Lesopark bez nepodareného bankára?

Písmo: A- | A+

Zajtra poobede sa bude na bratislavskom magistráte rozhodovať, ako bude vyzerať bratislavský lesopark najbližšie roky. Odborná verejnosť, časť vedenia magistrátu, ochranárske združenia a vôbec drvivá väčšina obyvateľov - a to nielen Bratislavy - požaduje hlavne to, aby lesopark slúžil na to, čo má vo svojom názve.

Proti týmto aktivitám vystupuje, a to arogantne, snáď iba jeden človek, riaditeľ Mestských lesov Bratislava a smutne známa postavička Vladimír Kutka, často označovaný ako bývalý bankár. O tom sa nechcem veľmi rozpisovať, ale od bankára má tak ďaleko ako ja od nositeľa Nobelovej ceny. V banke síce pracoval, ale v marketingu, takže ekonomické stratégie by ste sa od neho asi ťažko dozvedeli. Nečudujte sa potom jeho arogancii, keď nemá argumenty a ocitne a ofenzíve. Napokon, zdá sa, že nevie nič iné, ako len arogantne vystupovať - pravdepodobne ho to naučili tí jeho kamaráti, ktorí si k nemu chodia zastrieľať. Len tipujem, že dobré školy dostal od Ivana Kmotríka, ktorý aroganciou priam srší.

Teraz k tomu podstatnému. Spoločný návrh ďalšieho osudu lesoparku spočíva vo viacerých požiadavkách a smeruje hlavne k zníženiu ťažby dreva na približne 5000 kubických metrov ročne. Inak riaditeľ Kutka tiež tvrdí, že pre stabilitu lesoparku je to primerané, napriek tomu sa však ťaží trikrát toľko. Ďalšou požiadavkou je obnoviť certifikáciu podľa FSC. Prečo sa doteraz neobnovila, je jasné - to by museli MLB dodržiavať pravidlá správneho hospodárenia lesa. Požiadavkou je tiež vylúčiť z lesoparku dopravu - napríklad na Železnej Studienke - a vytvoriť nepoľovné plochy.

Pravdu povediac, tých požiadaviek by sa našlo viac. Snaha vytvárať nepoľovné plochy je tu hlavne preto, že poľovačky sa uskutočňujú systémom pytliactva. Keď ešte v lese nebačoval riaditeľ Kutka, poľovačky boli ohlásené, pamätám si ako sa poľovníci stretli na jednom mieste, častokrát na parkovisku na Kamzíku, turisti boli o celej veci oboznámení, určili sa pravidlá a všetko bolo v poriadku. Inak vtedy boli dokonca aj krmelce plné. Teraz má revír v prenájme akési podivné občianske združenie a streľbu počuť kedykoľvek a kdekoľvek. Cez deň aj v noci, často nechýbajú ani silné svetlá plašiace zver.

Keď som si pozeral zriaďovaciu listinu Mestských lesov Bratislava mám podozrenie, či riaditeľ Vladimír Kutka vie čítať alebo nevie čo podpisuje. Listina uvádza, že ťažiskové činnosti správy lesov sú výstavba, rekonštrukcia a údržba voľnočasových a rekreačných areálov a lesného mobiliáru a funkcia lesa je mimoprodukčná. Nie produkčná ako si to po svojom vysvelľuje Vladimír Kutka. Samozrejme nikto nechce, aby sa z lesoparku stal prales alebo bola na celej jeho ploche vyhlásená štátna prírodná rezervácia a nikto v lesoparku nechce búrať to, čo tam naši predkovia postavili. Naopak, tie objekty treba zrekonštruovať, len bez toho betónového skeletu vedľa budovy správy lesov, ktorej pôvod je dosť hmlistý. Zabrániť však treba tomu, aby sa k pozemkom nedostávali ľudia, ktorým slovo charakter nič nehovorí. Jeden taký príklad uvediem. Pozemok pred skrachovanou reštauráciou Expo odkúpila s požehnaním bývalého primátora banda bývalých výpaľníkov s tým, že tam vybuduje detské ihrisko. Pozemok uzavreli a urobili si tam parkovisko. Súkromné.

Mnohí z vás vedia, ako to v lesoparku vyzerá. A tí, čo ho nikdy nenavštívili si to iste dokážu predstaviť. Takže, keď sa zajtra bude hovoriť o lesoparku, nesmieme zabudnúť na jednu a práve a tú najdôležitejšiu vec: pokiaľ lesoparku bude šéfovať Vladimír Kutka, nezlepší sa nič. Posplietaný je snáď so všetkými politickými stranami, privatizérmi a podnikateľmi s pochybnou povesťou. Vyhovára sa, že tržby z predaja drevnej hmoty sú nutné na krytie nákladov prevádzky správy lesoparku. Tie peniaze sú len kvapkou toho, čo ročne prešustruje vedenie magistrátu.

Smutné je, že doteraz nikto z mestských poslancov nedal návrh na jeho odvolanie, samozrejme s podloženými faktami. No tých je na rozdávanie! Poslanci sa nemôžu vyhovárať na vedenie magistrátu, primátor dáva len návrh. Riaditeľa mestských lesov menuje a odvoláva mestské zastupiteľstvo, takže hlavne ono je najviac zodpovedné za to čo Vladimír Kutka stvára s lesoparkom.


 

Skryť Zatvoriť reklamu