Po Pionierskej ulici prechádzam približne dvakrát do týždňa, celkom dobre poznám jestvujúce stromoradie. Áno, stromy tam nie sú v ideálnom stave, a dokonca ani tie, ktoré tam boli vysadené len nedávno. Sú zanedbané. A nie, nie som dendrológ, ale pne po vyrúbaných stromoch vyzerajú inak, ako vo svojich textoch prezentoval magistrát Bratislavy, vraj "vyhnité a totálne zdevastované". (Mimochodom, taký istý slovník použil bývalý magistrát, keď vyrúbal stromy na Námestí Slobody). Tak ako neboli tie, ani tieto zdevastované nie sú. Magistrát sa síce oháňa dendrologickým posudkom, ale takéto posudky sme už zažili mnoho krát. Že?
A aby bolo jasné, výrubové konanie neviedol a podpis na výrub stromov nedal úrad bratislavského Nového Mesta - teda ľudia z okruhu starostu Kusého - ako prenesený výkon štátnej správy ohľadne životného prostredia a ochrany prírody.
Hnevá ma každý vulgárne vyrúbaný strom, či už v Lesoparku alebo v záhrade Pisztoryho paláca. Hnevá ma, že Slovensko - ak to takto pôjde ďalej - sa stane vesmírnou krajinou bez stromov. Aj preto som pár dní čakal. Zaujímala ma odozva "ochrancov prírody" na tento počin. Keď sa totiž vyrúbal podobný strom na Štefánikovej ulici, mierne poškodený nárazom kamiónu, ktorý ho zachytil, kandidátka na starostku Starého mesta za Tím Vallo (a Progresívne Slovensko) podrobne a s patričným rozhorčením, takmer ako v priamom prenose pre CNN, prezentovala svoj pokus o záchranu stromu a následné podanie trestného oznámenia na bývalých komunálnych politikov. A "huhu" spustili aj novomestskí aktivisti, keď na tej istej Pionierskej ulici pred voľbami asfaltovali cestu (už aj tá je opäť rozkopaná) a asfaltéri posunuli asfalt bližšie k stromu, ako bolo vhodné. Chyba bola opravená, strom sa podarilo zachrániť. Mal šťastie. A to už nespomínam krik, keď sa vyrúbali stromy na spomínanom Námestí Slobody. A tiež, aké verejné zúfalstvo Staromešťanov prepadlo, keď padli stromy na Palackého ulici. A teraz? Všetci mlčali a dodnes mlčia. Niekoľko, podľa mňa životaschopných, stromov malo zas raz smolu. Uznávam, že sú šikovnejší ako ich predchodcovia, urobili to veľmi veľmi rýchlo a veľmi potichu, dokonca sa pokúsili nejaké z pňov, ktoré zostali zasypať čerstvou zeminou. Naozaj si nikto nič nevšimol? Na výruby je vhodný čas - sú prázdniny a je pred inými voľbami. Ale to zas len kopírovanie praktík bývalých komunálnych politikov.
Pre poriadok: tých vyrúbaných stromov nebolo 17 ako tvrdí Mgr. Peter Bubla, hovorca Bratislavy, ale 10. To len preto, aby sa nám náhodou neobjavila faktúra na 17 vyrúbaných stromov. A koľko dosadených bude nových? Bude z toho zas dobrý džob? Stačí sa pozrieť ako vyzerajú chúďatá stromy napríklad na tom Námestí Slobody. Už teraz sú pokryté choroboplodnými lišajníkmi a hubami - ako o ostatné, nikto sa o ne od výsadby nestará. Mimochodom do nedávna mal na starosti mestskú zeleň istý Ing. Peter Bubla. Náhoda, že. Dnes sedí na oddelení vzťahov s verejnosťou.
Môj názor na minulé vedenia magistrátu aj Starého Mesta je verejne známy, ale neviem si predstaviť to facebookové peklo, keby stromy začal rúbať Ftáčnik alebo Nesrovnal či nebodaj Števčík. Dvojitý meter? Nič iné mi z toho v tejto chvíli nevychádza. Oni nemohli, my môžeme. Lebo mesto bude vyzerať tak, ako chceme my. Máme plán. Nielen to: máme pravdu. Aj vtedy, keď tvrdíme, že bývalý bratislavský komunálny poslanec ak mal päť funkcií, bol nenažraný "zberateľ funkcii", ten náš ich má desať, ale to je nielen v poriadku, naopak, je to úžasné, lebo je taký obetavý a pracovitý. Nuž, nová politická kultúra. A keď náhodou niečo nevyjde, vždy je tu v zásobe ďalšia obľúbená možnosť - to nie my, to tí pred nami, za nami, proti nám, ale najmä vždy tí iní.





