Tržnica je časovanou bombou Bratislavy

Písmo: A- | A+

Myslím, samozrejme, novú bratislavskú tržnicu. A časovanou bombou je vo viacerých rovinách. Predovšetkým preto, že celé okolie Trnavského mýta vyzerá tak, ako by po ňom prešla ukrajinská armáda, ale aj preto, že prevádzka samotnej tržnice sa stáva životu nebezpečná a jej bezprostredné okolie sa stalo centrom asociálov, alkoholikov, feťákov a drobných zlodejíčkov a to nielen z celej Bratislavy, ale aj blízkeho okolia. Žiadne veselé vykrikovanie trhovníkov, ale depresívne, zúfalé miesto plné stratených existencií.

Teraz však bod po bode.

Samotná budova tržnica by potrebovala okamžitú rekonštrukciu. Nielen budova, ale hlavne interiér a inžinierske siete. Stálo by to však približne 1 milión eur. Tržnica je majetkom mesta, ktoré ju prezieravo dalo do správy mestskej časti Nové Mesto. Veľmi premyslený ťah. Takto sa magistrát zbavil veľkého balvana, inak by ju pravdepodobne zavrel, veď nevedel prevádzkovať ani Starú tržnicu s oveľa menšími nedostatkami. Najpálčivejším problémom je klimatizácia. Tá ktorá zatiaľ funguje, asi na dobré slovo nejakého svätého muža, zažila ešte komunistické časy a naplnená je životu nebezpečným freónom po záruke. Technici sa síce podpísali pod výnimku oprávňujúcu ďaľšie používanie, ale čo bude po vypršaní to sa nechajme prekvapiť. Trápenie je aj s prenajímaním priestorov, okrem niekoľkých priekupníkov so zeleninou a dvoch babiek "kapustárok" a jednej bylinkárky tento priestor nemôžeme nazývať tým pravým slovom TRŽNICA. Jej priestor zaberajú putiky s predajom veľmi lacného a ktoviečím pančovaného vína, ktoré priťahujú spodinu. Výnimkou nie je ani to, že niektorí prenajímatelia za priestory a energie neplatia. Skúste od nich vymáhať takéto pohľadávky!

Tržnicu prevádzkuje Eko podnik, príspevková organizácia miestnej časti Nového Mesta. Aj podľa slov jej riaditeľa Ing. Róberta Molnára je tento stav naozaj vážny: "Zbavte ma tržnice a zbavíte ma 60 percent problémov. Keď sa Vám to podarí, nebude problém postarať sa o čistotu verejných priestorov v celom Novom Meste." Zdá sa však, že vedenie radnice, ale ani poslanci ho nepočúvajú. Alebo im to je jedno? 

Nie je tu však len problém samotnej budovy. Ďaľším klincom do rakvy celého priestoru je krčma, ľudovo nazývaná Sud, ktorá je priamo nalepená na tržnicu. Ako keby tých výčapov nebolo v samotnej tržnici dosť! Sud je tak len ďalším východiskovým bodom pre výjazdy asociálov a kriminálnikov do okolia. Jej "hostia" pravidelne už roky terorizujú potenciálnych zákazníkov ešte pred vstupom do tržnice so slovami: "nemáš cigaretu, nemáš dvadsať centov?" Ak pokrútite hlavou, začnú váš častovať vulgárnymi nadávkami. Ale vráťme sa k Sudu. To naozaj nikomu nevadí, že je to čierna stavba umiestnená na cudzom pozemku? Že táto ohava stojí v centre mesta? Že prinajmenšom zohyzdila samotnú stavbu tržnice a zabrala parkovisko? Lebo pravdu-povediac, nezaregistroval som, že by sa o to niektorí z miestnych poslancov zaujímal. Keby tak urobil každý z obyvateľov len našej mestskej časti - že by si pristavil pri tržnici svoj chlievik, ako by tento priestor vyzeral? A ako vyzerá teraz? Ráno je na neďalekej zastávke MDH smetisko porozbíjaných fliaš, rozkopaných smetných košov, papierov a všadeprítomných zapáchajúcich zvratkov.

No, v tejto chvíli by som nechcel by som byť na mieste riaditeľa Eko podniku. Je štatutár a za všetko je zodpovedný, aj za bezpečnosť tých naozajstných zákazníkov tržnice keď napríklad nedajboh "buchne" freón. To potom bude iný zúfalý ohňostroj. 

Skryť Zatvoriť reklamu