Eurotrip Londýn, Oxford, Barcelona za 6 dní - II. časť (+ video)

V nedeľu poobede sme prileteli na El Prat do Barcelony. Na úvod musím povedať, že Londýn je jedna z mojich srdcoviek ale na Barcelonu, kde sme išli prvý krát, som počula len chvály.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ak chcete ušetriť 10% z ceny Vášho ubytovania cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/23_8/belusr50, nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

Teraz už môžem povedať, že pre mňa je Barcelona na poslednom mieste v obľúbenosti mojich precestovaných miest. Viac vecí ma tu sklamalo, atmosféra mesta na mňa osobne nezapôsobila a Gaudiho umeniu som neporozumela. Ale poďme po poriadku. Barcelona je hlavné mesto Katalánska provincie Barcelona. Má 1,6 milióna obyvateľov (v aglomerácii však vyše 3 milióny). Leží na pobreží Stredozemného mora na severovýchode Španielska. Po Madride je druhým najväčším španielskym mestom. Barcelona patrí medzi najvýznamnejšie španielske mestá, svojou polohou a relatívnou blízkosťou pri francúzskych hraniciach je pre veľa Európanov ľahšie dostupná ako Madrid. Mesto je sídlom arcibiskupa, má niekoľko univerzít a vysokých technických a obchodných škôl a rad významných knižníc. Zároveň je dôležitým priemyselným centrom severovýchodného Španielska a vôbec najväčším obchodným a priemyselným centrom celého Španielska. Okolitý kraj je bohatý na suroviny. V meste je niekoľko liniek metra, veľké medzinárodné letisko El Prat. Podnebie je stredomorské prímorské. Katálanci sú hrdí na svoj pôvod, dokonca majú svoj jazyk a momentálne bojujú o svoju nezávislosť. Ľudia sú spoločenskí, radi vychádzajú do ulíc, napríklad na tapas, chuťovky k vínu alebo sangriu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z letiska sme sa dostali metrom po jednom prestupe a asi hodine cesty do centra. Lístok sme si kúpili v automate na letisku. Bolo dosť komplikované vyznať sa v sieti metra, kúpiť správny lístok (vyše 5 EUR) a pochopiť, prečo neexistuje priamy spoj z letiska do centra. Je pravda, že som bola ovplyvnená dokonalým fungovaním dopravy v Londýne. Jednoduchšie to je autobusom Aerobus (viac na konci článku). Ubytovanie sme si vybrali cez www.booking.com a keďže ceny vyzerali byť v pohode, vybrali sme si 4* hotel v širšom centre Aparthotel Mariano Cubi za 270 EUR na 3 noci a dve osoby. Recenzie boli celkom dobre, no ja som bola sklamaná z výhľadu na budovu oproti cez ulicu, takže sme museli mať stále zastreté, z rušných susedov a najviac z plesnivej sprchy.

SkryťVypnúť reklamu

Navečer sme sa išli prejsť do mesta, najesť a chytiť prvý dojem. Prvý dojem bol dobrý, sem-tam palma, trošku chladnejšie na máj, ulica križovala ďalšiu ulicu, podobné obytné domy s balkónmi... Neskôr som zistila, že celé mesto je rovnaké, len niekde nejaký Gaudiho výstrelok. Najesť sme sa išli do odporúčanej reštaurácie Casa Lolea. My sme prišli okolo piatej ale neskôr berú len na rezervácie. Ak chcete ochutnať kvalitné pinchos (menšie porcie typických španielskych jedál) a dobrú sangriu (aj bielu), ste tu správne. Menší podnik, milý personál, priaznivé ceny. Dali sme si výbornú šunku iberico s hriankou potretou rajčinou, patatas bravas- varené zemiačky s dressingom, steaky zo surového tuniaka a vajíčkovo-zemiakovú omeletu. Najedli sme sa dvaja.

SkryťVypnúť reklamu

 

Z centra sme sa na hotel vrátili vlakom, z Plaza Catalunya vychádza metro, bus aj vlaky každým smerom. My sme išli vlakom 2 zastávky za 2,2 EUR.

V pondelok ráno sme si dali raňajky v pekárni po ceste do centra a na ulici Av. Diagonal sme sa rozhodli kúpiť si dvojdňový lístok na Hop on bus. Už sme boli trochu nachodení z Londýna a nakoniec to bolo dobre riešenie, lebo mnohé atrakcie sú rozhádzané po meste alebo na kopcoch. Aj napriek tomu, že sme sa vyvážali, nachodili sme ďalších 10-15 km denne. Cena na osobu 30 EUR na deň a 40 EUR na dva dni. V meste sú dve firmy, ktoré ponúkajú túto službu, my sme si vybrali Barcelona Bus Turistic, ktorý má 3 trasy. Na hociktorej zastávke môžete vystúpiť a nastúpiť neskôr na ďalší bus, pretože chodia cca každých 10 minút až do 20:00 hod. Lístok sme si kúpili v hoteli. Na najbližšej zastávke sme nastúpili, dostali sme slúchadlá a počúvali výklad v angličtine. Prvá zastávka bola Casa Mila, jedna zo stavieb Gaudiho. Má rozvlnené balkóny a množstvo komínov, žiadne nosné steny, iba stĺpy. Táto budova bola terčom posmechu nielen kvôli výzoru, ale aj kvôli tomu, že stavba trvala príliš dlho a bola plná zmien, ktoré Gaudi neustále navrhoval. Dnes slúži ako kultúrne centrum. My sme neprišli Gaudimu na chuť, takže len sme podvihli obočie pri tejto budove, ani sme nevystúpili z autobusu a presunuli sa ďalej, k známej Sagrada Familia, v preklade Chrám svätej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

 

Tento kostol je asi najznámejšia stavba v Barcelone, preto tu počítajte s tisíckami turistov. Ak ho chcete vidieť aj zvnútra, mali by ste si privstať. Kostol je vo výstavbe od 19. storočia a dodnes nie je dokončený, o čom svedčia aj žeriavy navôkol. Gaudi celý návrh stavby zmenil a preto stavba pokračovala len pomaly. Cez víkendy, po zotmení je katedrála umelecky nasvietená. Aj na túto Gaudiho stavbu sa názory rozchádzajú. V niektorých vyvoláva nadšenie a v niektorých zas zdesenie. My sme boli skôr zdesení ale nech Vás to neodradí, každý nech si urobí vlastný názor na Gaudiho podivuhodné stavby. Ťažko sa mi táto katedrála opisuje, takže použijem opis z bedekra: kostol má mať dĺžku 110 metrov, výšku 45 metrov, v súčasnosti má kostol 8 veží. Je prevažne v gotickom štýle. Ročne tento kostol navštívi viac ako 2.8 milióna návštevníkov. Nachádza sa na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Gaudí ju začal stavať už vo svojich 31 rokoch. Dokončiť sa mu ju do smrti však nepodarilo a tak na nej doteraz neustále pracujú ďalšie generácie architektov. Dokončiť sa plánuje do roku 2026 pri príležitosti 100 rokov od smrti Gaudího. Má pôdorys kríža a po dokončení bude mať kapacitu až 13 tisíc ľudí. Vstupné je až 29 EUR. My sme si katedrálu obzreli iba z vonku. Pravdupovediac, neboli sme ochotní platiť za to, aby sme videli ďalšie Gaudiho diela.

 

Ďalšia zastávka bol Park Guell. Zo zastávky to bolo ešte asi 10 minút. Po ceste sme si kúpili pollitrovú vodu za 2,5 EUR a najedli sme sa v malej reštaurácií, kde sme si dali paellu a špagety z konzervy za 30 EUR. Aj toto boli veci, ktoré ma na Barcelone sklamali. Že si neváhali vypýtať veľa peňazí za nič. Len zneužívali množstvo turistov ale kvalita nízka. Park Guell vytvoril Gaudi na začiatku 20. storočia. Pôvodne tu malo byť 60 domov pre zámožných obyvateľov ale nakoniec za domy zaplatil len zadávateľ stavby a Gaudi a projekt nebol úspešný. Park má niekoľko vchodov. Hlavný je na Carret d´Olot, ktorý lemujú dva rozprávkové domčeky. Hneď za hlavným vchodom je stĺpová sieň. Vstupné do parku je 8 EUR, ale ak pôjdete vedľajším vchodom (vpravo od hlavného), vstup do časti parku je zdarma. V parku je zeleň a rôzne zaujímavé objekty. Z terasy je krásny výhľad na celé mesto až k moru.

 

Lemuje ju množstvo pouličných predavačov. V Gaudiho dome je múzeum. Z parku sme busom pokračovali na vrch Tibidabo (532 m). V latinčine to znamená „Dám ti“ a názov symbolizuje pokušenie Krista diablom. Od Avinguda del Tibidabo sa autobusom alebo modrou električkou (jazdí iba v lete) môžete dostať k pozemnej lanovke, ktorá Vás vyvezie až hore. My sme išli asi 20 minút peši k lanovke. Tá stála 8 EUR. Úplne hore chodí aj autobus č. 111 za zlomkovú cenu. Na vrchu Tibidabo je zábavný park Parc d´Atraccions plný kolotočov, vstup je za 13 EUR.

 

Keď sa vyveziete hore, naskytne sa Vám výhľad na mesto, na park, ktorý je o úroveň nižšie a tiež si tu môžete dať kávičku alebo churros, sladkú španielskú špecialitu s čokoládou. Na vrchu je kostol Sagrat Cor. Vstup je zadarmo a výťahom za 3,5 sa môžete odviesť až na kopulu, okolo sochy Ježiša. Posledná zastávka tohto dňa bol futbalový štadión Camp Nou. Kto je futbalový fanúšik, určite toto miesto nevynechá. Za necelých 20 EUR si môžete pozrieť štadión zvnútra a môžete si aj nakúpiť originály dresov v obchode. Celkovo vstup do areálu je zdarma, ak sa nechcete ísť pozrieť na štadión. Večer sme sa vybrali najesť na známu ulicu La Rambla. Je nepochybne najživším miestom mesta. Táto pestrá a živá ulica sa tiahne od Plaza Catalunya (námestie s fontánami) až k prístavu (nábrežie s mólom, dominantnou vysokou sochou Krištofa Kolumba a s Morským akváriom), bola pôvodne korytom potoka. Nájdeme na nej mnoho pouličných umelcov, hudobníkov, živé sochy či tanečníkov. Okrem toho je plná rôznych obchodíkov, kaviarničiek, reštaurácií či obchodov so suvenírmi. Dávajte si pozor na vreckových zlodejov. V lete 2017 sa tu odohral teroristický útok. Nachádza sa tu aj tržnica La Boqueria. Tržnice máme radi, lebo tam vždy nájdeme kvalitné lokálne jedlo za priaznivé ceny. Nájdete tu obchody s čerstvými rybami, ovocím, pečivom, šunkami jamón iberico a serrano ale tiež palacinky alebo čerstvé džúsy. My sme si dali krevetky a rybu v obchode, kde pred nami jedlo grilovali a k tomu sangriu. Výborná večera!

 

Ďalší deň sme začali na námestí Placa D´ Espanya.

 

Na úvod môžem povedať, že táto časť Barcelony, vrch Montjuic, sa nám veľmi páčila, možno preto, že tu neboli Gaudiho stavby. Na námestí je jedna z dvoch barcelónskych arén, Placas de Toros, ktoré kedysi slúžili na býčie zápasy. Dnes sú zakázané. Táto aréna bola postavená okolo roku 1930 a mala asi 15 000 miest na sedenie. Hore sa môžete vyviesť výťahom za 1 EUR ale z opačnej strany budovy je eskalátor zadarmo. Z arény je pekný výhľad ale je smutné, že takúto historickú budovu zmenili na obchodné centrum. Z námestia je vstup na výstavisko Fira de Barcelona ohraničený dvoma vežami, ktoré pripomínajú benátske veže. Smerom k Národnému múzeu katalánskeho úmenia (MNAC) je známa fontána Font Màgica.

 

Postavená bola v roku 1929 pri príležitosti svetovej výstavy. Pôvodne mala aj predchodkyňu, ktorá bola postavená už v roku 1888 v parku Cituadella pri príležitosti svetovej výstavy. Žiaľ pôvodná stavba nezaznamenala veľký úspech a tak to skúsili znova na inom mieste. Fontána hrá známe melódie a vytvára svetelné efekty. Celá paráda sa začína o 21:30 a predstavenie je rozdelené do niekoľkých 15 minútových blokov. Behom turistickej sezóny funguje od štvrtku do nedele a mimo sezóny iba cez víkendy. Zariaďte si podľa toho program. Vstupné je nulové, no zážitok je stopercentný. Svetlo, hudba a voda tu hrajú hlavnú úlohu. 

Po pravej strane je Poble Espanyol, španielská dedina. Tiež bola vybudovaná v 1929 pri príležitosti svetovej výstavy, ako celé okolie. Španielská dedina je príklad španielskej architektúry z rôznych častí Španielska.

 

V domčekoch dnes sídlia remeselníci, kaviárne, reštaurácie a galérie. Mnohé sú typické ale mnohé aj komerčné, čo mňa dosť prekvapilo. Za vstup po zľave sme dali 11 EUR za osobu a sklamalo ma, že tu sídli napr. aj diskotéka a tiež tu chýbajú popisy k jednotlivým stavbám. Zdržali sme sa asi hodinu. V čase našej návštevy bol na námestičku festival nemeckých pív. Potlačili sme negatívne myšlienky a zamerali sme sa na peknú architektúru a výhľady na Barcelonu. Táto časť už bola aj dosť zelená, slniečko svietilo a tak sa nám dobre prechádzalo. Cestou sme pokračovali k múzeu, pri ktorom je olympijský areál. Olympiáda sa tu konala v roku 1992 a preto sa tu vybudovalo mnoho športovísk, ktoré sú dnes pomerne prázdne. V okolí je aj botanická záhrada a vysielač. Tu sme opäť nasadli na bus a vydali sa do prístavu. Minuli sme Fundació Miró, múzeum umenia a tiež konečnú stanicu lanovky, ktorou sa sem môžete odviesť z prístavu. Obišli sme sochu Kolumba, Námorné múzeum, svetové obchodné centrum a vystúpili sme v prístave. Tam sa to hemží ľuďmi, ktorí si vychutnávajú obchody, reštaurácie, kaviarne alebo iba tak slnko a more. Najedli sme sa a prešli sme na pláž Barceloneta, čo je dlhá promenáda popri pieskovej pláži. Ak máte korčule, bicykel alebo skateboard, tu ich využijete. Celú pláž lemovali pouliční obchodníci. Plánovali sme sa tu vyvaliť na lehátko a oddychovať ale zrovna sa zamračilo, tak sme nasadli na bus a previezli sa mestom, okolo ZOO, cez Parc de Ciutadella, kde je krásny víťazný oblúk Arc de Triomf s prvkami maurského slohu. Prešli sme cez Barri Gotic, gotickú štvrť, čo je najstaršia časť mesta. Vystúpili sme pri Casa Batllo, ďalšej stavbe od Gaudiho, odkiaľ sme sa vrátili na hotel. Ráno sme sa dostali na letisko busom Aerobus z námestia Placa de Catalunya. Prvý ide o 5 a chodí každých cca 15 minút na oba terminály. Lístok stojí 5,9 EUR a dá sa kúpiť na námestí v automate (keď platíte kartou) alebo cash aj v autobuse. Treba prísť v predstihu, aby ste sa zmestili. Cesta trvá 40 minút.

Na záver môžem povedať, že ja osobne viac inklinujem k dávnejšej histórii ako je modernizmus. Práve v tomto období bola Barcelona v rozkvete a stavby od Gaudiho nám naozaj nesadli. Naopak zaujímavý bol vrch Montjuic, kde bolo čo pozerať. Barcelona je živé mesto, plné domácich aj turistov, je málo zelené, za to pobrežie je miesto, kde ľudia relaxujú. Určite je to však mesto, ktoré preslávili hlavne Gaudiho stavby a na tie si musí každý urobiť svoj názor.

Tu je videjko: https://www.youtube.com/watch?v=Ti9xGKlkixQhttps://www.youtube.com/watch?v=Ti9xGKlkixQ

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu