Ako? Populisticky, ako to len o vie. Nebudem reagovať na jeho vyjadrenia, že Bratislavu terajšie vedenie ukradlo. To je škoda slov. Začnem jeho medovými motúzikmi: Parkovanie pre všetkých bratislavčanov zadarmo, bla bla. Asi ho inšpiroval bývalý kandidát na primátora Kočner, ktorý chcel mestskú hmoradnú dopravu pre bratislavčanov zadarmo.
A potom prišla kritika, prečo Bratislavu upratujú externé firmy, keď je už vytvorený mestský podnik technických služieb.
Pokúsim sa to rozpliesť. Ako parkovanie pre Novomešťanov prebiehalo pod kuratelou starostu Kusého? Roku 2012 ako štatutár podpísal založenie Novomestskej parkovacej spoločnosti s.r.o., ktorá mala riešiť rezidenčné parkovanie pre obyvateľov s trvalým pobytom v bratislavskom Novom-Meste. Mimochodom, žiadna iná mestská časť nemala podobnú spoločnosť. A hneď po založení, dal od celej spoločnosti ruky preč, ako by vôbec neexistovala. Na požiadavky miestnych poslancov nereagoval, dozorná rada spomínanej firmy si dokonca nevedela zorganizovať ani pravidelné zasadnutia. Teda totálne ignorovanie zo strany štatutára obce. Spoločnosť dokonca zamestnala riaditeľa. Ten mal svoju kanceláriu, plat a iné výlohy. Ale žiadne kompetencie. Ak aj niekto z poslancov alebo členov dozornej rady, pripravil nejaký materiál, starosta Kusý ignoroval akúkoľvek snahu si čokoľvek osvojiť, čokoľvek presadiť, k niečomu sa vyjadriť alebo čokoľvek pripomienkovať. Takto to trvalo roky. Situácia sa zmenila k lepšiemu až keď do funkcii nastúpili dvaja konatelia zo strany poslancov. JUDr. Richard Mikulec a Ing. Andrej Árva. Ľady sa pohli a zmenila sa aj situácia na magistráte Hlavného mesta Bratislavy, ktoré tiež začalo riešiť celomestskú parkovaciu politiku. A čiastkový, ale iste dôležitý krok je prijatie parkovacej politiky v zóne Tehelné pole. Tam parkovacia politika funguje naozaj ukážkovo. No výsledok práce alebo podpory zo strany Kusého jedná veľká, masívná nula, nulárum. Teraz už bývalí konatelia JUDr. Richard Mikulec a Ing. Andrej Árva dokonca presadili, aby bola napríklad lokalita Dimitrovky zatiaľ vyňatá z celomestskej parkovacej politiky, nakoľko situácia s parkovaním mimobratislavských áut je v tejto lokalite katastrofálna a celomestská parkovacia politika prijde do tejto lokality až za nejaký čas. Samozrejme, spolupracujú na tomto pláne s magistrátom hlavného mesta. A s tým, že sa zaviazali, že v rámci svojich poslaneckých aktivít budú kontrolovať parkovanie. A to sa deje. Vďaka.
Druhým katastrofálnym podnikom starostu Kusého je novomestský Ekopodnik, ktorý bol pôvodne založený na to, aby sa prioritne staral o verejné priestory, čistenie komunikácii, detských ihrísk, pozemkov určených na šport, zábavu a podobne. Tento rok na to dostal viac ako 3 milióny eur. Nie, v žiadnom prípade nechcem nadávať na jeho riaditeľov, ktorých sa od nástupu do funkcie starostu Kusého vymenilo niekoľko. Je to snáď najhoršia funkcia, ktorú môže kto vykonávať a to v rámci celého mesta Bratislavy a celej plejády, miestnych a mestských podnikov. Ste pod totálnym a každodenným tlakom výstrelkov komunálnych nepodarkov. Ten podnik sa totiž musí starať o Tržnicu, ktorá je v katastrofálnom stave a je stratová a stále rovnako hnusná, o stratovú lanovku, i o veľký areál Kuchajdy - lebo ako vieme, Kuchajdou je starosta Kusý posadnutý, aj keď to nie je veľmi vidieť. Na ostatné verejné priestory potom nezostáva veľa času. Áno sú lokality, ktoré sa ako tak revitalizujú, hlavne ako sa hovorí na oko, hlavne tam kde je veľa voličov, ale v našej štvrti si ulice na 90 percent upratujeme sami a Ekopodnik nás navštívi tak maximálne dva krát do roka, napríklad príde pozametať, keď prší alebo fúka silný vietor. To však nie je všetko. Pána starostu totiž hnevá, že napriek tomu, že magistrát založil Technické služby, stále sú tu externé firmy. Nerozumiem však, prečo ten hnev. Veď externé firmy má aj mestská časť Bratislava Nové-Mesto. Ide napríklad o voľnočasový areál Jama, kde som, napríklad, našiel zmluvu na 59 851,10 eura. A viete za čo? Za "Športpark Jama: Zelená strecha, terasa: zalievanie, obnova, dosádzanie, odburiňovanie, vyhrabávanie lístia v jarnom a jesennom počasí, likvidácia biologického odpadu, zazimovanie zelenej strechy, hnojenie." Trávnik sa pritom zalieva pomocou zavlažovacieho systému, napríklad. A takýchto zmluv, či už na orezy stromov alebo iných záhradníckych aktivít za desaťtisíce eur ročne nájdete množstvo. Mimochodom, na čo si platí Ekopodnik paušálne právnickú firmu za takmer 2000 eur mesačne? To, že sa Ekopodnik prioritne - a pod nátlakom starostu Kusého - stará o ovievanie a okrášľovanie najmä samotného starostu, verejné priestory sú na poslednom mieste. A pritom má štyrikrát viac zamestnancov ako podobný podnik v bratislavskej Petržalke. A kto pozná Petržalku vie, že tam žije oficálne trikrát viac obyvateľov, ako v Novom-Meste, a drvivú časť Nového-Mesta tvorí bratislavský lesopark a rozľahlé územie Dimitrovky.
Takže pán Kusý, tá kampaň a kritika je úplne scestná, opäť len potvrdzuje to stále opakované, že aktivista Kusý robí petíce a bojuje proti starostovi Kusému. Už aj ľudia, ktorý s vami kandidovali ako tím v posledných komunálnych voľbách, sa sa vám obrátili chrbtom s výdychom, že sa aspoň z našej mestskej časti porúčate. Dúfam len, že aj z Bratislavy.