Čo vidieť v Edinburghu za 2 dni

Ďalší z našich splnených snov. Mesto, ktoré nás očarilo viac, ako sme čakali, mesto, ktoré spája s Bratislavou priamy let a už za 2,5 hodiny a 40 EUR za spiatočnú letenku viete kráčať po stopách Harryho Pottera.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

My sme mali letenky trochu drahšie (jedna za cca 100 EUR za obojsmernú) ale chceli sme využiť predĺžený novembrový víkend bez čerpania dovolenky, preto sme si trochu priplatili za napasovanie sa do termínu. Ubytovaní sme boli hoteli Leonardo Royal Hotel Edinburgh za 380 EUR pre dvoch na tri noci. Ubytovanie sa hýbalo od cca 200 EUR pre dvoch, ale tiež sme si priplatili za 4 hviezdičky a lokalitu - asi 1 km od centra. Tento hotel bol v roku 2017 kompletne zrekonštruovaný, a to veľmi štýlovo. Ak chcete ušetriť 10% z ceny ubytovania cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/23_8/belusr50, nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-) Akcia platí iba na prvé ubytovanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hotel Leonardo
Hotel Leonardo  (zdroj: Roman Beluš)

Z letiska

Vo štvrtok večer sme pristáli v Edinburghu. Do centra sa z letiska dostanete linkou Airlink 100, ktorá premáva 24 hodín denne, 7 dní v týždni, každých cca 10 minút. Zastávku nájdete ľahko, je hneď pri východe z letiska. Lístok kúpite v autobuse, buď jednosmerný za 4,5 GBP alebo obojsmerný za 7,5 GBP. Dá sa platiť cash alebo bezkontaktne kartou (aj keď mne platba neprešla). Hotovosť sme vybrali z bankomatu na letisku. Cesta do centra trvá asi 20 minút. Zastávky sú letisko (nástupište 19), Maybury, Drum Brae, Edinburgh Zoo, Murrayfield, Haymarket, West End, Princes St, Waverley Bridge. Viac na https://lothianbuses.co.uk/timetables-and-maps/timetables/100. Už po ceste z letiska mi srdce plesalo, aj keď už bolo po polnoci, pretože Británia je moja srdcovka. Tie typické anglické taxíky, double deckre, domy... Hotel sme ľahko našli, takže hneď sme zalomili do postele plní očakávaní z ďalšieho dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Ale aby sme vedeli do čoho ideme, povedzme si niečo viac o Škótsku a Edinburghu.

Škótsko je jedna zo štyroch krajín, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Rozkladá sa v severnej časti ostrova Veľká Británia a na vyše 790 okolitých ostrovoch. Škótsko má vyše 5 miliónov obyvateľov. Má svoju samostatnú vlajku, modrú s bielym uhlopriečnym krížom svätého Ondreja (najstaršia používaná národná vlajka), a znak – červeného leva na zlatom podklade s dvojitým červeným ľaliovým lemom. Škótsko má samostatný právny systém, nezávislý od Anglicka, Walesu a Severného Írska a stále disponuje samostatnými súdnymi právomocami vo verejnom i súkromnom medzinárodnom práve. Táto nezávislosť škótskeho práva, spoločne so samostatným vzdelávacím systémom a škótskou cirkvou sú faktormi, ktoré už od čias zjednotenia pomáhajú prežiť škótskej kultúre a národnej identite. Bodliak, rastlina charakteristická pre Škótsko, sa objavuje na mnohých jeho symboloch a logách, aj na bankovkách. Za symbol krajiny býva považovaný aj vres. Nezabudnime aj na škótske sukne. Tartan je tkaná látka so špeciálnymi vzormi, pričom každý vzor zväčša symbolizuje niektorý zo škótskych klanov. Tartan je kockovaná látka, ktorá sa využíva hlavne na výrobu klasického škótskeho oblečenia- kiltu. Okrem kiltu pozostáva tradičné oblečenie škótov z bielej košele, čiernej vesty, kapsičky- „sporran“ (slúži namiesto vrecka), bielych podkolienok a čiernych (hnedých) topánok- „brogues“. Za pravou podkolienkou nosia škóti dýku zvanú „Sgian Dubh“. Tá symbolizuje príchod človeka s dobrými úmyslami, ktorý svoje zbrane neskrýva- dýku je vidno. V Škótsku je nespočetné množstvo klanov (starých rodín), ktoré sa v minulosti museli nejako odlišovať a to práve rôznofarebnou kombináciou tartanov. Existuje cca 3500 až 7000 tartanov, z toho sa približne 150 vytvorí každý rok. Všetky vzory eviduje národný register- Škótsky úrad pre tartan. Medzi najznámejšie klany patria: Wallace, Crawford, Campbell, Scott, MacDonald, Armstrong, MacKay, MacLean, Mackenzie, Boyd, Mackintosh, MacLeod, Douglas, Bruce, Stewart, MacGregor, Buchanan. V podstate každý človek, ktorého priezvisko sa začína typickým „Mac“ alebo „Mc“ má svoj pôvod v Škótsku. Typické meno Škótov, pochádzajúce z gaelčtiny je v preklade „son of“, napr.: MacLean- syn Leana.

SkryťVypnúť reklamu
Gajdy počuť odvšadiaľ
Gajdy počuť odvšadiaľ (zdroj: Roman Beluš)

Známym škótskym artiklom sú aj haggis (podobné našim hurkám) a whisky. Starí Kelti ju nazývali živou vodou „uisge beatha“ a používali ju ako všeliek. Aj keď treba priznať, že Kelti si ju do Škótska priviezli z Írska, tej pravej whisky sa dnes hovorí jednoducho „scotch“. Jednoducho preto, že škótski mnísi jej výrobu priviedli k dokonalosti. Kedysi pálená v kláštoroch, neskôr ilegálnych páleniciach roztrúsených po celej krajine, dnes sa v krajine v menších či väčších páleniciach vyrába viac než 300 rôznych značiek. Vynechať návštevu pálenice v Škótsku by bol hriech a veľká škoda. Hľadať dlho netreba, ak pôjdete rovno za nosom, skôr či neskôr na nejakú natrafíte. V hľadaní vám môžu pomôcť čiernou hubou - alkoholičkou obrastené stromy. Vyskytuje sa tam, kde sa páli whisky a daňovým kontrolórom kedysi „pomáhala“ v odhaľovaní ilegálnych páleníc. Škótsku whisky (najmä ak ste v Škótsku a nie ste Američan) si nepýtajte „on the rocks“. Budete považovaný za barbara. Scotch sa pije z pohára so širokým dnom, ktorý si chytíte zospodu do dlane, teplo ruky uvoľní arómu a vy si drink vychutnáte. Ak vám je prisilná, nezaškodí pár kvapiek („povolená“ je až 1/5) vlažnej vody na zjemnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššou horou celého pohoria je Ben Nevis s výškou 1344 m. n. m, ktorý často nájdete zasnežený. Na kopcoch môžete uzrieť aj Highland cows, teda slávne škótske ryšavo-dlhovlasé kravy. Škótsko je známe svojimi ľadovými jazerami (lochmi), ktoré na severe vytvárajú značnú riečnu sieť. Loch Ness, druhé najväčšie jazero v Škótsku s plochou 56 km2 (prvé je Loch Lomon), je od Edinburghu vzdialené 155 míľ (250 km). Škótsko však prinieslo svetu oveľa viac. Istý Škót menom Alexander Flemming vynašiel penicilín, ďalší zas chloroform, alebo napríklad telefón, či bicykel. Dokonca aj Harry Potter je Škót, „narodený“ v jednej z edinburghských kaviarničiek. Už v 12. storočí si vraj pastieri krátili čas na paši tým, že drevenými palicami triafali kamene do zajačích dier. Kolískou moderného golfu je inak nenápadná dedina St. Andrews, hrávalo sa tu už pred 600 rokmi. Niet sa preto čomu čudovať, že tu nájdete golfové ihrisko takmer v každej dedine. V celej krajine je ich viac než 550. Šľachta a panovníci v Škótsku si celé stáročia budovali po celej krajine nedobytné hrady, aby ochránili seba a svoje rodiny. Na území Škótska by ste v minulosti napočítali okolo tri tisíc hradov, zámkov a pevností. 

Hlavným a druhým najväčším mestom Škótska je Edinburgh, ktorý je zároveň jedným z najvýznamnejších európskych finančných centier. Najväčšie mesto Škótska je Glasgow, ležiace v srdci aglomerácie Greater Glasgow, kde je sústredených približne 40 % škótskeho obyvateľstva. Edinburgh pre svoj bohatý kultúrny život nazývajú aj Atény severu. Pre svoje svojrázne usporiadanie a ohromnú kolekciu stredovekej a georgiánskej architektúry, je často považované za jedno z najmalebnejších miest v Európe. Edinburgh je nádherné romantické stredoveké mesto, ktoré je od roku 1995 zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Narodil sa tu celý rad významných osobností, ako vynálezca telefónu A. G. Bell či najznámejší škótsky spisovateľ a národný hrdina Walter Scott. Edinburgh je najzelenejším mestom v UK. Toto mesto s rozlohou 259 km² má až 112 parkov. Prvý kráľ Veľkej Británie, James I sa narodil práve na Edinburghskom hrade. Mesto tiež stojí na siedmych kopcoch presne ako Rím a Moskva. Každý rok mesto navštívi približne 13 miliónov turistov z celého sveta. Teraz už snáď máme základnú predstavu o Škótsku a môžeme si ukázať, čo vidieť v Edinburghu za 2 dni.

Prvý deň

V piatok sme sa rozhodli začať deň (ako inak) anglickými raňajkami. V hoteli sme síce zaplatené raňajky nemali, ale dali sa doplatiť na mieste aj na jeden deň, tak sme to využili. Slaninka, hashbrown, vajíčka, fazuľky v rajčinovej omáčke, grilovaná rajčina, párok, toast a anglický čaj. To všetko v útulne zariadenom salóniku s veľkým oknom, cez ktoré sme pozorovali škótske ráno. To nás dostatočne nabudilo na potulky mestom.

Anglické raňajky nesmeli chýbať
Anglické raňajky nesmeli chýbať (zdroj: Roman Beluš)

Po asi 10 minútach chôdze sme prišli na známu obchodnú ulicu Princes Street. Ak ste sem prišli nakupovať, toto je to správne miesto. Z tejto ulice je aj krásny výhľad na hrad a tiež na staré mesto.

Ulica Princes Street
Ulica Princes Street (zdroj: Roman Beluš)

Po jednej strane ulice sú obchody a po druhej park Princes Street Gardens. Ak si nájdete čas a bude Vám priať počasie, poprechádzajte sa po tomto parku. Na jednom konci je kostolík so starým cintorínom, po parku behajú veveričky, na jar tu vysádzajú kvetinové hodiny a nájdete tu aj známy Scott Monument, 61 metrov vysoká gotická veža, ktorá bola postavená na pamiatku slávneho spisovateľa Sira Waltera Scotta. Kvôli výhľadu musíte zdolať 287 točitých schodov.

Scott Monument
Scott Monument (zdroj: Roman Beluš)
V pozadí Scott Monument
V pozadí Scott Monument (zdroj: Roman Beluš)

Blízko je Národná galéria moderného umenia (vstup zdarma), ktorá je obklopená unikátne štruktúrovanou záhradu, ktorá má vyzerať ako vlny, oblaky a iné geologické útvary.

Národná Galéria a v pozadí Staré mesto
Národná Galéria a v pozadí Staré mesto (zdroj: Roman Beluš)

Do starého mesta sme sa dostali cez uličku Cockburn Street. Tu sme si uvedomili, že toto mesto je ako z filmu o Harrym Potterovi a vidno, že vlastne v tomto meste bol tento príbeh písaný. Ulička viedla hore kopcom, lemovali ju typické anglické domy, v každom bol obchodík alebo reštaurácia, každý dom mal inú farbu. Neviem, ako to je v Edinburghu v iných ročných obdobiach ale mne sa veľmi páčilo, že sme zažili mesto na jeseň. Jeseň presne zapadla do toho starodávneho koloritu mesta. Na tejto ulici sme sa tiež potrebovali trochu zahriať a tak sme vošli do jednej kaviarne, kde sme si vychutnali šálku kávy a čaju a koláčik, sedeli sme pri okne a len tak sledovali túto ulicu.

Koláčik na Cockburn street
Koláčik na Cockburn street (zdroj: Roman Beluš)
Cockburn street
Cockburn street (zdroj: Roman Beluš)

A nájdete tu aj múzeum Harryho Pottera, kde si môžete kúpiť sveter, prútik alebo iné filmové rekvizity. Cockburn Street ústi do známej ulice Royal Mile.

Na jednom konci je ohraničená hradnou skalou - Edinburgh Castle a presne po jednej míli skončíte pri jednej z oficiálnych kráľovských rezidencií Holyroodhouse Palace, nad ktorou sa týči vyhasnutý vulkán Arthur´s Seat. Ulica je situovaná v starom meste a je lemovaná starými kamennými budovami a dláždenými nádvoriami. Nájdete tu napríklad Whisky Heritage Center, kde sa dozviete veľa o výrobe pravej škótskej whisky alebo Svet iluzií (World of Illusions) (15 GBP). Už pred vyše 150 rokmi toto observatórium ponúkalo ako verejnú atrakciu možnosť sledovať cez premyslenú sústavu šošoviek ľudí po celej Royal Mile a jej okolí. V zavretej tmavej miestnosti sa prenáša obraz z týchto šošoviek na veľkú bielu drevenú dosku a poskytuje panoramatický pohľad na celé centrum. Na nižších poschodiach je múzeum plné všemožných optických klamov a iných zaujímavostí, ktoré dokážu zmiasť zmysly človeka. Na Royal Mile sa môžete vydať aj do podzemia starého Edinburghu – Mary King´s Close (15 GBP). Dozviete sa ako sa žilo v stredoveku a uvidíte ako mesto fungovalo bez kanalizácie. Prvý bohatý obyvateľ Edinburghu, ktorý vlastnil splachovaciu toaletu si ju nainštaloval presne oproti vchodovým dverám a bez ďalších dverí. Dokonca vyberal vstupné za to, že sa susedia chodili na tento výdobytok pozrieť. Kto má rád krídelka, odporúčam reštauráciu Wings, kde si prídu na svoje milovníci tohto jedla. Viac na http://wingsedinburgh.com/. Na Royal Mile sme si pozreli aj katedrálu St Giles, ktorý je tiež známy ako High Kirk of Edinburgh a nesie meno po patrónovi mesta. Vstup je zdarma. Ďalšou zastávkou bola ulica Victoria street. Táto ulica bola inšpiráciou pre Šikmú uličku, ktorá je známa z Harryho Pottera. Veterná ulica plná farebných budov vás prevedie zaujímavými obchodíkmi a kaviarňami a na jej konci sa ocitnete na Grassmarket, kde si môžete dať chutný obed, či pivo v kvalitných reštauráciách a krčmách. Táto ulica je zároveň najfotografovanejšia ulica v meste. Aj tu môžeme odporučiť reštauráciu Oink, kde ponúkajú trhané bravčové mäso v žemli.

Victoria Street
Victoria Street (zdroj: Roman Beluš)

Kúsok od Victoria Street, na ulici George IV Bridge je kaviareň Elephant house, kde J.K. Rowlingová napísala prvú z čarodejníckych kníh. Zaujímavé je, že mená si požičala z blízkeho cintorína Greyfriars Kirkyard. Cintorín vznikol približne v 60. rokoch 16. storočia kvôli preplneniu iného cintorína s názvom St Gile's. V priebehu rokov sa stal posledným miestom odpočinku pre viaceré známe i neslávne známe mená, ako napríklad otec Sira Williama Scotta, William McGonnegal, najhorší básnik Škótska či George Heriot, zakladateľ školy situovanej hneď vedľa cintorína. Medzi najznámejšie mená patrí tiež Greyfriar's Bobby, škótsky teriér, ktorý patril istému Johnovi Grayovi. Keď totiž Gray roku 1858 umrel na tuberkulózu, Bobby údajne pri jeho hrobe držal stráž po celých 14 rokov až do vlastnej smrti. Pes je vraj taktiež pochovaný na cintoríne v neoznačenom hrobe a dodnes existuje tradícia zvonenia presne o jednej poobede, teda v čase, kedy miestni obyvatelia Bobbyho chodili k hrobu kŕmiť. Legendy vravia, že cintorínom sa niekedy ozýva príznačný štekot, ktorý nepochybne patrí Bobbymu.

Socha Bobbyho
Socha Bobbyho (zdroj: Roman Beluš)

Toto však nie je dôvod, prečo sa tento cintorín označuje slovom „strašidelný“. Toto pomenovanie dostal vďaka advokátovi Georgea Mackenzieho, ktorého tiež miestny obyvatelia prezývajú Bluidy či v preklade krvavý. Mackenzie bol už za jeho života známy svojimi nehumánnymi praktikami, ktoré vykonával na škótskych presbytieroch. Tých totiž prenasledoval a napokon popravil. V roku 1679 dokonca uväznil viac ako 1200 presbytierov v miestnej väznici. Niektorých z nich popravil a iných nechal pomaly umierať v nepriaznivých podmienkach, a to bez jedla a vody. Tieto obete však pochovali na tom istom cintoríne ako neskôr samotného Mackenzieho. Jeho však pochovali do samotnej hrobky, ktorá má tvar kupoly a vďaka jeho povesti dostala prezývku „Čierne mauzóleum“. Najväčšie paranormálne javy sa dejú presne pri tejto hrobke. Duchovia totiž návštevníkov cintorína najmä v tejto oblasti fyzicky napádajú a na svojich telách si následne nájdu modriny i škrabance. A to až do takej miery, že je oblasť okolo hrobky Mackenzieho oplotená a vstúpiť do tejto časti majú povolené len niektorí. A tým sa skončila naša prehliadka mesta v prvý deň.

Cintorín
Cintorín (zdroj: Roman Beluš)
Cintorín
Cintorín (zdroj: Roman Beluš)

Druhý deň

Druhý deň sme začali na „The Castle rock“ – hradnej skale. Edinburghský hrad sa týči nad mestom a je ho vidno z každej strany. Z námestia pred hradom je výhľad na celé mesto.

Edinburghský hrad
Edinburghský hrad (zdroj: Roman Beluš)
Edinburgský hrad
Edinburgský hrad (zdroj: Roman Beluš)

Hrad nebol iba domovom pre mnoho škótskych monarchov ale raz slúžil dokonca ako väzenie pre vojenských zajatcov. Na hrad vedie len jediná cesta a to z východu známou ulicou Royal Mile. Hrad je rozsiahlym komplexom rôznorodých budov stavaných od 11. storočia. Je postavený na sopke. Naposledy bola táto sopka činná asi pred 350 mil. rokov. Vstupné stojí 17 GBP. Na hrade môžete vidieť okrem iného aj The Stone of Destiny, kameň, ktorý sa ešte stále používa na korunovanie Anglických monarchov. Najstaršou stavbou je kaplnka sv. Margaréty z 12. storočia. Sú tu uložené aj škótske korunovačné klenoty. Rozloha hradu je 35,737 m2. Presne o 13:00 hod. je z hradného dela počuť výstrel, podľa ktorého si lode od roku 1861 nastavovali námorné hodiny.

Výhľad z hradu na Arthur´s Seat
Výhľad z hradu na Arthur´s Seat (zdroj: Roman Beluš)

Z hradu sme sa išli prejsť do parku The Meadows, ktorý je je obľúbeným miestom študentov Edinburských univerzít. Obrovský zelený priestor ponúka pokojnú atmosféru kúsok od centra mesta a tiež priestor pre šport alebo venčenie psov. Ak budete mať čas, navštívte aj National Museum of Scotland (vstup zdarma). Národné múzeum ponúka zaujímavú zbierku dedičstva a moderna. Výťahom sa môžete vyviesť až na strechu, odkiaľ je pekný výhľad na mesto. Hneď za múzeom je známa právnická fakulta Edinburghskej univerzity. University of Edinburgh bola založená v roku 1583, je verejnou univerzitou v Edinburghu. Bola založená ako štvrtá univerzita v Škótsku a šiesta vo Veľkej Británii a patrí medzi najprestížnejšie univerzity na svete. Univerzita dostáva každoročne približne 47 000 prihlášok, čo ju robí treťou najpopulárnejšou univerzitou v Británii podľa počtu uchádzačov. Šance na prijatie sú približne 27%. Medzi absolventov univerzity patria niektoré z hlavných postáv moderných dejín, vrátane prírodovedca Charlesa Darwina, fyzika Maxwella, filozofa Humea, matematika Bayesa, lekára Listera, vynálezcu Bella, ako aj zástup slávnych spisovateľov. Vrátili sme sa na Royal Mile a prešli sme po nej na druhú stranu, smerom k Holyrood Abbey. Dodnes je kráľovskou rezidenciou a je tu umiestnená Galéria kráľovnej obsahujúca zbierku umenia z kráľovskej kolekcie. Opátstvo Holyrood sú ruiny augustiniánskeho opátstva. Opátstvo bolo postavené v roku 1128 na príkaz kráľa Dávida I. "Holy" znamená svätý a "rood" je starý názov pre kríž, zvyčajne znamenajúci kríž, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš; čiže názov je ekvivalentom slova „svätý kríž“. Legenda hovorí, že škótsky kráľ Dávid I. sa dostal do problémov pri poľovačke v lesoch a bol zachránený jeleňom, ktorý mal namaľovaný kríž medzi parohmi, a tak prisľúbil, že postaví na tom mieste kostol. Z Holyrood parku môžete vystúpiť na vrch Arthur’s Seat , čo je najvyššie položené miesto v Edinburghu a zároveň vyhasnutou sopkou. Oproti Holyrood Abbey je kontroverzná budova parlamentu, kde od roku 1999 zasadá Národné zhromaždenie. Je postavená v modernom štýle a nezapadá do historického koloritu susedných budov. Západ slnka sme si vychutnali z vrchu Calton Hill. Na vrchole tohto kopca nájdete Nelson Monument a National Monument, ktoré sú súčasťou nedokončenej akropoly tiež známej pod názvom “Edinburgh´s disgrace”. Práve odtiaľ si môžete priniesť tie krásne fotografie panorámy mesta.

Známa panoráma mesta z Calton Hill
Známa panoráma mesta z Calton Hill (zdroj: Roman Beluš)
Výhľad na mesto
Výhľad na mesto (zdroj: Roman Beluš)

A keďže v čase našej návštevy mesta sa práve začínali vianočné trhy, bolo jasné, že posledný večer bude patriť im. Po načerpaní jesennej atmosféry tohto mesta, ku ktorému sa snáď ani iné obdobie nehodí, sme plynulo prešli do zimy a Vianoc. Klasické Fish and chips, pečené zemiaky, palacinky ale aj langoše a trdelníky sme tu objavili. Vianočné trhy sa konajú pod Scott Monument.

Vianočné trhy
Vianočné trhy (zdroj: Roman Beluš)

A to je všetko z nášho predĺženého víkendu, počas ktorého sme aspoň trošku spoznali ďalšie európske mesto. A dojmy? Jedno z najkrajších miest, aké som kedy videla! Úžasná história, všadeprítomná zeleň, skvelé jedlo, mesto nie tak rušné ako Londýn ale zároveň dýcha Britániou. Prišlo mi ako veľmi bezpečné, keďže som nepostrehla veľa cudzincov. Odvšadiaľ bolo cítiť kúzlo Harryho Pottera, aj keď nie sme ukážkovými fanúšikmi. Jednoducho povedané, jedna rozprávka.

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu