Korteši sa rozliezajú ako kobylky

Písmo: A- | A+

Včera to začalo! Ako kobylky sa včera začali rojiť po našej štvrti v bratislavskom Novom Meste korteši, lepšie povedané najaté, predĺžené ruky poslancov - sľubotechien. Pekné vyobliekaní, usmiati, úctiví s poznámkovými blokmi s rukách, po dvojiciach vyzváňali v domácnostiach a podlízavo sa prihovárali ľuďom. V prvej chvíli som si myslel, že sú to ovečky Svedkov Jehovových, ale po príhovoroch som mal jasno.

Chvíľu som ich pozoroval - ako som sa vracal podvečer so psom z lesa. Po skončení rozhovoru s domácimi, pani alebo pánom, sa úctivo pozdravili a trielili k ďalšej domácnosti. Na ulici však už viedli iné reči. Nemusím vám hovoriť aké. Ich názory však nie sú podstatné. Sú to ľudia najatí buď nejakou agentúrou alebo vybratí na inzerát, ktorí za peňažnú odmenu majú prezentovať stále sa opakujúce naučené frázy, plné nezmyselných sľubov a dezinformácií. Podstatné je to, prečo si niektorí kandidáti na poslancov najímajú takýchto pomocníkov a to práve pred komunálnymi voľbami. Túto potrebu majú tí kandidáti, ktorí sa silou-mocou potrebujú udržať alebo získať miesto v miestnom či mestskom zastupiteľstve. A ak si myslíte, že sa tam za každú cenu chcú dostať preto, aby zastupovali záujmy občanov, v lepšom prípade sa trocha prezentovať pred susedmi a kamarátmi, ste na omyle. Tieto funkcie sú pre nich životne dôležité. Sú to bez výnimky ľudia, ktorí by neprežili v bežnom živote. Na pracovnom trhu sú to skrachovanci a ich jedinou možnosťou je cez politickú stranu získať miesto v zastupiteľstve, potom zamestnanie, poprípade sa dostať do dozornej rady alebo predstavenstva v niektorom mestskom podniku a priživovať sa cez svoje kšeftíky na mestskom a miestnom rozpočte, na ktorý sa skladajú obyvatelia mesta. Táto schéma funguje už roky. Od čias, ako sa z mestských podnikov, teda rozpočtových alebo príspevkových organizácií, stali akciové spoločnosti, v ktorých sa každoročne rozkrádajú desiatky miliónov eur, na ktoré sa poskladajú daňoví poplatníci. A celé Slovensko sa potom čuduje, po akých cestách sa jazdí v Bratislave. Krútia hlavami aj obyvatelia tých najchudobnejších dedín z najchudobnejších regiónov. Tak preto potrebujú takíto kandidáti plnú podporu najatých kortešov. Zdá sa totiž, že v kluboch dôchodcov a seniorcentrách sa im už tak nedarí. Našim starkým totiž v minulosti nasľubovali hory-doly, ale majú smolu. Lebo na ich počudovanie, mnohí dôchodcovia majú veľmi dobrú pamäť. Osobne som zažil pri rozhovoroch so seniormi, čo všetko a podrobne si pamätajú - najmä tie rôzne nezmyselné sľuby.

Nuž časy sa menia a poslanci - "sľubotechny" to budú mať čoraz ťažie. Ohlupovať sa nedá donekonečna, hlavne keď všetci voliči vidia, ako si komunálni poslanci plnili svoj poslanecký mandát v danej štvrti, a do koho vreciek utekajú milióny eur z peňaženiek daňových poplatníkov.

Skryť Zatvoriť reklamu