Na margo blogu predsedu Mosta/Híd "Skrátené leto"

Bugárov pokus o voľnú adaptáciu Vančurovho Rozmarného léta krváca z viacerých rán než terminátor v posledných minútach pred roztavením vo vysokej peci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Predseda Mosta/Híd vo svojom blogu na stránkach sme.sk už v úvode vyjadruje svoje hlboké sklamanie z toho, že ľudia, ktorým on po "turbulentnom období zaželal pekné leto bez politiky", ho neposlúchli a "nevychladli im hlavy". Béla je z toho smutný, Béla sa tomu diví. Čo dodať?! Náš najskúsenejší politik sa neštíti zverejniť svoj pocit údivu a ľútosti nad tým, že spoločnosť nespí a reaguje aj počas letných prázdnin na škandalózne sprostý štátny terorizmus koordinovaný vládou Slovenskej republiky (člena EÚ a NATO!). Lebo ako ináč nazvať leteckú taxislužbu pre vietnamských V.I.P. súdruhov?

Harakterného predsedu k napísaniu blogu údajne primäl "príspevok triezveho mladého muža na jeho profile", ktorý si myslí, že "pravda je ďaleko hlbšia, než sa prezentuje" a "ľudia sú od základu dobrí". Tieto slová zapôsobili na slovenskomaďarského politika inšpiratívnou sviežosťou a ešte k tomu v čase, "keď sa na sociálnych sieťach znova prevalila vlna osobných, vulgárnych útokov v mene slušného Slovenska." Žeby načúvanie podnetným myšlienkam z nevyčerpateľnej studnice latinských telenoviel priviedlo nášho kandidáta na post prezidenta republiky k tak zúfalému kroku, že prirodzené občianske rozhorčenie a prejav spontánneho vzdoru voči koaličným šmejdom zamieňa s boľševickým okydávaním slobody prejavu?! Alebo ináč: keď vám, pán predseda, niekto napíše na ten váš fejsbúk, že "odporný zradca, ktorý drží Fica a jeho bandu pri moci", nemali by ste to chápať ako "vulgárny osobný útok". Vulgárny osobný útok by to bol len za predpokladu, že by to nebola pravda. Tlmočím tým názor väčšiny vašich bývalých voličov.

Náročnú filozofickú pasáž, kde sa pán kandidát venuje "faktickej, indikatívnej a emotívnej" úrovni slovenskej politiky, by som najradšej obišiel. Autor sa v nej pokúša vedecky obhajovať svoje mnohopočetné ľudské a politické zlyhania, keď mohol pomôcť ale nepomohol slovenskej demokracii a s privretými očami, zapchatými ušami a alibisticky zabetónovanou hubou predlžoval život smeráckej hordy. Béla mi občas pripadá ako svedok vo vtipe, v ktorom sa ho sudca pýta, či videl vraždu a ten dokola opakuje, že on vraždu veru nevidel, videl iba isté podozrivé okolnosti... Videl ako občan A namieri guľovnicu na občana B, stisne spúšť, zaznie výstrel, občan B padne na zem a viac sa už nepohne.

Vyvrcholením predsedovej úvahy je kritika opozičných populistov a neskrývaná závisť voči tým, ktorí nemusia robiť nič iné, len nadávať. Lebo dnes ten, kto nadáva na Kaliňáka, Smer a vládu, je - podľa pána predsedu Bugára - populista. Nanajvýš zaujímavé je, že napr. svojho hranatého, červenkastého šéfa nikdy nepovažoval a ani teraz nepovažuje za populistu! A keby to nestačilo, Harakter na konci odseku ešte zastraší neroschodnutých voličov myšlienkou, že ak si naša neštandardná opozícia nesadne za jeden stôl s koalíciou a nesľúbi jej, že odteraz už nebude zlá, dopadneme ako Rumunsko so 400 zranenými a ktovie ešte s čím. Bugár zrejme netuší, že prímer s Rumunskom, kde bežne odstupujú ministri (sami, bez nátlaku a neraz končia v base), nie je práve najšťastnejší. Na jeho mieste by som si skôr zobral za odstrašujúci príklad krajinu, kde demokratická prax vôbec nefunguje alebo je na ešte nižšej úrovni než tá naša, slovenská. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Radosť čítať. Pre silnejšie žalúdky link na Bugárov blog: https://bugar.blog.sme.sk/c/490079/skratene-leto.html

František Ptáček

František Ptáček

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  268x

"Ak sa vám moje zásady nepáčia, stačí povedať. Ponúkam iné." Groucho Marx Zoznam autorových rubrík:  PolitikaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu