Ako voliť komunálnych poslancov

Písmo: A- | A+

Ako si vybrať toho správneho alebo aspoň takého, ktorý bude čo najmenej škodiť? Mohlo by to vlastne byť jednoduché. Stačilo by, aby každý nádejný komunálny poslanec vyplnil dotazník, ktorý by obsahoval desať otázok a na konci vetu, že tieto údaje svojím podpisom považuje za pravdivé, v prípade klamlivých informácii sa dotyčný vzdáva poslaneckého mandátu.

Dotazník by mohol vyzerať takto:

1. Za ktoré politické strany ste kandidovali(a) v minulosti? Uveďte všetky.

2. Pracujete v nejakom miestnom alebo mestskom podniku? Ak áno aké funkcie zastávate?

3. Pridelili vám niekedy v minulosti obecný byt? Ak nie, máte podanú žiadosť o pridelenie takéhoto bytu? Ak vám tento pridelili, užívate ho dodnes alebo ste ho po skončení verejnej funkcie vrátili?

4. Uveďte súčasné zamestnanie, poprípade uveďte, či máte živnosť alebo firmu. Stačí oblasť podnikania.

5. Bolo alebo je proti vám vedené trestné stíhanie alebo exekučné konanie?

6. Vlastníte nehnuteľnosť v obci, v ktorej kandidujete?

7. Bývate trvale na adrese, ktorú uvádzate na kandidačnej listine?

8. Uveďte svoje majetkové pomery, vlastníctvo nehnuteľností, spôsob nadobudnutia.

9. Uveďte predchádzajúce zamestnania.

10. Ak už ste komunálnym poslancom, uveďte odpočet svojej práce pre obec a občanov.

Ak by tento dotazník nádejní alebo aj súčasní poslanci pravdivo vyplnili, boli by ste nemilo prekvapení, čo všetko by vyšlo na povrch a koľko príživníkov na obecnom majetku máme medzi nami. Koľko ich "pracuje" na nezmyselných a vymyslených pozíciách v miestnych a mestských podnikoch. Koľko skokanov z jednej politickej strany do druhej sa zubami nechtami drží teplého poslaneckého miestečka. Koľkých naháňajú policajti v trestných a exekučných konaniach. Koľkí majú len na oko vybavený trvalý pobyt a na uvedenej adrese, v danej štvrti vôbec nebývajú a o tejto časti mesta nemajú ani poňatia. (A keď sú zvolení, ako žiadajú o pridelenie bytu, lebo veď sú poslancami za danú mestskú časť a nemajú kde bývať?).

A odpočet činnosti? To je skôr zmes nehorázností, ktoré si dokážu komunálni zástupcovia ľudu vymyslieť.

Dotazník by potom mala radnica pravdepodobne hádzať do schránok domácností príslušnej štvrti a iniciovať by to mali sami poslanci. Iste, stojí to nejaké finančné prostriedky na tlač (ostatné by mohli zvládnuť úradníci, máme ich stále na radnici ako maku), ale v porovnaní s tým, čo nás ročne stoja komunálni poslanci na rôznych odmenách, je to zanedbateľná položka. Veď, napríklad, mesačná odmena pre tajomníka miestnej rady v našej miestnej časti Nové Mesto predstavuje 80 % priemernej mesačnej mzdy v Bratislave, takže podľa štatistík je to asi 900 eur, samozrejme čistého. Toľko nemá ani špecializovaný úradník na ktoromkoľvek ministerstve. Pritom tejto práci venuje koľko hodín mesačne, ktoré by ste spočítali na prstoch dvoch rúk.

Komunálne voľby sú síce uprostred jesene, no už teraz by sme mali myslieť na to, akým ochranným faktorom sa brániť proti klamstvám tých z nich, ktorí si od nich sľubujú skvelý džob na ďalšie funkčné obdobie.

Skryť Zatvoriť reklamu