Súkromné kšefty v OLO

Písmo: A- | A+

Súkromné kšefty alebo ako sa hovorilo za komunizmu, mám súkromnú firmu za štátne peniaze. Takto si, asi veľmi slušne, privyrábajú niektorí zamestnanci bratislavskej mestskej akciovej spoločnosti OLO. Táto je platená výhradne z platieb za odvoz komunálneho odpadu obyvateľov Bratislavy a miestnych daní.

Súkromné kšefty idú naplno aj cez víkend.
Súkromné kšefty idú naplno aj cez víkend. (zdroj: Robert Puk)

V tomto prípade to zamestnanci OLO robia takto: súkromná firma, ktorá sa zaoberá likvidáciou odpadu je dohodnutá s posádkou smetiarskeho auta, stretnú sa na určitom mieste a odpad sa preloží z jedného auta do druhého. Súkromná firma vyfakturuje zákazníkovi likvidáciu odpadu, posádka smetiarskeho auta dostane istotne tiež svoj podiel a všetko to zaplatia daňoví poplatníci.

V našom prípade sa celá operácia odohráva na parkovisku pri reštaurácii Stroodel (voľakedy Shoopa) na bratislavskej Kolibe, hneď pri vstupe do lesoparku. Keďže smetiari chodia na bratislavský Kamzík aj v sobotu, práve na začiatku každého víkendu môžete túto súkromnú aktivitu pracovníkov OLO pozorovať na vlastné oči. A zabudovaná GPS v každom smetiarskom aute nepomôže, desať metrov odtiaľ totiž naozaj vysýpajú kontajner. To preto takéto miesta "schôdzok".

Už dávnejšie si to všimli a obyvatelia okolitých domov a bytov. A - ako je to u nás v bratislavskom Novom Meste už zvykom - len neveriacky krútia hlavami. Ak by mal niekto pochybnosti, že by to mohla byť nejaká doplnková spoplatnená služba mestského podniku, nie je. Pozrel som si zmluvy a faktúry a nič podobné som nenašiel.

A preto aj toto bude jeden z dôvodov, prečo máme najdrahší odvoz odpadu v rámci celého Slovenska, keď v jednej západoslovenskej dedine si na radnici kúpite za desať eur dvanásť kupónov, vždy na smetiak jeden priviažete a smetiari ho následne vyvezú na 18 kilometrov vzdialenú skládku. (Nehovoriac o tom, že pravidelne bezplatne odvážajú spred každého domu konáre - aj keď ich prichystáte za jednu Tatrovku, že pravidelne odvážajú spred každého domu kovy a že na každom rohu sú 4 zberné kontajnery na papier, plasty, sklo a kovy.) V Bratislave vynesenie jedného smetiaka stojí viac ako 10 eur. Je to tým, že si pracovníci OLO mýlia mestskú akciovú spoločnosť a považujú ju za súkromný podnik? Kde sa to naučili to nemusíme chodiť ďaleko!

Skryť Zatvoriť reklamu