Všetko toto sa deje posledné roky, keď majitelia viníc tieto hromadne likvidujú a výhodne menia na stavebné pozemky. Keďže na vilách s priľahlými upravenými a dostatočne veľkými pozemkami sa tak dobre "nezarába" nenásytní developeri onedlho urobia z tejto malebnej oblasti druhé Dlhé Diely. Boli to tiež bývalé vinohrady a ak si pamätáte ako vyzerali pôvodné projekty tejto mestskej časti, iste pochopíte. Dnes je to sídlisko tak husto zastavané, že byt tam kúpite lacnejšie ako v Petržalke a v ponuke realitných kancelárii ich je najviac. Takže plán bude pravdepodobne takýto: nasekať, čo najviac bytoviek alebo unifikovaných bungalovov na malé územie a poriadne zarobiť.
Postup je pritom jednoduchý. Noví "stavitelia" častokrát rozbrobené pozemky pôvodných majiteľov skupujú za nízke ceny a premieňajú ich na stavebné. Doteraz to bolo jednoduchšie za zámenu sa platili minimálne poplatky. Od januára tohto roka však začal platiť sankčný poplatok. To znamená, že ak chcete vyňať vinohradnícku pôdu z registra za štvorcový meter zaplatíte v malokarpatskej alebo tokajskej oblasti sto eur, inde na Slovensku sú sadzby o niečo nižšie. Otázne je, kto všetko doteraz vinohrady vyňal a ten sa smeje na plné ústa. Len predpokladám, že "dobrí známi" tých, ktorí takéto zákony pripravujú. Inak by sa tento zákon prijal už pred rokmi. Napriek tomu sú v Devíne postavené mnohé problémové stavby, ktoré sú dodnes nelegálne alebo dodatočne zlegalizované.
Len sa pozrite, čo v devískych vinohradoch stvára J&T, alebo bývalý automobilový pretekár a Mečiarov aktivista Jozef Studenič. Proste "stavebníci" bez chrbtovej kosti.