Čo vidieť v Benátkach 10x INAK

O tom, čo treba vidieť v Benátkach za jeden deň, ak ste tam prvý krát a ste štandardný turista, som už písala (https://pukajova.blog.sme.sk/c/430173/co-vidiet-v-benatkach-za-1-den.html) .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Teraz by som Vám chcela predstaviť Benátky z iného pohľadu. Tentokrát sme tu strávili 4 pokojné dni a snažili sme sa vyhýbať typickým bodom záujmu každého turistu v zmysle hesla # RESPECT ENJOY VENICE. Toto heslo vytvorili domáci, ktorých tu žije asi 60 000, aby chránili Benátky pred návalmi turistov (25 miliónov ročne), jeho históriu a tiež svoj každodenný život. Aby ostali Benátky pokojným miestom pre život jeho obyvateľov a turisticky udržateľné, mali by sme byť ohľaduplní a neostať stáť hocikde kvôli fotke, pričom bránime prechodu iným ľuďom, nerušiť iných hlukom, plávaním v kanáloch či nahotou, objavovať aj skryté a menej známe miesta, ochutnávať miestnu kuchyňu a nejesť svoje jedlo na schodoch, kupovať iba originálne produkty od miestnych umelcov, nekŕmiť holubov, neznečisťovať prostredie a dodržiavať základné zásady slušného správania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Benátkach sme už niekoľko krát boli a hlavné turistické ciele máme prejdené. Preto sme sa teraz rozhodli, že spoznáme aj miesta, kam turisti bežne nezavítajú. O to viac nás tieto miesta prekvapili, pretože ide o rovnako krásne uličky, kostoly, ostrovy, len je tam menej turistov. Nižšie uvediem miesta, ktoré môžete navštíviť namiesto notoricky známych turistických cieľov:

1. Ostrovy Murano a Burano / ostrovy Lido, San Lazzaro, San Michele, Giudecca, San Giorgio Maggiore, Sant´Erasmo, Le Vignole, Torcello

Ak ste už videli najznámejšie ostrovy Murano (preslávený sklárskym priemyslom) a Burano (ostrov farebných domčekov a čipky), kúpte si celodenný alebo niekoľko denný lístok na loď (40 EUR na 3 dni) a vydajte sa na jeden z mnohých okolitých ostrovov, kam často premávajú lode. Ostrov Lido je známy svojou dlhou piesočnou plážou a filmovým festivalom. Požičajte si bicykel, najlepšie elektrobike v požičovni hneď ako vystúpite z lode a prejdite týmto 13 km dlhým ostrovom až do starobylej časti Malamocco. Prejdete okolo pláže, krásnych víl, filmových budov a luxusných hotelov aj centrom plným barov a reštaurácií.

SkryťVypnúť reklamu
Elektrobikom aj po pláži
Elektrobikom aj po pláži 

San Lazzaro je maličký ostrov, kde je kláštor arménskych mníchov, ktorý slúžil ako útočisko malomocných. Prehliadka je iba raz za deň (15:25 hod. ) a nedá sa tu voľne pohybovať, tak si návštevu dobre naplánujte. San Michele je ostrov, na ktorom je za tehlovou stenou iba cintorín. Stále tu pochovávajú obyvateľov lagúny. Ak hľadáte pokojné miesto pre oddych, tu ho nájdete. Giudecca je ostrov, ktorý navštevujú domáci hlavne kvôli úradom a kostolom. Kedysi tu žili guidici, židia vyhnaní z mesta. Je odtiaľto výhľad na Benátky a sídlia tu luxusné hotely Cipriani a Hilton.

Posilnenie na ostrove Giudecca
Posilnenie na ostrove Giudecca 

San Giorgio Maggiore je známy najmä kvôli majestátnej bazilike, ktorá leží presne oproti námestia sv. Marka. Sant´Erasmo a Le Vignole sú poľnohospodárske ostrovy, kde sa pestuje väčšina ovocia a zeleniny, ktorá sa predáva v Benátkach. Torcello je dnes už takmer neobývaný ostrov a môžete navštíviť baziliku, kedysi to bol však najobývanejší ostrov lagúny, sídlo biskupa a žil tu aj Hemingway.

SkryťVypnúť reklamu

2. Bazilika sv. Marka / Dóžov palác

Bazilika sv. Marca (5 EUR) je asi najkrajšou stavbou celých Benátok a ak ju chcete vidieť zvnútra, budete musieť vystáť dlhú radu. V stavbe sa miesi byzantský, gotický a renesančný sloh. Baziliku prezývajú aj zlatá bazilika kvôli zlatým mozaikám na strope. Ale nie je to jediná budova, ktorá Vás dokáže ohúriť. Menej turistov navštevuje Dóžov palác.

Dóžov palác
Dóžov palác 

Palazzo Ducale je sídlom Benátskej republiky a v minulosti bol sídlom súdu a všetkých najvyšších úradov kedysi samostatného štátu Benátky. Dnes tu je múzeum a vstupné je 20 EUR. Zaujímavosťou je, že ide o ojedinelý palác, ktorý neobklopovali obranné múry. Šlo o preukázanie dôvery voči benátskemu ľudu. Nájdete tu najväčšiu rokovaciu miestnosť v Európe pre 1800 členov (Sala del Maggior Consiglio, 54x25 metrov), ktorá je bohato zdobená a tiež najväčšiu maľbu na plátne, Tintorettov obraz Raj (7x22 metrov).

SkryťVypnúť reklamu
Dóžov palác, v pozadí najväčší obraz na plátne Raj
Dóžov palác, v pozadí najväčší obraz na plátne Raj 

Zážitkom je aj prejsť cez most nárekov do väzenia, ktoré malo olovenú strechu a bol tu uväznený aj Casanova.

3. Most Rialto / Most vzdychov

Most Rialto je najznámejší most v Benátkach. Typická benátska biela stavba je mostom neobvyklého tvaru, no pre nutnosť prieplavu lodí a gondol v kanáli Canal Grande, bolo nevyhnutné vyriešiť architektúru jeho stavby tak, aby umožnil prieplav. Bolo to obchodné centrum, pretože tu vykladali tovar z Orientu a sídlili tu banky. V súčasnosti sa na ňom nenachádza len priechod pre chodcov, ale aj niekoľko obchodoch, občas umelci a jeho snímka vám v cestovateľskom albume nemôže chýbať. Ale skúste si obzrieť nemenej známy most vzdychov Ponte dei Sospiri. A to z mosta Fondamenta della Catolica. Pretože všetci ho chcú vidieť ale väčšina turistov sa tlačí na nábreží na moste Ponte della Paglia. Tento názov dostal most podľa toho, že väzni sa mohli posledný krát pozrieť na Benátsku lagúnu a povzdychnúť, pretože sa z väznice živí nedostali. Mimochodom, v Benátkach je približne 400 mostov a v podstate vždy keď prejdete cez most, prejdete na iný ostrov.

Výhľad z Mosta vzdychov
Výhľad z Mosta vzdychov 

4. Campanile di San Marco / Campanile di San Giorgio Maggiore

Campanile di San Marco je najznámejšia veža, má 99 metrov. Počas svojej existencie plnila úlohu delostreleckej strelnice pri obliehaní Benátok, odbíjala čas, plnila úlohu majáku pre lode plaviace sa po lagúne. Horná zvonica, ktorá je dnes rozhľadňou pre turistov, disponuje zvonmi, z ktorých najväčší Marangona disponuje váhou 3,6 tony. Zvon Nona váži 2,5 tony a jeho zvuk oznamoval poludnie. Aj ďalšie zo zvonov ako Maleficio, Mezza Terra, alebo Trottiera oznamovali odlišnú udalosť, či už to boli zasadnutia vlády, alebo popravy. Práve na Kampanile v roku 1609 predviedol Galileo Galilei svoj vynález, ďalekohľad. Vstupné je 8 EUR. Na to, aby ste mali výhľad na Benátky zo zvonice, nemusíte stať v dlhom rade na námestí sv. Marka. Prejdite loďou na ostrov San Giorgio Maggiore, kde je takmer rovnako vysoká zvonica, vstupné je iba 3 EUR a uvidíte z nej aj námestie sv. Marca. Vstup do baziliky je zdarma.

Bazilika San Giorgio Maggiore
Bazilika San Giorgio Maggiore 

5. Lokálne obchodíky v uličkách / Luxusný obchodný dom Fondaco dei Tedeschi

Aj nakupovanie tu má dva rozmery. Buď sa môžete motkať po úzkych uličkách a nakuknúť do množstva malých obchodíkov s rôznym tovarom alebo umeleckými predmetmi alebo navštívte najluxusnejší obchodný dom v Benátkach, pri moste Rialto. Nájdete tu svetoznáme značky a WC zdarma.

6. Platené výhliadky / výhliadka z obchodného domu Fondaco dei Tedeschi

Ak chcete vidieť Benátky z výšky, musíte si zaplatiť vstup do baziliky alebo zvonice ale je tu aj iná možnosť. Obchodný dom Fondaco dei Tedeschi má na najvyššom poschodí terasu, ktorá je zdarma. Vstup je regulovaný, aby nebola terasa preplnená, preto odporúčam skorší doobedný čas návštevy. Odtiaľto máte most Rialto a Canale Grande ako na dlani. Toto miesto bolo kedysi prekladiskom pre orientálný tovar.

Výhľad z terasy
Výhľad z terasy 

7. Lokálne trhy a street food / Michelinovské reštaurácie

Ak tiež radi ochutnávate lokálny street food na miestnych trhoch, je tu mnoho známych miest, ako napr. Pescheria pri Rialte, kde nájdete čerstvé ryby, ovocie aj zeleninu už od roku 1100. Ale v tejto mekke kvalitného jedla vyskúšajte aj Michelinovskú reštauráciu alebo aspoň takú, ktorá je zaradená v Michelin Guide. Takých je v Benátkach mnoho a možno Vás prekvapia aj cenou. Za obed pokojne zaplatíte 20 EUR, čo je možno menej, ako by ste čakali. Odporúčam reštauráciu Venissa na ostrove Mazzorbo.

Obed v reštaurácii Venissa
Obed v reštaurácii Venissa 
Večera v reštaurácii Gatto Nero
Večera v reštaurácii Gatto Nero 

8. Centrum / Okraj

Kanály a úzke uličky neuvidíte len v okolí námestia sv. Marca ale aj na opačnej strane Benátok, kde takmer nie sú turisti. Napríklad časť Cannaregio, kde je židovské Ghetto, 4 synagógy, krásna bazilika Chiesa dei Gesuiti, kde je Tizianov obraz Umučenie sv. Vavrinca alebo jeden z dvoch mostov bez zábradlia (Fondamenta s. Felice).

9. Gondoly / vaporetto

Gondoly sú 10 metrov dlhé, 1,5 metra široké, vážia 350 kg a skladajú sa z 280 častí. Dnes ponúka svoje služby asi 400 gondolierov. Polhodinová jazda na gondole vyjde na 80 EUR a môžete si priplatiť aj za speváka. Je to určite zážitok ale ak sa chcete presúvať lacnejšie alebo sa previesť Canalom Grande, stačí nastúpiť na vaporetto č. 1 a ak sa Vám pošťastí, budete sedieť na prvom sedadle. Táto 2,5 km dlhá trasa stojí za to.

10. Leto, karneval, víkendy / pracovné dni, jar, jeseň

Benátky sme navštívili v rôznych obdobiach. Cez leto, počas jarného karnevalu, počas víkendov. Vždy boli plné. Ale v strede októbrového pracovného týždňa to bolo oveľa lepšie a počasie bolo ešte stále krásne. Takže ak máte na výber, smerujte návštevu na pracovné dni mimo letných mesiacov, lebo by Vám davy turistov mohli pokaziť zážitok.

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu