Tri klamstvá miliardárskych developerov

Písmo: A- | A+

Slovenskí miliardárski developeri so svojimi nezmyselnými projektami, s ktorými by nepochodili v žiadnej krajine, kde funguje normálna trhová ekonomika, majú priestor svoje "podnikanie" dokorán otvorený len u nás. Výstavba stoviek bytov, ktoré sa nikdy nepredajú, falošné PR prezentácie, brigádnici najatí, aby v novo dostavaných bytovkách večer rozsvecovali svetlo, rozpadávajúce sa niekoľkoročné stavby, to je dnes realita realitného trhu. Netýka sa to však len bytov, ale aj voľnočasových areálov a to aj v najlukratívnejších oblastiach Slovenska. Príčina je v zlých a predražených službách, platobnej neschopnosti obyvateľstva, nevhodnosti výberu lokality a zamerania konkrétneho rekreačného zariadenia.

Je niekoľko projektov, ktoré ma v poslednom čase zaujali a ich nezmyselnosť sa dá ľahko vysvetliť.

Prvým je budúci zábavný park pána Rattaja z J&T. Zábavný park má stáť sto až stopäťdesiat miliónov eur a Rattaj tvrdí, že bude zbierať zákazníkov v Maďarska, Poľska a Českej republiky. Uvádza, že priemerný návštevník denne minie asi 30 eur. Neviem, kde prišiel k takejto, aj keď orientačnej. sume, ale návštevník z krajín, ktoré sú najviac postihnuté krízou, ťažko do takéhoto zábavného parku pôjde, nie to, že ešte minie 30 a viac eur denne na akúsi horskú dráhu. Pritom na druhej strane uvádza, že v ich ďalších rezortoch, ako je napríklad akvapar,k by chceli dosiahnuť dennú spotrebu návštevníka 100 a viac eur. Tvrdí, že od sto eur je to zaujímavý biznis, teda taký, ktorý sa oplatí. Potom prečo chcú stavať drahý zábavný park, kde človek má minúť tridsať eur? A sto eur pre jednu osobu? K takémuto číslu sa však spomínaní podnikatelia nikdy nedopracujú, prvotný ošiaľ akvaparkov prešiel. Skrachoval napríklad aj ten v  bratislavskom Auparku, hoci je všeobecne známe, že Bratislava je na tom lepšie ako zvyšok Slovenska. Netvrdím, že tie akvaparky, ktoré prežili, nikto nenavštevuje, ale stačí si pozrieť dennú panorámu, ktorú vysiela druhý program RSTV - okrem exponovaných dní prázdnin a víkendov naozaj zívali prazdnotou. Inak za niečo cez sto eur ma výjde v jednej cestovnej kancelárii dovolenka v Číne alebo Mexiku, samozrejme aj s letenkou. A na to, aby som sa poprechádzal po Vysokých Tatrách, nepotrebujem zábavný park. Najväšou drzosťou pána Rattaja je, že na tento projekt chce pýtať finančný príspevok od vlády vo forme stimulov. Pýtam sa, prečo svoje projekty nefinancujú cez svoju banku?

Druhým nezmyslom opäť z kuchyne JaT sú dve veže (máme síce tri veže a to takmer prázdne, ale to iný príbeh), ktoré majú stáť na petržalskej strane medzi mostom Apollo a Starým mostom. Na 26 podlažiach budú mať 69 000 metrov štvorcových kancelárskej plochy a 2200 metrov priestorov pre obchod a služby. Neviem síce pre koho, ale pravdepodobne sem chcú pritiahnúť podnikateľov z Cypru, materskej krajiny ich firiem. Odhadované náklady na jednu vežu sú 46 miliónov eur. Pritom prvú by mala financovať Ingonis V patriaca pod developera HB Reavis, dlžníka Všeobecnej úverovej banky. Druhú vežu má stavať Popper Capital prepojená so skupinou J&T, ktorej spoločníkom je Woodley Investement Limited, na ktorého bolo zriadené záložné právo na celý obchodný podiel spoločníka v prospech záložného veriteľa Tatra Banka. V Bratislave je na prenájom množstvo lukratívnejších kancelárskych a obchodných priestorov, takže tvrdiť, že tieto sa naplnia, je hlúposť alebo jednoducho klamstvo.

Tretím nezmyslom je výstavba troch bytových domov na Nobelovej uici neďaleko bývalej Dimitrovky, ktorú má relizovať firma syna Ľudovíta Černáka, neslávne známeho privatizéra a ministra z čias Mečiarovej éry. V dvoch jedenásť poschodových a jednom osem poschodovom vežiaku tú má byť 394 bytov, podotýkam takmer na zastavanom území existujúceho sídliska, a vytvorených 541 parkovacích miest. Neviem kde. Investor síce predstavil nejaký nejasný zámer, ale 50 existujúcich parkovacích miest, ktoré využívajú obyvateľlia bytoviek má zaniknúť a o podzemných nebola ani zmienka. A koľko miesta potrebuje 541 áut? To by developeri museli zlikvidovať priľahlý park, a ani to by nestačilo. Naprek tomu, že je vydané územné rozhodnutie, na prezentácii nebola predložená dopravná štúdia, hoci je jasné, že v súčasnosti je úzka Nobelova ulica takmer neprejazdná a okrem toho tvorí spojnicu medzi Vajnorskou a Račianskou ulicou a nevyužívajú ju len obyvatelia Bratislavy, ale aj okolitých miest a obcí, ktorí chodia do hlavného mesta za nákupmi a za prácou. Pripomínam, že v územnom pláne Bratislavy je táto lokalita charakterizované ako stabilizované územie. Samozrejme nie sú vyriešené ani zostarnuté inžinierske siete a podľa tunajších obyvateľov je už teraz problém s vodou a elektrinou. Podľa predstaviteľov investora celý projekt bude finacovať akýsi nórsky investičný fond, predtým to bol americký a o dva dni to bude asi ruský. Čo je to nórsky investičný fond? To zástupcia investora nevedeli. Obyvatelia štvrte mi potvrdili, že všetky developerské projekty, ktoré sa realizovali v blízkom okolí dopadli tak, že byty sa nepredávajú a obývané sú tak 20 až 30 percent. Nové Mesto má na podobné nezmyselné projekty proste smolu. A tú smolu má hlavne preto, že na mieste architekta sedí Ing. Jaroslav Kocka, ktorý takéto nezmyselné projekty podporuje. Prečo asi?

Čo majú všetky takéto projekty spoločné? Sú financované výhradne z cudzích finančných prostriedkov takpovedziac na "sekeru." Reklama okolo predaja a ponuky je takmer vždy klamlivá, tak ako vizuálne prezentácie. Takisto klamlivé sú čísla predaja nehnuteľností. Stavať však zdá sa, nie je problém. Stačí mať územné rozhodnutie, stavebné povolenie, toho správneho človeka v banke, poprípade niekoho kto rozhoduje, kam pôjdu vládou usmerňované eurofondy a štátne dotácie a časť z požičaných peňazí zabezpečí vysoký životný štandard. Preto týchto ľudí nemôžeme pomenovať inak ako "štátni miliardári". Sú úzko prepojení a majú nadštandatné vzťahy s predstaviteľmi samosprávy a vlády. Bez štátnej pomoci a finančných injekcií by už totiž dávno boli na ulici - zabudnite na tie reči o šikovnosti v obchodovaní. Nemusím ani pripomínať, že aj svoj doterajší finančný kapitál získali výhradne zo štátnych zdrojov a veľmi divnýmiobchodnými praktikami.

Veď najväčší "smotánkovský" vietor a najokázalejší životný štýl prezentujú ľudia, ktorý majú dlhy na všetky strany a snáď takto chcú prezentovať svoju neschopnosť v podnikaní. Nájdete ich vo svojom okolí, len sa dobre rozhliadnite.

Skryť Zatvoriť reklamu