Sneh padá na naše duše

V Poprade sneží a dobre si pamätám, že snežilo aj vtedy pred tridsiatimi tromi rokmi.

Sneh padá na naše duše
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Celkom nesmelo a akosi hanblivo sme si pripínali trikolóru na napochytre vytiahnuté vetrovky a kabáty tam, kde sme už mali čerstvú zelenú stužku. Bol som štvrták, gymnazista. Prvé dobrovoľné stotožnenie s podivnou krajinou, ktorá nám doposiaľ robila iba zle a napriek tomu od nás vyžadovala oddanosť telom aj dušou (to druhé bolelo zo všetkého najhoršie). A keď je niečo prvýkrát, človeku nie je všetko jedno. Odvtedy bolo veľa vecí prvýkrát. Prvé ozajstné zimomriavky pri štátnej hymne. Už žiaden “Kde domov muj - tam smrdi hnuj”, ako doposiaľ, prvýkrát “Zastavme ich bratia”, dovtedy sme sa zastavovali my sami, až sme celkom zastali, prvýkrát “Otče náš” v štátnom rozhlase a televízii a prvýkrát prezident, čo nám povedal, že “naša země nevzkvétá”, a že nám viac nebude klamať, aj že vyhlási slobodné voľby (uznajte, také čosi!!!) a pozve na návštevu pápeža. A prvýkrát nás náš prezident neoklamal. Vyhlásil slobodné voľby a do Československa prišiel Ján Pavol II.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

“No, tak je hádam už teraz všetko dobre, nie?” pýta sa ma tou sympatickou, šušľavou škandinávskou angličtinou séra Hjalti Thorkelsson, u ktorého už tretí deň bývam po mojej trojtýždňovej cykloceste okolo Islandu a mne to príde ako z absurdnej drámy. Zhováram sa s katolíckym islandským kňazom, myslím že hádam jediným pôvodným Islanďanom v tomto posvätnom stave (séra je tam titul farárov, neviem ako volajú farárky, pretože islandskí luteráni majú viacej faráriek ako farárov, a slovenčina je v tomto veľmi hravá, tak to radšej nechám tak), nuž teda zhováram sa tam kdesi na najvzdialenejšom severe v Reykjavíku s islandským katolíckym farárom, riaditeľom katolíckej školy o už pár rokov neexistujúcej krajine a možno vďaka tej diaľke sa mi lepšie premieta, ako to bolo, čo sa stalo potom a ako to celé mohlo byť… A nie je…

SkryťVypnúť reklamu

“Potiaľto áno, séra Hjalti. Potiaľto všetko dobré,” hovorím tajomne no úctivo, ako ma naši naučili zhovárať sa s kňazmi, a v mysli mi bežia obrázky zo starého sveta. Vtedy to bolo v podstate len pár rokov, aj tak sa mi zdalo, že to sú už desaťročia.

“Nevím, zda vím, co je to zázrak…,” prekladám kostrbato do angličtiny a spomínam na odŕhajúceho prezidenta s riedkymi fúzikmi na ruzyňskom letisku, spomínam na slziace osadenstvo pred televíziou v izbe u tety na dedine, a spomínam, ale neprekladám, to nejde, na moje prvé ozajstné pohnutie, ktorému som nerozumel, zadúšal som sa ním, aj mi bolo nepríjemné, takto pred všetkými. Ale ten ráčkujúci, odkašliavajúci prezident vítajúci muža v bielom, to bola proste dychberúca a úplne nepravdepodobná scéna.

SkryťVypnúť reklamu

“Teraz už musí byť dobre, musí byť! Veď krajine požehnal pápež. A nie hocijaký, ale náš, Poliak, Wojtyla,” tlmočím séra Hjaltimu svoje vtedajšie presvedčenie a on z tónu môjho hlasu cíti, že som sa vtedy mýlil. Ono, príslušníci malých národov vedia o iných malých národoch viac, ako by ste čakali. Aj séra Hjalti čo-to vedel, len nechcel hneď na úvod hovoriť zlé veci, preto začal, že hádam je už všetko dobré. Teraz mi povedal iné, veď je kňaz, má to v popise práce: „Keď nečistý duch vyjde z človeka, blúdi po vyschnutých miestach a hľadá odpočinok, ale nenájde. Vtedy si povie: »Vrátim sa do svojho domu, odkiaľ som vyšiel.« Keď ta príde, nájde ho prázdny, vymetený a vyzdobený. Tu odíde, vezme so sebou sedem iných duchov, horších, ako je sám, vojdú dnu a usídlia sa tam. A stav takého človeka je nakoniec horší, ako bol predtým. Tak to bude aj s týmto zlým pokolením.“

SkryťVypnúť reklamu

“Nie, to nie je len o tvojej vlasti,” prehovorí nezvyčajne prudko ináč veľmi pokojný séra Hjalti, keď vidí moje vypleštené oči, “to platí všeobecne, len mi to prišlo na um, keď tak o tom všetkom uvažujem.”

A keď o tom premýšľam teraz ja, tak mi príde veľmi múdre a prozreteľné, že nám Najvyšší nedáva spoznať veci budúce, lebo by sme upadli do malomyseľnosti už vtedy, v osemdesiatom deviatom, a ja by som upadol nanovo na Islande u séra Hjaltiho, keď som sa nazdával, že najhoršie máme hádam za sebou. A možno aj dnes by som zmalomyseľnel, keď mi príde, že horšie už hádam nebude, a pritom, ono to môže byť ešte aj horšie. Stačí si večer pozrieť správy, ako divé svine svojimi boľševicko-fašistickými rypákmi rozrývajú námestie SNP, to námestie, kde sa začínali rodiť nádeje a ideály, a z najvyšších miest sa nám prihovárajú kadejakí psychopati, mafiáni a vyprázdnené módne ikony, ktoré, zdá sa, nie je kým nahradiť. Došli ľudia. Alebo ani nikdy neboli? Neviem.

Ale, ako hovorí Sirachovec, „starosť o to, ako poznať budúcnosť, ruší myseľ”, a my nemáme potuchy, čo prinesie zajtrajší deň. A ešte že je tak. Napokon, aj dobre ešte môže byť, veď dnes sneží presne tak, ako vtedy v novembri. Aspoň u nás v Poprade. Tak snáď sa s tými vločkami na zem znesie aj kus lásky, viery a nádeje, a neroztopí sa to všetko tak, ako sa to stáva s novembrovým snehom.

Rastislav Puchala

Rastislav Puchala

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  5 653x

Spisovateľ na voľnej nohe Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

219 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu