Sneh padá na naše duše II.

Stužková (spomínam s Marekom Z.)

Sneh padá na naše duše II.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na to, čo sa stalo takto pred tridsiatimi tromi rokmi si zaspomínam s Marekom Z.  Mám na to hneď niekoľko dôvodov. Predovšetkým, bol to môj najlepší kamarát  Boli sme kongeniálni v tom, ako sme obaja nenávideli socializmus, či čo sme to tu vtedy mali, a nielen v tom. Marek vedel presne, veľmi presne, čo cítim, a ja, hoci som bol ďaleko povrchnejší, som sa pri tom podivuhodnom flegmatikovi vedel upokojiť a vnímať rytmus jeho sveta a myslenia. A potom, Marek Z. nečíta blogy, takže sa asi nedozvie, že som to napísal, ak ma, pravda, niekto z vás nezradí. A keby aj, nech! Veď nič zlého nepoviem, a keď si aj niečo vymyslím, nuž, nemusím si po tých rokoch všetko pamätať presne do bodky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

“Už sa im to končí. Boľševikom. Majú prúser. V Prahe to už vrie, a príde to aj k nám, uvidíš.”

Neveril som jeho optimizmu. Veď mali tanky, vojakov, fízlov a za chrbtom Rusákov.

“Aj tebe sa konečne uľaví. Možno napokon aj dokončíš ten gympel.”

Prvýkrát to povedal nahlas. Vyniesol von tajomstvo, čo sa skrývalo za našimi rozhovormi o živote. Povedal to, čo sme obaja vedeli a spoločne sme o tom mlčali: Že viem, že ma kamarátsky ľutuje.

Tak toto už musí byť naozaj vážne, pomyslel som si vtedy. Marek sa demaskoval, nebolo cesty späť, boľševik musí padnúť, pretože zaznelo čosi, čo malo ostať nevypovedané. A boľševik sa zrútil. Mal síce tanky, fízlov aj nasrdených Rusákov, ale nemal chlapčenské tajomstvá, ktoré, keď sa prezradia, musí sa čosi stať   A stalo sa, pár dní po našej stužkovej - áno, odohrala sa presne na deň pred tridsiatimi tromi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Za tridsaťtri rokov sa dá spasiť ľudstvo, dá sa prežiť pekný život, urobiť kariéru, alebo aj celkom nič poriadneho, ale toto, pochopiteľne, nie je náš prípad. Nuž a dá sa aj veľa zloby narobiť, ako dokázali tí, čo sme ich vtedy zvrhli, ako sme si mysleli my, somári sprostí naivní.

Naše cesty s Marekom Z. sa rozišli a mali sme celkom rozdielne  osudy. O tom jeho písať nebudem, lebo mi nedal zvolenie a ani o ňom veľa neviem. Len toľko som sa dozvedel, že ľahké to zrovna nemal. Ale veď ani ja, no aj tak to bolo prekných tridsaťtri. A tú stužku, čo nám vtedy pripli a my sme si ju potom prizdobili československou trikolórou, mám stále odloženú. Škoda, že trikolóru nie.

SkryťVypnúť reklamu

Počasie v týchto dňoch akoby kopírovalo samé seba vtedy dávno, tak sa spomína celkom ľahko. Keď si k tomu pustím Twilight od E.L.O., čo mi vtedy hučal z molitánových slúchadiel prehistorického walkmana Sanyo, ako som sa ponáhľal ľahko zasneženým chodníkom k autobusu, ktorý nás viezol do svitovského Spolcentra (stále tam je najlepší tanečný parket v okrese), tak je spomienka priamo dokonalá a ja sa vtiahnem do tej obrannej ulity, kde už čaká kamarát Marek Z. a znova prežívame stužkovú, keď nám triedna s kúskom zelenej látky odovzdala aj nádej, že veci sa môžu zmeniť. No a my sme si ju podfarbili bielo-modro-červeno, lebo naša vlasť sa zviechala a s ňou aj my. Ostatné už viete.

Rastislav Puchala

Rastislav Puchala

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  584x

Spisovateľ na voľnej nohe. Pozrite si napríklad Archu zmluvy, alebo Vežu zo slonovej kosti, prípadne novú knihu poviedok Priestupný rok. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu