Ako sme v Trpákove volili kontrolóra

Písmo: A- | A+

Trpákovo je mestská časť Nové Mesto a takto ju aj ponímajú mnohí Bratislavčania. Naposledy sa tak prezentovala v piatok 24. apríla 2015, keď malo miestne zastupiteľstvo na tretí pokus voliť kontrolóra mestskej časti. Nezvolilo. Tak, ako sa dalo čakať, napriek tomu, že voľba sa pripravuje už trištvrte roka. No, nie je to nič výnimočné. U nás sa sa totiž problémy, ktoré sa dajú riešiť v priebehu niekoľkých dní poprípade týždňov, ťahajú dlhé roky. A väčšinou sa aj tak nevyriešia.

Prvú voľbu z nepochopiteľných dôvodov stiahol z programu miestneho zastupiteľstva - tak ako aj voľbu do komisií - sám starosta Rudolf Kusý. Druhý pokus nevyšiel z viacerých dôvodov: niektorí poslanci namietali, že o kandidátoch, ktorí sa prihlásili do výberového konania, nedostali žiadne písomné podklady, a teda o väčšine uchádzačov vlastne nevedia vôbec nič. Zarážajúce bolo aj to, že po dvoch hodinách a pätnástich minútach zasadnutia vlastne nikto nevedel a ani nebol ochotný priznať sa, kto vlastne predkladal uznesenie k voľbe kontrolóra Mestskej časti Nové Mesto. No a tretí pokus nevyšiel preto, lebo poslanci si zas kládli otázku, či je materiál právne v poriadku, teda, či by v budúcnosti nikto nemohol voľbu právne spochybniť. Absurdné, nie? Materiály k voľbe pripravím aj s tímom ľudí tak, aby neboli v budúcnosti žiadne pochybnosti, na to je na radnici Nového Mesta zamestnaných dosť ľudí! Ak je takýto krok neprekonateľným problémom, tak tam potom nikto z vedenia radnice nemá na úrade čo hľadať.

Samozrejme, poslanci nie sú jednotní. Je jasné, že niektorým ide o to, aby sa kontrolórom nestal, človek blízky starostovi - ide totiž o jeho bývalého poradcu a bývalého riaditeľa sekretariátu Martina Böhma. No a na druhej strane je časť poslancov nespokojná aj s tým, že na túto funkciu sa prihlásil aj dlhoročný poslanec Pavol Galamboš.

Myslím, že ani jeden kandidát nebol práve dobrý nápad, nech to bola aktivita kohokoľvek, prihlásiť sa mohol však ktokoľvek, kto spĺňal určité všeobecne známe predpoklady, ktoré poznáme pri výberových konaniach. Dlhoročný poslanec totiž môže mať a má priateľské väzby, či už na zamestnancov alebo poslancov mestskej časti. A urobiť kontrolóra z najbližšieho spolupracovníka, vlastne zo svojej pravej ruky, zaváňa nečistotou. Námietky boli, že Martin Böhm dobre pozná úrad, že sa bude rýchlo a dobre orientovať v problematike, a veď človek z iného prostredia by sa - chudáčik - musel mesiace oboznamovať so všetkými skutočnosťami. Je to absurdné, je to dokonca viac - je to drzé! 

Denno-denne takto vidíme, že radnica Nového Mesta je vlastne veľmi problémová organizácia. S maximálnym úsilím, tu vybavíte minimum.

Ako môže byť človek z iného prostredia problémom? Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová neváhala ani chvíľku a vymenovala za prednostu miestneho úradu Ing. Jána Hrčku, ktorého Bratislavčania poznajú ako seriózneho podnikateľa a aktivistu, rázne bojujúceho za práva obyvateľov a jedného z najväčších nepriateľov bratislavskej korupcie. A pritom pochádza z úplne iného prostredia - je poslancom mestskej časti Petržalka. Myslím, že o jeho nezávislosti nik nepochybuje. Dožiť sa však niečoho podobného v našej mestskej časti bude ešte asi dlhé roky neprekonateľný problém. Škoda.

Skryť Zatvoriť reklamu