Čo vidieť v Kodani za 3 dni (+ video)

Do Dánska sme sa vybrali na predĺžený víkend začiatkom novembra. Nie je to ideálne obdobie (teplejšie je cez leto a keď už zima, tak počas vianočných trhov), ale termín bol jasný kvôli oslave narodenín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Ak chcete ušetriť 10% z ceny Vášho ubytovania cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/23_8/belusr50, nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

Romanko ešte ráno vôbec netušil, že sa ocitne na predĺžený víkend v Kodani, kde sme oslávili jeho tridsiatku. Leteli sme z Budapešti do Kodane cez Ryanair (spiatočná letenka za cca 70 EUR) v piatok poobede a vrátili sme sa v pondelok v noci. Let trval necelé dve hodiny. Jeden malý tip na bookovanie leteniek cez Ryanair- pri kúpe leteniek v cudzej mene zadajte úhradu v cudzej mene, pretože pri prepočte na EUR kurzom Ryanairu by Vás vyšli letenky aj o 10 EUR drahšie! Ďalších 40 EUR sme ušetrili na tom, že sme letenky bookovali z inej IP adresy, ako sme ich pôvodne pozerali. Pretože keď si všimnete, cena leteniek sa zvyšuje pri každom ďalšom pozretí konkrétnych leteniek z tej istej IP adresy. Auto sme nechali na parkovisku pri letisku (rezervácia cez http://www.parkovaniebudapest.sk/). Cena na 5 dní je cca 18 EUR vrátane transferu na letisko aj z letiska. Toto parkovisko môžem len odporučiť, lebo je blízko letiska, transfer bol okamžitý, takže nemusíte počítať s veľkým zdržaním a všetko za veľmi prijateľnú cenu. Platili sme kartou až po vyzdvihnutí auta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatok si pre predstavu povedzme niečo o Dánsku. Dánsko je veľkosťou podobná krajina ako Slovensko a je to najmenšia škandinávska krajina, ktorá sa rozprestiera na skoro 5 000 ostrovoch, väčšinou neobývaných. Krajina je nížinatá, najvyšší bod krajiny Møllehøj je 173 m. n. m. Podnebie je podobné ako na Slovensku, trochu viac veterné a vlhké. Ide o najstaršiu monarchiu na svete s najstaršou vlajkou na svete. Obyvatelia Dánska sú podľa OSN najšťastnejší obyvatelia na svete napriek tomu, že dvojizbový byt v Kodani stojí cca 500 000 USD a dane dosahujú 50 %. Možno aj kvôli nízkej korupcii a nezamestnanosti a malým rozdielom medzi bohatými a chudobnými. K špecialitám patrí bohato obložený chlieb smörrebröd (napríklad so sleďom, krevetami a kaviárom), pouličný hot dog a celkovo pečivo má pre Dánov veľkú hodnotu. Dáni vynašli Lego.

SkryťVypnúť reklamu
Smorrebrod- obložený chlebík
Smorrebrod- obložený chlebík (zdroj: Roman Beluš)

Veľkou výhodou kodanského letiska je, že je len pár kilometrov od centra. Po prílete Vás budú tabule navigovať na zastávky mestskej hromadnej dopravy. Na námestie Kongens Nytorv sa dostanete metrom M2 (9 zastávok) a na hlavnú vlakovú stanicu vlakom. Sadnite si úplne dopredu, kodanské metro totiž nemá vodiča! Mimochodom, metro v meste je do roku 2018 vo výstavbe, preto sú niektoré námestia rozkopané. Cesta z letiska trvá cca 15 minút a lístok si kúpite v automate za 36 DKK (4 zóny). V automatoch sa dá platiť kartou (tak ako skoro všade, dánske koruny sme si za celý pobyt ani nevybrali). Lístok platí pre autobus, metro aj vlak. Čo sa týka lístkov na mhd, najjednoduchšie je ich kúpiť v automatoch, kde si navolíte, na akú zastávku idete. Automat Vám vydá lístok a nemusíte riešiť, koľko zón prejdete. Na lístku je napísané, dokedy je lístok platný (minimálne hodina a záleží, cez koľko zón prejdete). Lístok sa nikde neoznačuje. My sme bývali v hoteli Astoria (http://www.astoriahotel-copenhagen.com/) hneď pri hlavnej vlakovej stanici, pár metrov od Tivoli parku a od radnice (rezervácia ubytovania asi dva týždne pred odletom cez http://www.booking.com ale skúste aj www.airbnb.com). Cena za 3 noci/2 osoby bola 300 EUR. Na prvý pohľad dosť vysoká, na Kodaň skoro najnižšia, čo sa týka centra a vlastnej kúpeľne. Aj keď bol jeden z najlacnejších, bol veľmi čistý, útulný, ponúkal rannú kávu alebo čaj zadarmo, milý personál a poloha bola na nezaplatenie! Raňajky sa dajú objednať na mieste (cena okolo 15 EUR na osobu). Keď už sme pri cenách, asi Vás neprekvapí, že Kodaň je veľmi drahé mesto. Pripravte sa preto na veľké výdavky okrem hotela hlavne na jedlo a dopravu. Lístok z letiska do centra stojí cca 5 EUR, jedlo v reštaurácií cca 30 EUR/ na osobu, pouličný hotdog 5 EUR, street food hamburger 15 EUR, káva s pečivom 5 EUR... Náš štvordňový výlet nás (dvoch) vyšiel skoro 1 000 EUR. Nenechajte sa však cenami odradiť, lebo prídete o jeden veľký gastronomický zážitok.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete ušetriť 15 USD na ubytovaní cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/32_8/5030f814 , nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

Hlavné mesto Kodaň patrí medzi najenvironmentálnejšie mestá na svete. Autobusy a lode jazdia na elektrinu, všade sú bicykle, veď pomer bicyklov k autám je viac ako dvojnásobný! Prehliadku mesta si najviac užijete na bicykli, aj keď medzi toľkými bicyklami je to veľký adrenalín. Dá sa ale zvládnuť aj peši alebo v kombinácií s mestskou hromadnou dopravou. Nám mesto veľmi pripomínalo Amsterdam –množstvo bicyklov, cesty pretkané vodnými kanálmi, história spojená s modernými prvkami, slobodný štát Christiania, kde je legalizovaná marihuana, rušné večery... Je to doslova rozprávkové mesto, a to hlavne kvôli soche Malej morskej víly, Tivoli parku a kráľovským zámkom. Kodaň je pomerne malé mesto, preto sa tu rýchlo a dobre zorientujete.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok večer po prílete sme sa ubytovali a plní zvedavosti sme sa ponáhľali do Tivoli Gardens. Je to druhý najstarší zábavný park na svete a inšpiroval aj Walta Disneyho pri stavbe Disneylandu. Už dávno som videla na internete fotku nočného, krásne vysvieteného Tivoli parku a povedala som si, že tam raz pôjdem. Návštevu sme si naplánovali na večer, pretože za tmy je park očarujúci! Milióny svetiel sú samy o sebe dôvodom na nezabudnuteľný zážitok, nie ešte kolotoče, reštaurácie, stánky s občerstvením, obchodíky so suvenírmi, v čase našej návštevy halloweenska výzdoba či svetelná šou. Park je otvorený od 11 do 23 hod. Aj napriek zime bol park večer plný, preto si nenechajte ujsť večernú atmosféru, aj keď do parku pôjdete cez deň. Lístok do parku stojí cca 16 EUR bez vstupného na kolotoče a cca 30 EUR so vstupom na kolotoče. Lístky na jednotlivé kolotoče sa dajú kúpiť aj separátne v automatoch v parku. Poprechádzajte sa po romantickom parku, užite si jazdu na najvyššom reťazovom kolotoči, dajte si večeru, pozrite si hudobné predstavenie alebo laserovu svetelnú šou z mosta nad jazerom so šálkou vareného vína v ruke (od 19:45 každú hodinu do 22:45 každý deň) a nasávajte magickú rozprávkovú atmosféru! Môj TOP zážitok z Kodane! A ešte krajší musí byť park s vianočnou výzdobou, škoda, že sme ju minuli. Len pozor, medzi tým, ako sa v parku mení tematika (napr.. medzi Haloweenom a Vianocami) je park zavretý.

Vstup do Tivoli
Vstup do Tivoli (zdroj: Roman Beluš)
Tivoli v noci
Tivoli v noci (zdroj: Roman Beluš)

V sobotu ráno sme sa mhd previezli k soche Malej morskej víly (asi 3 km od hotela) kvôli hrozbe dážďa. Socha Malej morskej víly (Den Lille Havfrue) na pobreží za Langelinie parkom je hlavným symbolom mesta a bola inšpirovaná rozprávkou dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Iniciátor plánu vytvoriť sochu Carl Jacobsen bol inšpirovaný skutočnou postavou baletky, ktorá v kráľovskom divadle tancovala práve toto vystúpenie. Nedávno socha oslávila 100 rokov, aj napriek tomu, že vandali ju niekoľko krát zničili. Aj keď určite očakávate veľkú sochu ako symbol mesta, socha je malá a nenápadná a keby nebolo hlúčiku Japoncov okolo nej, možno by sme ju minuli. Jej rozprávkovosť trochu skresľuje pohľad na komíny fabrík na opačnom pobreží.

Mala morská víla
Mala morská víla (zdroj: Roman Beluš)

Pri soche sa nachádza zaujímavá stavba- Bastión Kastellet. Ide o starú pevnosť vytvorenú násypom zeminy do hviezdicového tvaru, ktorý je vidieť z lietadla ako neobyčajnú stavbu s vodnou priekopou. Na jednom z cípom je veterný mlyn. Miestni sem chodia behávať, my sme sa prešli po vale od severného po južný vchod (existujú tu iba dva vchody cez vodnú priekopu).

Bastion
Bastion  (zdroj: Roman Beluš)

Ďalším bodom v programe bol Rosenborg slot. Peši cesta trvala asi 15 minút a po ceste sme objavili krásnu tichú uličku Krusemyntegade, kde sme sa nevedeli vynadívať na farebné domčeky uprostred rušného centra.

Ulička Krusemyntegade
Ulička Krusemyntegade (zdroj: Roman Beluš)

Prešli sme aj okolo múzea umenia, prírodovedného múzea a botanickej záhrady. Zámok Rosenborg slot bol pôvodne kráľovský zámok, z ktorého sa po presťahovaní kráľovskej rodiny stalo akési skladisko vecí kráľovskej rodiny. Dnes tu návštevníci za vstupné cca 15 EUR môžu vidieť korunovačné klenoty, kráľovské apartmány či šperky. Okolo zámku sú rozľahlé francúzske záhrady Kongens have (Kráľovská záhrada).

Rosenborg slot
Rosenborg slot (zdroj: Roman Beluš)

Pokračovali sme ku kostolu Frederiks Kirke (Marmorkirken)- vstup zdarma. Kostol bol do dnešnej podoby postavený v 19. storočí a má najväčšiu kostolnú vežu v Škandinávii. Zaujímavé je, že je v jednej línií s Amalienborgom a operou.

Pohľad na Frederiks Kirke z Amalienborgu
Pohľad na Frederiks Kirke z Amalienborgu (zdroj: Roman Beluš)

Amalienborg je sídlom dánskej kráľovskej rodiny, ktoré sa skladá zo štyroch identických zámkov. Za vstupné cca 13 EUR sa pri návšteve zámku môžete dozvedieť viac o kráľovskej rodine. Ak Vás múzeum neláka, pozrite si výmenu stráži na pravé poludnie.

Na obed sme sa presunuli do budovy Papiroen Copenhagen street food. Ide o veľkú budovu na pobreží neďaleko od opery, v ktorej sa nachádza asi 50 stánkov so streetfoodovým jedlom. Nájdete tu mexickú, indickú, dánsku, kórejskú, čínsku kuchyňu, bary, stánky s dezertmi, no jednoducho všetko na uspokojenie Vašich chuťových pohárikov. Cieľom tohto projektu bolo vytvoriť miesto na relax, kde sa ľudia môžu chutne, zdravo a lacno najesť (na naše pomery nie veľmi lacno) a popritom si vypočuť nejaký koncert. My sme si dali žemľu s kačacími prsiami, grilované kura s belgickými hranolkami a malinový cheesecake. Okrem toho sme sa tu ukryli pred dažďom, ktorý tu je pomerne často. Keďže streetfood obľubujeme a tento je v centre, jedli sme tu každý deň. Ak neprší, jedlo si môžete vychutnať vonku s jedným z najkrajších výhľadov na centrum mesta. Po obede sme sa kvôli dažďu vrátili na hotel. 

Ponuka jedla v Papiroene
Ponuka jedla v Papiroene (zdroj: Roman Beluš)

V nedeľu ráno sme sa vydali tam, kde sme v sobotu skončili, do centra. Z nášho hotela to je necelé 2 km. Cestu sme začali na Radničnom námestí, neďaleko od nášho hotela a Tivoli Gardens. Tu sa nachádza aj socha Hansa Christiana Andersena, ktorý je zahľadený na Tivoli park.

Andersen pozerajúci na Tivoli park
Andersen pozerajúci na Tivoli park (zdroj: Roman Beluš)

Na Radničnom námestí začína ulica Stroget, jedna z najdlhších a najdrahších nákupných ulíc, ktorá končí až na hlavnom námestí Kongens Nytorv. Pohybovať sa tu môžete iba pešo alebo na bicykli, aspoň môžete celú svoju pozornosť venovať výkladom. Navštívte napríklad Lego obchod alebo nejakú miestnu pekárničku. Zo Strogetu sme odbočili k Okrúhlej veži Rundetaarn, 34 metrov vysokú vežu, ktorá má široký točitý výstup bez schodov až hore, keďže bol stavaný na šírku voza. Je najstarším fungujúcim observatóriom v Európe ( r. 1600) - pracovňa Tycha de Brahe, hlavného astrológa kráľa Kristiána IV. Za cca 3 EUR si môžete pozrieť túto veľmi zaujímavú stavbu spolu s aktuálnou výstavou a tiež s výhľadom na mesto.

Okrúhla veža
Okrúhla veža (zdroj: Roman Beluš)

Z Okrúhlej veže sme prešli okolo Christianborgu, sídla parlamentu s najvyššou vežou v meste k burzovému palácu Borsen. Podľa niektorých najkrajšia stavba v Kodani je pôvodné skladisko prestavané na kancelárske priestory, kde sídlili bankové spoločnosti. Odvtedy je táto budova známa ako kodaňská burza. Pre kráľa Christiana IV. Nebola budova dosť pompézna, preto nechal postaviť 54 metrov vysokú vežu, ktorá vznikla zapletením chvostov 4 drakov.

Borsen v pozadí
Borsen v pozadí (zdroj: Roman Beluš)

Našou ďalšou zaujímavou zastávkou bol kostol Vor Frelsere Kirke (vstup cca 5 EUR). Je to jedna z najnavštevovanejších atrakcií v Kodani, pretože sa po vonkajších schodoch dá vyjsť až na samý vrchol kostolnej veže. Aj keď strach je na mieste, prekonajte sa a stúpajte po stále užších schodoch vyššie, až sa schody skončia a vy sa dotknete zlatej gule na špici veže. Zážitok ešte umocňuje adrenalín pri vysokom vetre a daždi, klzkom schodisku a vyhýbaní sa ostatným turistom. Za odmenu máte výhľad na celé mesto a hlavne na časť Christiania, ktorá je priamo pod kostolom. Všimnite si, že budovy v meste majú len pár poschodí, pretože architekti zakazujú rast mesta do výšky.

Na vrchole veže Vor Frelsere Kirke
Na vrchole veže Vor Frelsere Kirke (zdroj: Roman Beluš)

Christiania je pokus o zriadenie autonómnej a samosprávnej oblasti v hlavnom meste Dánska. Členovia hnutia hippies sa na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia nasťahovali do priestorov zrušených kasární na kodanskom predmestí Christianhavn a práve tento čin dal podnet k vytvoreniu samotnej Christianie. Tá bola vyhlásená 26. septembra roku 1971 dánskym novinárom Jacobom Ludvigsenom ako samosprávne územie, kde je povolené užívať ľahké drogy či stavať bez povolenia, no zároveň si miestni obyvatelia okrem iného uzákonili zákaz nosenia zbraní a používania motorových vozidiel na svojom území. Táto štvrť láka tisícky turistov. Ani my sme neodolali a vošli sme cez drevenú bránu do iného sveta. Ten si tu žije niekoľko desiatok obyvateľov tejto časti. Keďže som tu hneď nadobudla zvláštny pocit hraničiaci so strachom, prešli sme len pár metrov a vrátili sme sa do civilizácie. Ďalej sme sa neodvážili ísť, prvý stánok s drogujúcimi ľuďmi a marihuanový opar mi naznačil, že to tu asi nebude veľmi príjemné. Aj keď je to údajne veľmi bezpečná štvrť, nejako som tejto informácií neverila. A pozor na miestne predpisy: zákaz fotografovania a utekania.

Vstup do Christianie
Vstup do Christianie (zdroj: Roman Beluš)

Na obed sme sa opäť zastavili v Papiroen a potom sme cez peší most prešli do prístavu Nyhavn. Nyhavn je najfotografovanejšie miesto Kodane. V 17. storočí to bolo škaredé sivé miesto, plné prostitútok a potkanov, no miestni ho pred niekoľkými storočiami premenili na miesto skvelej atmosféry s množstvom ľudí, lodí a hudby. Je to vodný kanál, kde sa konajú vianočné trhy, koncerty a rôzne vystúpenia. Poseďte si tu v kaviarni, sledujte farebné domčeky a lode plaviace sa z prístavu do mora. Odtiaľto sa môžete vybrať aj na prehliadku mesta loďou (cca 12 EUR). Žil tu aj Hans Christian Andersen.

Prístav Nyhavn
Prístav Nyhavn (zdroj: Roman Beluš)

Z prístavu prídete až na námestie Kogens Nytorv, najväčšie námestie, do ktorého ústi 11 ulíc. Sídli tu národné divadlo, aj obchodný dom Magasin du Nord. Napojili sme sa tu na ulicu Stroget, ktorou sme sa navečer dostali až domov.

V pondelok, v deň nášho odchodu sme sa ráno odubytovali a keďže sme odlietali až večer o desiatej a mesto sme už mali pozreté, rozhodli sme sa požičať auto a vidieť krajinu aj za hlavným mestom. Auto sme si požičali v požičovni Europcar (adresa: Gammel Kongevej 13, 1610 Copenhagen V) za cca 50 eur aj s poistením. Oproti požičovne je mimochodom planetárium Tycha Braha, ktoré sme mali vyhliadnuté ako náhradný program keď bude pršať ale nestihli sme to. S autom sme sa vydali na juh krajiny na ostrov Mon, ktorý je známy vápencovými útesmi nad morom Mons Klint. Hneď ako sme vyšli z Kodane, sprevádzala nás pokojná vidiecka atmosféra, malé dedinky a typické dánske domčeky. Sú tu piesočné pláže stvorené pre windsurfing. Po skoro dvoch hodinách jazdy sme sa dostali na parkovisko (cca 7 eur na deň) pred Geocentrom, odkiaľ sme sa vydali na prechádzku po útesoch pozdĺž pobrežia. Táto oblasť je vyhlásená za národný park a útesy tu majú dĺžku 7 kilometrov. Nechoďte ale za zábradlie, pretože mäkká krieda sa občas zrúti do mora. Niekoľko turistov tu už prišlo o živor. Útesy ustupujú každý rok asi o 40 cm, čo znamená, že za 10 000 rokov Dánsko príde o túto svoju najväčšiu prírodnú atrakciu. Z útesov je nádherný výhľad na Baltské more a pri troche šťastia ževraj aj na delfíny.

Výhliadka na Mons Klint
Výhliadka na Mons Klint (zdroj: Roman Beluš)

Z útesu vedú schody k moru. Po ceste dole si ani neuvedomíte, že tých schodov je vyše 500 a budete ich musieť vyšliapať hore. Schody vedú až do mora a keď je odliv, môžete sa poprechádzať po pláži. Pozor ale na príliv, aby Vám neuzavrel cestu späť!

Pri mori na Mons Klint
Pri mori na Mons Klint (zdroj: Roman Beluš)

Po ceste späť z ostrova Mon do Kodane sme sa viackrát zastavili v malých dedinkách a posledný krát nasali túto krajinu. V Kodani sme odovzdali auto a z vlakovej stanice sme sa presunuli na letisko.

Ak budete v Dánsku na viac dní, inšpirujte sa ďalšími miestami, ktoré stoja za návštevu:

 • Tematický zábavný park Legoland v meste Billung

 • Švédske mesto Malmo, do ktorého sa z Kodane dostanete cez úchvatný 16 km dlhý Öresundský most. Tvorí ho z dánskej strany 430 m dlhý umelo vytvorený poloostrov, tunel s dĺžkou cez 3 500 m vedúci 10 m pod vodou, 4 km dlhý umelý ostrov a 7 845 m dlhý most šikorý 23,5 m, vo výške 57 m nad hladinou mora (vlak za 89 DKK z hlavnej stanice)

 • Zámok Kronborg v Helsingore, asi 50 km od Kodane, kde bol situovaný dej Hamleta (vlak 108 DKK z hlavnej stanice)

 • Ostrov Bornholm v Baltickom mori, kde nájdete pravú vidiecku atmosféru a divokú prírodu

 • veterné mlyny, cyklotrasy a čerstvo vyúdeného sleďa, miestnu špecialitu

 • Najväčší otvorený skanzen v Aarhuse, kde sú uchované pôvodné dánske domčeky a kde môžete vidieť aj ukážku dobových zvyklostí

 • Vodný hrad Egeskov

 • Jegersborg Dyrehave je obľúbeným miestom na pozorovanie jeleňov neďaleko od Kodane

Na záver aj video:

Photo by Roman Beluš http://www.romanbelus.sk

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
 • Počet článkov:  19
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu