Eurotrip Londýn- Oxford- Barcelona za 6 dní (+ video)

Deň voľna v máji sme využili na eurotrip. Cieľ bol v podstate náhodný, záležalo od ceny leteniek. Na stránke www.skyscanner.net sme si nakoniec zvolili letenku Bratislava-London-Barcelona-Wien za 100 eur na osobu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

3 dni sme strávili v Londýne a 3 dni v Barcelone.

Ak chcete ušetriť 10% z ceny Vášho ubytovania cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/23_8/belusr50, nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

Ubytovanie v Londýne sme mali v sieti hotelov Travelodge (Travelodge London Central Waterloo) v centre mesta za cenu 365 eur na 3 noci za dve osoby vrátane raňajok. Izba bola veľmi pekná, z veľkých okien sme mali výhľad na London Eye a aj poloha bola veľmi dobrá. Za túto cenu v Londýne lepšie možno ani nenájdete. Štvrtok večer sme prileteli na letisko Luton. Podľa navigačných tabúľ sme sa dostali na stanicu autobusov. Na Victoria Station sme sa dostali busom, jednosmerné lístky sme mali vopred kúpené cez www.greenline.co.uk v cene cca 13 eur na osobu. Cesta trvala vyše hodiny. Zo stanice sme sa prešli do hotela za asi 40 minút. Na druhý deň sme mali v pláne navštíviť Oxford. Stanica metra Waterloo bola od nášho hotela asi 5 minút chôdze. Na stanici sme si cez automat kúpili cestovné karty Oyster, ktoré sme si nabili sumou 20 GBP (záloha za kartu je 5 GBP) a vďaka tejto karte môžete jednoducho cestovať metrom aj busom. Stačí si kartičku pípnuť pred vchodom do metra aj pri východe a v autobuse stačí na začiatku cesty. Príslušnú sumu Vám stiahne a nemusíte riešiť ceny lístkov, ani zóny. Zostávajúcu sumu ukazuje pri označovaní alebo v automatoch. My sme prejazdili iba 10 GBP a zvyšok sme si pri odchode vybrali. Stačí vložiť kartičku opäť do automatu na hociktorej stanici, vybrať možnosť Refund a sumu aj so zálohou Vám automat vydá a kartičku si môžete nechať do budúcna. Metrom sme sa presunuli k Marble Arch, odkiaľ nám z nástupišťa č. 14 išiel autobus do Oxfordu (vychádza z Victoria station a stojí aj na Notting Hill Gate). Spiatočný lístok som objednávala vopred cez https://uk.megabus.com a stál cca 15 eur na osobu. Ceny sa líšia od času odchodu. Cesta trvala asi hodinu a pol a treba nájsť bus, ktorý ide až na Gloucester Green, čo je v centre mesta. Ostatné idú na Thornhill Park and Ride, čo je stanica pred mestom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oxford je britským univerzitným mestom, nachádzajúcim sa v srdci Anglicka, približne 90 km od Londýna. Leží pri ústi rieky Cherewell do Temže, ktorá sa využíva sa na plavbu vyhliadkovými loďami do oblasti Midlands. Samotné mestečko má len okolo 150 000 stálych obyvateľov. Najväčšou atrakciou pre turistov je prekrásna architektúra a jedinečná atmosféra 31 univerzitných fakúlt (kolégií).

Oxford university
Oxford university 
Neskutočná architektúra v Oxforde
Neskutočná architektúra v Oxforde 

Ide o jednu z najstarších univerzít v Európe, ktorá vychovala 26 britských premiérov. Vznik sa datuje do 11. storočia. Škola bola tiež inšpiráciou J. K. Rowling pri vytvorení čarodejníckej školy Rokfort v diele Harry Potter. Dokonca filmová predstaviteľka Hermiony Grangerovej, Emma Watson, pochádza práve odtiaľto. Až 85% financií univerzity pochádza zo súkromných zdrojov (školné, príspevky absolventov, investičné portfólio alebo rôzne ocenenia). My sme hneď zamierili do Christ Church College, kde sa nachádza The Great Hall, honosná jedáleň, ktorá bola aj predlohou filmovej Veľkej sály. Vstup je 8 GBP a otváracie hodiny sály si radšej pozrite na stránke https://www.chch.ox.ac.uk/, pretože sa stále využíva ako jedáleň pre študentov. Cez týždeň je väčšinou otvorená od 10 do 12 hod. a potom od 14 hod. Christ Church College je najväčšia fakulta, ktorá je súčasne aj katedrála. Majte na pamäti, že to je cirkevné miesto a že sa tu študuje, preto si prehliadka vyžaduje ticho. Vchod pre turistov je z Broad Walk - Meadow Building a ide o internát s výhľadom na obrovský park Christ Church Meadow. Park ohraničuje rieka Cherewell. Prehliadka sa začína impozantnými schodmi do Veľkej sály. Veľká sála je centrum študentského života, kde študenti obedujú a konajú sa tu aj významné udalosti. Vtedy je sála pre turistov zavretá. Má kapacitu 300 ľudí. Sálu lemujú portréty významných absolventov. Keďže ide o kráľovskú nadáciu, nachádza sa tu aj busta kráľovnej za Vysokým stolom. Toto prostredie inšpirovalo aj Lewisa Carrolla, ktorý tu študoval a učil, k napísaniu diela Alica v krajine zázrakov. Alica bola reálne dcéra dekana. Na piatom okne vľavo sú znázornené príbehy z knihy.

SkryťVypnúť reklamu
Veľká sála v Christ Church College
Veľká sála v Christ Church College 

Hlavný vchod pre študentov je Tom Quad alebo Tom Tower. Je to veža zo 17. storočia projektovaná Christopherom Wrenom, v ktorej sa nachádza 6-tónový zvon, ktorý odbije každý večer o 21:05 hod. presne 101 krát, aby oznámil večierku pôvodnému počtu študentov.

Tom Tower
Tom Tower 

Ďalej sa dostanete do Picture Gallery (ak máte priplatený vstup) a do katedrály. Návšteva tohto mesta pre mňa znamenala splnený sen a nebolo to len odškrtnutie si riadku v zozname miest. Toto miesto má neskutočnú historickú atmosféru, zároveň čarovnú a moje očakávania boli ďaleko prekročené.

Tip: cez stránku sa dá ubytovať aj priamo na internáte Christ Church a aj vy môžete raňajkovať v The Great Hall.

SkryťVypnúť reklamu

Christ Church College však nie je jediná fakulta prístupná pre turistov. Ak Vám to čas dovolí, skúste aj návštevu Magdalen College s rozsiahlym areálom, Merton College s knihovňou zo 14. storočia, kde Tolkien napísal väčšinu Pána prsteňov alebo Trinity College s kaplnkou s drevorezbami. Vstupné je od 3 GBP. A ak stretnete v meste študentov s pripnutým bielym hrebíčkom, vedzte, že majú za sebou prvú skúšku. Ak je hrebíček červený, tak úspešne zdolali poslednú skúšku a pokiaľ je hrebíček ružový, spravili nejakú skúšku v rámci trimestra.

Zaujímavá je aj Radcliffe Camera, pozoruhodná kruhová knižnica z 18. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
Radcliffe Camera
Radcliffe Camera 
Radcliffe Camera
Radcliffe Camera 

Prehliadnuť si ju môžete iba s rozšírenou prehliadkou Bodleian Library, ktorá stojí 14 GBP, trvá 90 minút a koná sa iba v stredu a v nedeľu o 9:15 hod. Bodleian Library je jednou z najstarších knižníc na svete. Uchováva 11 miliónov zväzkov v regáloch, ktoré merajú 187 km a zmestí sa sem 2 500 sediacich čitateľov. Nám sa bohužiaľ nepodarila prehliadka zvnútra. Ak si vyšliapete 127 schodov na vežu kostola University Church of St. Mary the Virgin, budete mať na knižnicu aj okolie nádherný výhľad.

Bodleian library
Bodleian library 

Medzi známe pamiatky patrí aj Ashmolean Museum, a teda najstaršie britské múzeum, ale aj Museum of Natural History (Múzeum histórie prírody), Museum of the History of Science (Múzeum histórie vedy), čo je najstaršie účelovo postavené múzeum. V Oxforde je aj botanická záhrada.

Christ Church Meadow
Christ Church Meadow 

Obed sme si dali v Covered Market, tržnici, kde sa sústreďuje množstvo obchodov. Ak máte chuť na typický anglický slaný koláč, navštívte Pieminister, kde si určite vyberiete. My sme si dali Pie s kuracím mäsom a špargľou, na zemiakovej kaši, s hráškovým pyré. V meste je však veľa podnikov, kde sa chutne najete.

V centre mesta sa nachádza Carfax Tower, jediná zachovaná veža z Kostola sv. Martina. Názov "Carfax" pochádza z latinského "quadrifurcus" cez francúzsku "carrefour", čo znamená "križovatku". Oxfordský hrad je veľký, čiastočne zničený normanský stredoveký hrad, ktorý sa neskôr využíval ako väzenie, dnes hotel. Za vstupné 11,5 GBP môžete vyšliapať na vežu, odkiaľ je pekný výhľad na mesto alebo zostúpiť do 900 rokov starej krypty.

Z Oxfordu sme odchádzali okolo štvrtej a môžem povedať, že sa sem plánujem vrátiť, lebo tu je čo pozerať aj dva dni. Pri motaní uličkami narazíte na mnohé čarovné budovy, krásne parky či príjemné kaviarne. Kto má rád historickú atmosféru anglických miest, bude nadšený ako ja!

V podvečer sme sa vrátili do Londýna. Keďže sme tam neboli prvý krát, naše kroky neviedli k najznámejším turistickým atrakciám (aj keď niektoré sme neobišli). Tento blog preto môže viac inšpirovať ľudí, ktorí sú v Londýne dlhšie alebo tam už boli.

V Londýne sme vystúpili pri Marble Arch na rohu Hyde parku, kde sme si požičali bicykle a pobicyklovali sme sa po parku. Stojany na požičiavanie bicyklov sú skoro na každom rohu, takže nebudete mať problém si ich požičať alebo vrátiť na inom mieste. Sú označené červeným znakom Santander. Požičovné na 24 hodín je 2 GBP na bicykel a prvá pol hodina jazdy je zdarma, každá ďalšia pol hodina stojí 2 GBP. Stačí Vám na to kreditná karta, všetky inštrukcie sa Vám zobrazia na obrazovke. Vložíte kartu, vyberiete počet bicyklov, vytlačí Vám kód, ktorý naťukáte na stojane na bicykel, zobrazí sa zelené svetlo a môžete ísť. Vrátiť ho môžete hocikde, stačí bicykel zasunúť do stojanu, aby zasvietilo zelené svetlo. Príslušnú sumu Vám strhne z karty. V Hyde parku si všímajte označenie chodníkov, či sú pre chodcov alebo cyklistov. Prejdete až do Kensington Gardens, kde sa nachádza Kensingtonský palác. Vstup je 19,5 GBP. Momentálne v ňom môžete vidieť výstavu šatníka princeznej Diany. Vrátili sme bicykle na rohu Hyde Parku, Marble Arch, kde začína známa obchodná ulica Oxford Street, ktorú po kilometri križuje Regent Street. Ak máte nákupnú horúčku, tieto dve ulice Vás uspokoja. Z Regent Street sme prešli do štvrti Soho na legendárnu Carnaby Street, ikonu swingujúceho Londýna 60. rokov. V tomto období bola Carnaby Street strediskom londýnskej módy. Dnes tu nájdete butiky svetových značiek a obchody so suvenírmi. Soho je štvrť známa medzi gay komunitou a je strediskom erotického priemyslu. Je tu množstvo barov. Regent Street končí na Piccadilly Circus, odkiaľ sme sa cez Trafalgar square vrátili domov. Sobotu sme začali na tržnici Borough Market. Nájdete tu všetko od čerstvej zeleniny a ovocia, pečiva, mäsa, syrov, rýb až po rôzne stánky s pouličným jedlom. Tržnica je vonku, pred dážďom ju chráni len most. Tržnice sú podľa mňa najzaujímavejšie miesta v mestách. Stretnete tu miestnych ľudí, ochutnáte lokálnu kuchyňu a všetko je väčšinou čerstvé a lacnejšie. Pri tržnici Vás určite zaujme Shard, najvyššia budova v Európskej únii. Výťah Vás za 35 GBP vyvezie až na 72. Poschodie.

Shard
Shard 

Popri rieke sme prešli na Tower Bridge až do časti City, kde sa nachádza Tower of London a veľké business centrá.

Tower of London a v pozadí Shard
Tower of London a v pozadí Shard 

Známa je budova 30 St Mary Axe, tzv. Gherkin, Lloyds bank, ktorá má potrubie vedené z vonkajšej strany alebo The Walkie Talkie na Fenchurch Street, kde sa na 35. poschodí nachádza vyhliadka Sky Garden. Je to vyhliadka, ktorá je zadarmo, ale musíte mať rezervované lístky, čo sa nie každému podarí. Ani nám sa to nepodarilo, preto je tu ešte možnosť zarezervovať si obed alebo raňajky v reštaurácií. Raňajky boli voľné iba o 6 hodine a obed bol obsadený, ale aj tak sme chceli vyskúšať, či nás hore nepustia. A zrazu išla okolo skupinka, ktorá nás počula a posunuli nám dva lístky, že majú voľné. A tak sme sa so šťastím dostali na vyhliadku, kde sme si dali kávičku a koláčik s výhľadom na upršaný Londýn.

Sky Garden
Sky Garden 
Výhľad zo Sky Garden
Výhľad zo Sky Garden 
Pauzička
Pauzička  

A prečo Garden? Všade sú tu nasadené kvety a stromy, pomedzi ktoré sú lavičky. Oddýchli sme si a vydali sme sa metrom do Natural History Museum.

Natural History Museum
Natural History Museum 
Natural History Museum
Natural History Museum 

Toto múzeum je zadarmo ale v rade sme si počkali skoro hodinu. Naspäť sme sa peši vracali po Brompton Road, kde je známy obchodný dom Harrods. Štvrť South Kensington je najdrahšia londýnska štvrť. Dostali sme sa až po Wellington Arch, kade sa dostanete do Buckinghamského palácu.

Do Barcelony sme odlietali z letiska Gatwick, kam sme sa dostali z Victoria Station busom za 8 eur na osobu cez easy bus http://easybus.com/en/

Na záver ponúkam tipy, čo robiť v Londýne zdarma:

 • Borough market – tržnica plná skvelého jedla a dobrej atmosféry

 • Natural History museum – okrem iného tu nájdete simulátor zemetrasenia, kostru T-Rexa alebo 1000 ročnú sekvoju. Zdarma sú aj mnohé iné múzea a galérie.

 • Záhrady a parky vrátane Hyde Park, Kensington Gardens, St. James´s Park alebo Richmond ďalej od centra, kde sú jelene

 • Nástupište 9 ¾ na stanici King's Cross pre fanúšikov Harryho Pottera

 • Výmena stráži pred Buckingham Palace

 • Otvorenie Tower Bridge

 • Sky Garden a jeden z najlepších výhľadov na mesto

 • Little Venice – vodné kanále pripomínajúce Benátky a skvelé bary a reštaurácie

Pokračovanie o Barcelone v ďalšom článku. A tu nájdete videjko: https://www.youtube.com/watch?v=Kb_7y3uFudQ

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
 • Počet článkov:  19
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu