Kto chráni prírodu?

Písmo: A- | A+

Kto chráni prírodu v Bratislavskom lesoparku? Jednoduchá odpoveď: Nikto. Nemôžem sem počítať nadšencov z radov ochranárov, turistov alebo občasných návštevníkov. Títo nemajú ani preukazy ani odznaky, ktoré by ich oprávňovali zabraňovať poškodzovaniu prírody a životného prostredia. Toto patrí medzi povinnosti Okresného úradu Bratislava, konkrétne Oddeleniu ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia. Spomínané oddelenie má okrem iného na starosti aj Stráž ochrany prírody, či už dobrovoľnú alebo profesionálnu.

Pravdou je, že strážcovia prírody existujú. Sú to profesionáli, aj dobrovoľníci, a nie je ich málo. Existujú však - česť výnimkám - len na papieri. Preukazy si mnohokrát povybavovali hlavne preto, aby mali povolený vstup autom do lesa. Netaja sa tým, že mnohí z nich sú nadšenými poľovníkmi, ako napríklad vedúci oddelenia na Odbore starostlivosti o životné prostredie Ing. Patrik Lutter. Keď som sa rozprával s Mgr. Máriou Šavelovou, ktorá má spomínanú agendu na starosti, snažila sa ma presvedčiť, že stráž funguje, strážcovia monitorujú územie, len ich nie je vidieť. Vraj totiž pracujú v utajení. Zrejme sa pohybujú v lesoch neviditeľní ako inšpektor Clouseau.

Tridsať rokov chodím dennodenne krížom-krážom po bratislavskom lesoparku, ale aj po ostatných územiach Malých Karpát. Zatiaľ som nestretol žiadneho strážcu. Nevykúkali ani spoza stromov ani z roklín. Môj pes by ich zacítil. Pýtal som sa stoviek ľudí. Nielen tých, ktorých stretávam v lese pravidelne, ale aj náhodných milovníkov prírody. Nikto z nich žiadneho nestretol a ani nevedia, že niečo také existuje. Čo počúvam za tie desaťročia, sú len ponosy, že bratislavský lesopark nik nechráni. Znamená to, že Oddelenie ochrany prírody je v Bratislave zbytočné? Keďže spomínaný úrad patrí pod Ministrestvo vnútra SR, stráž ochrany prírody treba zrušiť a agendu prideliť Policajnému zboru SR. Samozrejme, tým pádom treba balík peňazí určený úradu prideliť policajnému zboru.

Napokon, pri každom probléme v lese ľudia automaticky volajú na príslušné oddelenie policajného zboru. A sú to príslušníci policajného zboru, ktorí sa snažia urobiť poriadok. Viď nedávne výruby lesa na Krahulčej ulici.

Úradníci, ktorí majú túto agendu v popise práce sedia na svojich stoličkách už dlhé roky, a preto nemôžeme očakávať, že sa situácia zmení k lepšiemu.

 

Skryť Zatvoriť reklamu