Mizerná účasť na eurovoľbách a čísla, ktoré vás šokujú

Prečo sme kritizovaní za takú slabú účasť voličov v terajších eurovoľbách? Nie som prekvapený a obyvateľom Slovenska sa ani nedivím. Z každej strany a z najširšieho politického spektra a vekovej kategórie voličov počúvam hlasy, že europarlament je úplne zbytočná inštitúcia a akési dobre platené odložisko pre buď skrachovaných politikov alebo pre takých, ktorí si chcú výrazne prilepšiť k dôchodku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Názory sú aj ostrejšie a to v tom zmysle, že na čo nám je Európska únia. Je pravdou, že výhody spoločnej európskej politiky normálne pracujúci obyvateľ takmer nepociťuje. Najviac kritizované je totiž, úprimne si povedzme, choré a určite nie spravodlivé, prerozdeľovanie peňazí určené pre jednotlivé krajiny. Na druhej strane, ale to výlučne náš problém, je ich čerpanie. Sú oblasti, kde musíme veľkú časť eurodotácií vrátiť, pre zle vypracované projekty, zlé čerpanie alebo ich zámerné blokovanie zo strany ministerských úradníkov. Panuje aj všeobecný názor, že peniaze z Únie sú určené výhradne finančným skupinám a veľkopodnikateľom s pochybnou povesťou, ktorí však podporujú vladu. Médiá častokrát dávajú týmto názorom za pravdu a odhaľujú čerpanie eurodotácií na absurdné a nezmyselné projekty. Dobré myšlienky a plány tak zapadajú prachom a keď sa to stáva príliš často, dôvera, že sa vďaka Únii posunieme o krok ďalej sa rozplýva. Na druhej strane zase ľudia vidia, na čo všetko je Brusel ochotný vyhodiť spoločné peniaze. Skúste potom presvedčiť voličov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nízku účasť pripisujem aj tým niektorým postavičkám na kandidátkach jednotlivých strán. Ak chcú presvedčiť voličov mali by v centrálach pouvažovať, koho vlastne nominovať. Tým nemám na mysli smiešne straničky a strany z politicko-historického smetiska typu Slota, Golonka alebo Tittel s Rafajom, ale parlamentné strany a ich kandidátov. Sú medzi nimi tí, ktorí v Bruseli pôsobia už nejaký ten rok a zatiaľ zo svojich hláv nevyprodukovali nič a keď tak len hanbu. O pánovi Miroslavovi Mikolášikovi ani nepočuť, pýtal som sa veľa ľudí a netušia ani kto to je a z tých perál, ktoré vypadávajú z úst pani Moniky Flašíkovej Beňovej sa neraz smiala celá Európa. Rádovo síce získali desaťtisíce hlasov, ale prepočítajte si ich na takmer 4 milióna oprávnených voličov a budete mimoriadne prekvapení, aké percento obyvateľov Slovenska vlastne zastupujú. Údaje o viac ako 600 000 voličoch síce niekde zmizli, ale na Slovensku je to tak. Takže spomínaný Miroslav Mikolášik zastupuje necelých 0,8 percenta, Monika Flašíková-Beňová necelých 1,3 a víťaz v počte hlasov Maroš Šefčovič asi 1,8 percenta oprávnených voličov. Rebríček uzatvára Józef Nagy s podporou približne 0,3 percenta voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Aspoň vieme akú dôveru požívajú novozvolení poslanci európskeho parlamentu a akú vážnosť tejto inštitúcii vyjadrili obyvatelia Slovenska.

Robert Puk

Robert Puk

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  250x

Som projektový pracovník o.z. Projekt fórum, predtým som pracoval pre rôzne média, Slovenský rozhlas, Hospodárske noviny, Roľnícke noviny so zameraním na životné prostredie, ale neskôr mi pribudla aj ekonomika. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu