Smer, strana privatizérov a finančných skupín

Písmo: A- | A+

O tom, že stranu Smer stvorili bývalí privatizéri z Mečiarovho okolia a finančné skupiny, už nepochybuje čoraz viac obyvateľov Slovenska. Stalo sa tak koncom deväťdesiatych rokov, keď začala blednúť popularita HZDS a SDĽ. Práve politici z týchto strán tvorili jadro novovznikajúcej strany.

Fabriky boli vytunelované, zdevastované podľa vzoru VSŽ a privatizéri potrebovali nový priestor a na svoje "podnikanie" potrebovali štátny rozpočet. Napriek veľkým finančným zdrojom sa nikdy nepokúsili presadiť na čoraz viac otvorenom európskom trhu. Pýtate sa prečo? V ktoromkoľvek západoeurópskom štáte kde panujú transparentné pravidlá podnikania by za niekoľko týždňov skrachovali a ocitli by sa na dlažbe. Samozrejme, že drvivá časť privatizérov uvítala vstup Slovenska do Európskej únie, ale to len preto, aby mohli na svoje rôzne, nezmyselné a častokrát nezrealizované projekty čerpať eurofondy. O tom sa takmer dennodenne presviedčame. Projekty na čerpanie finančných zdrojov z eurofondov totiž v drvivej väčšine neposudzuje Brusel, ale podľa zamerania jednotlivé ministerstvá. Len v mizivej miere sa projekty odovzdávajú na adresu Európskej komisie.

Takže, ktorá strana ovláda ministerstvá, tá prideľuje aj finančné zdroje. Dosť veľká časť eurofondov sa pritom musí vracať a to len preto, lebo žiadatelia, napriek tomu, že majú podporu vládnej strany, nie sú schopní nielen že napísať projekt, ale ani vymyslieť, čo by asi tak mohli zrealizovať. Problémom je, že okolo vládnych strán sa vždy pohybujú podnikatelia alebo komunálni politici, ktorí by v normálnom trhovom prostredí nezarobili ani na slanú vodu.

A aby diletantstvu strany Smer v podobe privatizérov a finančných skupín nebolo dosť, na štátnom rozpočte sa najnovšie chce priživiť aj československý privatizér a miliardár Andrej Babiš. Slovenskej vláde sa vyhráža, že ak nedostane 58 miliónov eur v podobe odpustenia daní, prepustí 800 zamestnancov. Naopak, ak ich dostane investuje 300 miliónov eur do novej prevádzky na výrobu čpavku. Dodáva ešte, že ak mu vláda nevyjde v ústrety, výrobu presunie do Čiech alebo do Nemecka. Tieto vyhrážky považujem za chvíľkové pomätenie mysle. Myslím si, že jeho bývalí nadriadení ho dobre vyškolili, ako využiť naivnosť ľudí. A pritom by tu stačil obyčajný sedliacky rozum. Žiadnu prevádzku nezavrie, nič nepresunie. Chemická fabrika nie je automobilka, ktorú postavíte za šesť mesiacov. Duslo Šaľa je jeden z najmodernejších chemických závodov s mnohými prevádzkami dômyselnou technológiou a širokým sortimentom výroby. Samotná výroba čpavku je náročný proces, tak by som rád vedel, kde nájde 800 vyškolených a skúsených chemických robotníkov? Okrem toho, mzdové náklady v Česku, ale hlavne v Nemecku sú niekde úplne inde. Okrem toho viete si predstaviť človeka typu Andrej Babiš ako podniká v Nemecku? Ja teda nie, ani v najbujnejšej fantázii. Nakoniec, prečo tak neurobil doteraz? Zaujímavé je, že Babišova požiadavka prišla takmer zo dňa na deň, z minúty na minútu, keď bol za ministra hospodárstva vymenovaný Ing. Pavol Pavlis, ktorý v 90. rokoch pôsobil s Andrejom Babišom vo firme, ktorá sa zaoberala obchodovaním s poľnohospodárskymi produktami a hnojivami.

Spomínané typy podnikateľov môžu podnikať len v priestore postkomunistických krajín, tak ako Mečiarovi privatizéri a finančné skupiny. Len tu nájdu skorumpovaných politikov a úplatných úradníkov. A aby toho nebolo dosť, ich finančné skupiny nie sú ochotné na Slovensku platiť ani cent daní, nakoľko sú registrované v daňových rajoch, najčastejšie na Cypre.

Preto mi ukážte v Európe takú stranu ako Smer, ktorá je prepojená výhradne na privatizérov, finančné skupiny a veľkopodnikateľov a ktorá poslúcha ich príkazy. Zo začiatku sa zdalo, že jej líder Róbert Fico je silná osobnosť a chlap, ktorý vie udrieť do stola. No podľa jeho vystúpení, hlavne v poslednom období, však vidieť, že je to len ustrašená bábka v rukách bohatých.

Skryť Zatvoriť reklamu