Doprava a sídlisko J&T na Kolibe nebudú kamaráti!

Písmo: A- | A+

No nielen doprava, ale celý lesopark dostane poriadnu ranu. Záľuba majiteľov J&T Real estate už naozaj nepozná hranice. Už im nestačí ani historické centrum mesta, nábrežie, rieka, bytovkami chcú zastavať aj okraj bratislavského lesoparku. Ich posledná veľkostavba má podľa ich projektu zasahovať priamo lesa - až tam, kde má oproti parkovisko reštaurácia Shoppa. Teda nie do bezprostrednej  blízkosti, ale do lesa. To znamená, že Kolibu čakajú ďaľšie výruby desiatok stromov a turistov bude od konečnej trolejbusu 203 sprevádzať niekoľko ročný stavebný ruch a nakoniec niekoľko sto metrov dlhá hradba betónových bytoviek po ľavej strane tesne pri ceste. Z pravej strany zažívajú návštevníci lesoparku niečo podobné už teraz. Bytovky Brečtanka a Horná Brečtanka sú natlačené priamo na chodník. Sú pozostatkom bačovania bývalého starostu Frimmela a architekta miestnej časti Kocku. Dve takmer prázdne niekoľko poschodové opachy strašia vilovú štvrť a turistov už niekoľko rokov.

Mimochodom na tomto území platí Územný plán zóny Koliba-Kamenné Sady, ktorý obaja páni roky porušovali.

Začatím výstavby bytoviek v priestoroch bývalých a zdevastovaných filmových ateliérov má za obeť padnúť viac ako stopäťdesiat stromov v odhadovanom veku štyridsať až stodvadsať rokov, ktoré tvoria súvislý pás a ktoré voľne prechádzajú do lesa bez akéhokoľvek prerušenia.

A stane sa tak preto, lebo developeri sú takí nenásytní, že chcú prvú etapu bytoviek natlačiť takmer do cesty. Samozrejme, robia to preto, aby mohli na územie napchať čo najviac obytných jednotiek. Ich pozemky pritom nie sú malé, tvoria takmer 90 000 metrov štvorcových.

Na svojej prezentácii sa síce zaviazali, že súhlasia s tým, že pri kolaudácii prvých bytoviek budú zlikvidované všetky budovy filmových ateliérov. Ale to je nezmysel. Viete si predstaviť, aké veľké sú tie objekty? Takmer 10 000 metrov štvorcových zastavaných plôch, podľa výpisu z katastra, vo výške niekoľkých poschodí a množstvo ďaľších nehnuteľností bez súpisného čísla. To, čo vidíte z Kramárov, Pražskej ulice, Kalvárie z mesta alebo dokonca zo Senca sú len kancelárie TV JOJ. Za týmto monoblokom sa nachádzajú obrovské štúdiá, zvukový dom a ďaľšie objekty. Priestorovo niekoľko krát väčšie.

A na priestore zbúraného monobloku sa majú stavať ďaľšie akési obytné domy? Architekt presne neuviedol, ako majú vyzerať a koľko v nich bude bytov. Nepovedal, ani koľko budú mať poschodí. Prezentujú len prvú fázu a to hradbu so 117 bytmi. Ďalšou fázou majú byť spomínané bytové domy a ako čerešnička na torte 46 víl na pozemkoch od 750 do 1500 metrov štvorcových. Väčší žart ako to, že J&T bude pre niekoho stavať vily, som nepočul už dávno. Solventní investori, ktorí si môžu dovoliť postaviť v dnešnej dobe vilu si ju realizujú individuálne, pozemok, materiál aj stavebné firmy si vyberajú podľa seba a návrhov svojich architektov. Nepotrebujú ani nechcú akéhokoľvek developera a už vôbec nie suseda, ktorý bude mať dom zrkadlovo rovnaký.

Ďalším zázrakom, ktorý nás čaká, čomu síce neverím, je odvoz tých niekoľko miliónov ton odpadového, stavebného materiálu zo zbúraných filmových ateliérov. Asi ho chcú odvážať po tej jedinej, úzkej dvojprúdovej, rozbitej ceste pomedzi hustú zástavbu a frekventovanú individuálnu dopravu, spolu s pravidelnou trojejbusovou linkou, ktorá má už dnes problémy? A to už vôbec nehovorím o sume, koľko by toto búranie a odvoz stálo. Rádovo desiatky miliónov eur. Už pri výstavbe rozsiahlejšej vily na spomínanej Kolibe sú obyvatelia, ale aj turisti, už niekoľko rokov paralyzovaní, čakajú v kolónach, pretože cez vykladajúce a nakladajúce autá sa nedá prepchať.

Toto stavebné peklo má trvať minimálne do roku 2020. Turisti, cyklisti a návštevníci Kamzíka a ďalších oddychových zón sa tak asi majú poohliadnuť po inom lese.

No pán Peter Korbačka, jeden zo spolumajiteľov J&T, bude naďalej pokojne spávať, hoci jeho megavila s niekoľkometrovým čínskym múrom okolo, hniezdi hneď vedľa pozemkov filmových ateliérov, vlastne priamo v nich. (Kedysi tam bola kotolňa, ktorá teplom zásobovala filmové štúdiá.) Lieta totiž niekoľkokrát denne vrtuľníkom - naposledy včera o 6.45. Pri pristávaní musia mať obyvatelia okolitých ulíc veľkú radosť. Ako sa mu môžu poďakovať? Žeby mu začali písať obdivné listy?

Skryť Zatvoriť reklamu