Smeti v lesoparku menia majiteľov

Písmo: A- | A+

Posledné roky naozaj smeti v bratislavskom lesoparku dosť zásadne menia svojich majiteľov. Rapídne ubudlo smetí, ktoré po sebe zanechávajú tie tisíce turistov, cyklistov, bežcov, ktorí prichádzajú do bratislavského lesoparku za oddychom a športom. Naopak rapídne pribúda odpad, ktorí produkujú majitelia domov a záhrad, susediacimi s lesom. Najhoršia je situácia na bratislavskej Kolibe a na Kramároch. A to máme po ceste do centra mesta dva zberné dvory a v týchto dňoch novomestský Ekopodnik pristavuje tri veľkoobjemové kontajnery.

Zbohatlík vyviezol odpad na Kamzík.
Zbohatlík vyviezol odpad na Kamzík. (zdroj: Robert Puk)

Kto sú konkrétni dodávatelia smetí a záhradného odpadu do lesoparku? Ich štruktúra je rôzna, ale dovolím si tvrdiť, že prevažujú takzvaní cezpoľní - doslova cez poľní, ktorí sa k nám prisťahovali za posledné roky, prílevom zbohatlíkov. Takí, ktorí k tomuto miestu, ale aj okoliu nemajú žiadny vzťah. Príklad: Schádzam autom dolu z Koliby, predo mnou stojí auto, má svojskú ešpézetku, aby každý vedel, kto je. Stojí, lebo mu do cesty vošla prekážka - žeriav sa nevie dostať z úzkej uličky. Spustí okienko a znudene vyhodí von oknom na chodník šupku od banánu. Zatrúbim, auto zrazu pridá rýchlo sa rúti dolu cestou. Vstanem, zoberiem šupku a vyhodím ho do kontajnera dotyčného, ktorý má pristavený pri bráne ulice, ktorú si celú uzamkol.

Aj jeho heslo je: mať vyumelkovanú, vygýčovanú a vyupratovanú záhradu, bez spadnutého lístka, bez jedného chrobáčika a hneď za plotom neporiadok v podobe, rozbitých škridiel, betónového odpadu. Neporiadok, ktorý sa ani systematickým upratovaním, nedá zvládnuť. Môžete celý deň upratovať, vynášať do kontajnerov, triediť. O týždeň tam neporiadok vykvitne zas.

Obrázok blogu
(zdroj: Robert Puk)

Tento fenomén, ktorý sa v štvrtiach pod lesoparkom, rozbujnel so stavebným šialenstvom za posledné roky. Áno, poznám aj zopár starousadlíkov, ktorí si z lesoparku urobili smetisko, ale na druhej strane poznám aj mnohých dobrovoľníkov, hlavne ľudí z najmladšej generácie, ktorí pravidelne čistia okolie, chodníky a aspoň okraje lesoparku. A tí, čo ulice a parky a chodníky čistia, sú výlučne všetko starousadlíci. ktorých ešte rodičia v tejto štvrti vyrástli.

U ľudí, ktorí prišli s betónovým boomom je to však pravidlo, že sa pokosená tráva, vytrhaná burinka, či nepotrebný vianočný stromček, vypílený ovocný strom, vyhodí na chodník, alebo na vedľajšiu ulicu, alebo len jednoducho za vlastný niekoľkometrový betónový plot na susedný pozemkom. Alebo - a to už si dali námahu - sa vyvezie na parkovisko na bratislavskom Kamzíku. Veď, napokon, je to biologický odpad, povedia si a ešte sa pochvália, akí sú ekologickí.

Obrázok blogu
Toto je zbohatlíkova záhrada. A aj to, čo má tesne za plotom.
Toto je zbohatlíkova záhrada. A aj to, čo má tesne za plotom. (zdroj: Robert Puk)

Často myslím na slová, ktoré mi povedala pani z vidieka, čo prišla nakrúcať šot pre TV Joj a pýtala sa ma na cestu. Nahnevaný som jej vtedy ukazoval vyrúbaný les so slovami: "Toto nám urobili bývalí výpaľníci spoločne s bývalým riaditeľom Lesov Slovenskej republiky." A ona na to: "Tu Vám to urobili cudzí, no u nás doma to robí brat bratovi." Nemyslím si, že je to nejaká útecha.

A len tak mimochodom, je zaujímavé, že tú zväčšujúcu skládku za parkoviskom na Kamzíku si nevšila tá naša slávna Stráž ochrany prírody, patriaca, bohužiaľ, pod Okresný úrad Bratislava.
 

Skryť Zatvoriť reklamu