Ako neschopné vedenie radnice devastuje mestskú časť

Písmo: A- | A+

A devastuje ju roky, na každom kroku, kde sa len pozriete. Od hnilého a chýbajúceho zábradlia, cez masívny nárast čiernych stavieb až po nelegálne výruby, s ktorými sa stretávame častejšie a častejšie. Nehovorím o nejakej mestskej časti v africkom vnútrozemí. Hovorím o mestskej časti Nové Mesto Bratislava.

Ešte neutíchne jedna kauza a už je tu druhá. Len pred pár dňami som písal o nelegálnom zabratí pozemku v bratislavskom lesoparku a čiernych stavbách v ňom a už je tu ďaľší problém: nelegálny výrub viac ako sto stromov v priestore Fresh Marketu medzi ulicami Tomášikova a Rožňavská. Spôsobila to firma Vienna Invest, ktorej vedenie pochádza z naozaj z neďalekej Viedne. Takže na ten mýtus o zodpovednosti a dodržiavaní právnych predpisov ľudí z nemecky hovoriacich krajín zabudnite. U nás neplatí. Snáď len tá povýšenosť a pohŕdavosť bude pravdou. No, ako sa vraví, národ neprerobíš.

Ale teraz späť k nám do našej mestskej časti. U nás je "dobrým zvykom" smokliť nad rozliatym mliekom a neustále dookola balamutiť obyvateľov, ako "dáme vysoké pokuty", ako sa to už "druhýkrát nesmie stať", ako sme "sa poučili". Viete koľkokrát som len za minulý rok z radnice počul o tých druhýchkrátoch? Desať? Dvadsať? Už som to aj počítať prestal. 

Ako úplne znechutený, všetky tieto nevyriešené a novonakopené problémy pripisujem absolútnej neschopnosti vedenia radnice. A pýtam sa: Je v tom zákernosť? Pomstychtivosť? Riešia si ľudia z radnice Nového Mesta svoje zlyhania v profesnom živote? V osobnom? Ale radnica predsa nie je psychoterapeutická klinika. Je tu pre občanov. Pretože práve obyvatelia našej mestskej časti sú tí jediní, ktorí vždy doplatia na rozhodnutia radnice. 

V Novom Meste je pravidlom, že problémy obyvateľov, a to aj tie najbanálnejšie, ktorých riešenie zaberie maximálne hodinu, sa riešia asi takto: Buď sa vedenie radnice vyhovorí, že túto oblasť má na starosti Hlavné mesto Bratislava alebo sa totálne ignorujú písomné sťažnosti obyvateľov, aby sa potom pred voľbami nasľubovali hory-doly. No nikdy sa nič nevyrieši, nič sa nedotiahne do konca. Bude sa nariekať nad vyrúbaným lesom, bude sa nariekať nad čiernymi stavbami, ale ani jedna z nich zatiaľ nepadla, ani jeden kus nového stromu vinníci nevysadili. A potom sa ešte povymýšľajú nové projekty, ako premena bývalého cykloštadiónu na park a rekreačno-športový areál. Pýtam sa, cyklistický štadión nie je rekreačno-športový areál?

A to chce nový areál vybudovať to vedenie, ktoré doteraz nebolo schopné za štyri predchádzajúce roky dať do poriadku jednu z najzaujímavejších budov v jeho správe (mám na mysli tržnicu na Trnavskom mýte), skultúrniť okolie a navrátiť mu pôvodný zámer?

Posledné štyri roky pozorujem, ako sa kvalita života v Novom Meste rapídne znižuje, a to zásahmi developerov, poškodzovaním životného prostredia, ale aj neriešením bežných problémov, ako napríklad osadenie veľmi potrebnej dopravnej značky, povedzme zákazu vjazdu automobilom či sprejazdnenie komunikácie len jedným smerom. Jedna dopravná značka, to je v našej mestskej časti problém, ktorý sa rieši štyri-päť rokov.

A ešte jedna poznámka: Áno, veľa miest má problémy a mnohé z nich má veľmi málo finančných prostriedkov, ale vo všetkých sa vedenie snaží riešiť problémy k spokojnosti obyvateľov. Niekomu sa to darí viac, inému menej. Osobne poznám viacerých primátorov slovenských miest. A prinajmenšom obdivujem takého, ktorý začal riešiť problémy od prvého dňa, ako prevzal funkciu. Pravidelne informuje na sociálnej sieti svojich obyvateľov, dáva odpočty, čo všetko sa mu podarilo. Kde zlyhal. Každý deň, každý týždeň. Je to veľa, ak by sme niečo podobné žiadali od vedenia našej mestskej časti? Alebo je to dať za to, že si vždy znovu a znovu zvolíme tých neschopných?

Skryť Zatvoriť reklamu