
V tomto prípade to zamestnanci OLO robia takto: súkromná firma, ktorá sa zaoberá likvidáciou odpadu je dohodnutá s posádkou smetiarskeho auta, stretnú sa na určitom mieste a odpad sa preloží z jedného auta do druhého. Súkromná firma vyfakturuje zákazníkovi likvidáciu odpadu, posádka smetiarskeho auta dostane istotne tiež svoj podiel a všetko to zaplatia daňoví poplatníci.
V našom prípade sa celá operácia odohráva na parkovisku pri reštaurácii Stroodel (voľakedy Shoopa) na bratislavskej Kolibe, hneď pri vstupe do lesoparku. Keďže smetiari chodia na bratislavský Kamzík aj v sobotu, práve na začiatku každého víkendu môžete túto súkromnú aktivitu pracovníkov OLO pozorovať na vlastné oči. A zabudovaná GPS v každom smetiarskom aute nepomôže, desať metrov odtiaľ totiž naozaj vysýpajú kontajner. To preto takéto miesta "schôdzok".
Už dávnejšie si to všimli a obyvatelia okolitých domov a bytov. A - ako je to u nás v bratislavskom Novom Meste už zvykom - len neveriacky krútia hlavami. Ak by mal niekto pochybnosti, že by to mohla byť nejaká doplnková spoplatnená služba mestského podniku, nie je. Pozrel som si zmluvy a faktúry a nič podobné som nenašiel.
A preto aj toto bude jeden z dôvodov, prečo máme najdrahší odvoz odpadu v rámci celého Slovenska, keď v jednej západoslovenskej dedine si na radnici kúpite za desať eur dvanásť kupónov, vždy na smetiak jeden priviažete a smetiari ho následne vyvezú na 18 kilometrov vzdialenú skládku. (Nehovoriac o tom, že pravidelne bezplatne odvážajú spred každého domu konáre - aj keď ich prichystáte za jednu Tatrovku, že pravidelne odvážajú spred každého domu kovy a že na každom rohu sú 4 zberné kontajnery na papier, plasty, sklo a kovy.) V Bratislave vynesenie jedného smetiaka stojí viac ako 10 eur. Je to tým, že si pracovníci OLO mýlia mestskú akciovú spoločnosť a považujú ju za súkromný podnik? Kde sa to naučili to nemusíme chodiť ďaleko!