateľom o politických trendoch, ktoré sa objavujú na západe a čo to môže znamenať pre svet a pre Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu