Polícia preberá komunistické maniere

Písmo: A- | A+

Dnešní "strážcovia zákona" začínajú krok po kroku preberať maniere komunistickej Verejnej bezpečnosti (kto si nepamätá VB, známej a pod menom "ujovia vébe alebo ujovia z 5.B"). Nič iné ma nenapadá keď som videl televízny šot, kde príslušníčka PZ vyberala pokuty, no autá zastavovali akísi dvaja chlapi s terčíkmi (ľudovo placačkami) v reflexných vestách a tvárili sa veľmi dôležito. Nemali zbraň, našťastie, ani nie sú príslušníci policajného zboru. Sú to dobrovoľní strážcovia poriadku.

Dobrovoľných strážcov poriadku je na Slovensku zatiaľ 600, schvaľuje ich príslušný krajský riaditeľ PZ, vek musia mať minimálne 21 rokov. Musia poznať miestne pomery a svoju prácu vykonávajú bezodpatne. Čo je to poznať pomery? Na našom obvodnom oddelení máme policajtov z celého Slovenska, nepoznajú ani ulice v mestskej časti, nieto miestne pomery.

Aj komunistická Verejná bezpečnosť mala svojich poskokov. Oficiálne sa volali Pomocná stráž VB (PS VB). Boli v civile a nosili na rukáve návlek s označením. Mali chodiť zásadne v sprievode príslušníka alebo príslušníkov VB a pomáhať mu pri zákrokoch. Často sa však špacírovali sami, dôležito s návlekom, hoci im to zakazoval zákon a terorizovali ľudí. Boli to zakomplexovaní ľudia a svoje povahové vlastnosti mohli takto využiť v praxi. Verte mi "pomocníka" nikto nechcel mať za suseda. Ani za kamaráta.

Čo sa týka dnešného policajného zboru a jeho práce, čoraz viac občanov na nich hľadí s nedôverou a získavajú také renomé ako policajti pred rokom 1989. Po mojich osobných skúsenostiach za posledné obdobie sa prejavuje absencia znalosti zákonov a predpisov, neznalosť terénu a podobne. Nemusím chodiť ďaleko - stačí mi kontakt s našim obvodným oddelením PZ na Jahodovej ulici v Bratislave. Len za niekoľko mesiacov porušili niekoľko predpisov a odborne nezvládli situáciu. Pred časom nezabránili trestnému činu veľkého rozsahu (myslím tým výrub lesa a odvoz dreva), ktorým sa neskôr musel zaoberať na nátlak občanov aj minister vnútra v spolupráci s krajským a okresným riaditeľom PZ v Bratislave. Ako som spomínal, policajti nepoznajú dobre terén, ulice v obvode, ktorý majú na starosti. Občas sa prevezú na aute, no vidieť ich ako tohoročný sneh. Poviete si našťastie. Všetko je v poriadku. Nie je. Ako mám komentovať posledné víkendové a sviatočné dni (27. apríla a 1. mája), keď absolútne zlyhali pri automobilovom ošiali na Kamzíku? Keď sa motoristi rútili v ucpanom koridore dolu cestou až tak, že kričiace mamičky s deťmi a kočíkmi uskakovali za zábrany do jarkov pri cestách? Na priamu linku na oddelenie sa nedovoláte. To máme zakaždým infomovať ministra vnútra Roberta Kaliňáka a krajského riaditeľa Csaba Faragóa?

Zo všetkých strán počúvam stále dookola, že ľudia majú spravodlivosť zobrať do svojich rúk, lebo policajtov vidieť iba pri vyberaní pokút za dopravné priestupky. Pravdu-povediac, bojím sa takýchto rečí. A som presvedčený, že v tejto situácii nám nepomôžu nijakí "dobrovoľní strážcovia poriadku". Už len to slovné spojenie naháňa zimomriavky.

 

Skryť Zatvoriť reklamu