Lyžovačka Schladming-Dachstein

Lyžovanie bola pred pár rokmi naša skoro každovíkendová aktivita. Menej času a tiež menej snehu však zapríčinili, že za posledné 3 roky sme boli lyžovať možno tri krát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak chcete ušetriť 10% z ceny Vášho ubytovania cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/23_8/belusr50, nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

Preto sme si tento rok povedali, že si vyhradíme jeden predĺžený víkend na poriadnu lyžovačku. Na základe kamarátskych referencii sme si vybrali oblasť Schladming-Dachstein v Ski Amadé. Začala som googliť informácie a tu som narazila na problém. Nikde som sa nevedela dočítať, kde vlastne budeme lyžovať, aké sú otváracie hodiny, aké sú podmienky na lyžovanie. A toto ma viedlo aj k napísaniu tohto blogu. Sprostredkovať Vám informácie, ktoré som sa ja snažila nájsť o lyžovačke v Schladmingu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ski Amadé sa skladá z lyžiarskych stredísk Schladming -Dachstein, Salzburger sportwelt, Grossarltal, Hochkoenig a Gastein. Schladming Dachstein patrí k najväčším lyžiarskym strediskám Rakúska. Hovoríme o 185 km zjazdoviek a 76 lanovkách.

Výhľad
Výhľad 

Ak si zakúpite skipass do tohto strediska, môžete si zalyžovať na deviatich vrcholoch:

 • Planai

 • Hochwurzen

 • Hauser Kaibling

 • Reiteralm (tieto 4 sú prepojené)

 • Fageralm

 • Galsterbergalm

 • Stoderzinken

 • Ramsau am Dachstein

 • Dachsteingletscher (vrchol ľadovca)

Mapka Schladming-Dachstein
Mapka Schladming-Dachstein 

Na mapke je znázornenie 4 vrcholov, ktoré sú prepojené a na ktorých sme my lyžovali. Pod prepojením si lyžiari môžu predstaviť to, že na lyžiach a s pomocou lanoviek sa dostanú od údolia až po štvrtý vrchol. Samozrejme toto sa za deň asi stihnúť nedá, my sme za deň zlyžovali iba dva kopce. A ak sa chcete plánovane presúvať po kopcoch a nie sa len tak lyžovať, odporúčam si zobrať pri pokladniach aj mapku zjazdoviek. Použiť môžete aj appku Ski amadé alebo orientačné tabule priamo na svahu.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme teraz po poriadku. Cesta z Bratislavy trvá asi 3,5 hodiny. Ubytovanie sme si našli cezwww.booking.com. Dopriali sme si 4* hotel Pichlmayrgut v dedinke Pichl pod svahom s wellnesom a polpenziou na 3 noci za 480 eur pre dvoch. Ubytovanie bolo priemerné ale užili sme si výborné jedlo. V cene polpenzie sú zahrnuté pestré raňajky formou bufetu a 6-chodová večera pozostávajúca z rakúskych a medzinárodných jedál. Mnohé suroviny pochádzajú z vlastnej hotelovej farmy. Vo wellness centre máte k dispozícii vonkajší i vnútorný bazén, vírivku, rôzne sauny, parné kúpele a posilňovňu. Vybrať si môžete aj zo širokej ponuky masáží a kozmetických procedúr. Bezplatnou kyvadlovou dopravou sa môžete zviesť k lanovke Reiteralm, vzdialenej len 500 metrov. Po lyžovačke sme si dali kávičku a koláčik (tiež v cene) a oddýchli vo welnesse s výhľadom na svah až do večere.

SkryťVypnúť reklamu

Ubytovať sa môžete v horských chatách a hoteloch priamo na svahu, pod svahom alebo v okolitých dedinách.

Lyžovačku sme plánovali stráviť na 4 prepojených kopcoch. Skipass ( bezdotyková karta) je v cene 51,5 eur na deň pre dospelých, 38,5 eur mládež (17-21 rokov) a 26 eur deti (pod 16 rokov) a môžete ho využiť vo všetkých spomenutých 9 strediskách. Niektoré z týchto stredísk majú aj svoje skipassy, ktoré sú lacnejšie ale nedajú sa využiť inde. Záloha za kartu je 3 eur. Lacnejšie lístky sú aj za lyžovačku od neskoršej hodiny. Takisto si viete kúpiť aj skipass na viac dní, väčšie zľavy však nečakajte. Ďalšie špeciálne akcie nájde na stránke.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Čo sa týka zjazdoviek, väčšina je červených, ale nájdu sa aj čierne, modré a aj freeridové. Nájdete tu kotvy, vleky a lanovky až pre ôsmych. Lanovky premávajú individálne, preto nikde nenájdete otváracie hodiny. Pri každej svieti informačná tabuľa, kde je uvedený prevádzkový čas. Lanovky premávajú približne medzi 10:00 a 16:00 hod. Dávajte si preto pozor, aby ste sa stihli vrátiť, ak lyžujete na inom svahu, ako ste začali. Na svahoch si môžete odmerať rýchlosť lyžovania, vyskúšať slalom, naučiť sa lyžovať v lyžiarskej škole, posánkovať sa (na vyznačených miestach), dobre sa najesť v horských chatách a mnoho ďalšieho.

Napríklad my sme využili skipass aj na návštevu vrcholu Dachsteinu, kde je vyhliadka Skywalk v nadmorskej výške 2 700 metrov s priesvitným dnom, visutý most, schody do prázdna alebo ľadový palác. Môžete si tam aj zalyžovať.

Ľadový palác na Dachsteine
Ľadový palác na Dachsteine 

Z dedinky Ramsau vedú smerové tabule na Dachstein. Prejdete cez rampu, kde si zoberiete lístok, ktorý si pri odchode z Dachsteinu cvaknete. Inak budete platiť 14 eur za horský prechod. Určite sa sem vrátime, keďže počasie našim výhľadom neprialo.

Počas nášho predĺženého víkendu sme si výborne zalyžovali, aj oddýchli. Možno by to chcelo ešte deň navyše. Každopádne túto oblasť odporúčame vyskúšať.

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
 • Počet článkov:  19
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu